Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla oddziału II oraz I dzieci 4-5 letnie
TEMAT: „Pieczemy chleb” – poznanie tradycji pieczenia chleba.
CELE OGÓLNE:
− poznanie polskiej tradycji pieczenia chleba,
− uświadomienie dzieciom, że chleb należy szanować.
CELE OPERACYJNE, DZIECKO:
- układa historyjkę obrazkową z 6 elementów,
- nazywa zawody ludzi, którzy potrzebni są do wyrobu chleba,
- rozróżnia mąkę pszenną od razowej oraz chleb ciemny i jasny,
- poznaje przenośny piekarnik do chleba,
- wie, jakie składniki potrzebne są do upieczenia chleba,
− łączy starannie wszystkie składniki,
− dba o porządek miejscu pracy.
Formy:
- zbiorowa,
- zespołowa,
- indywidualna.
Metody:
- opowiadanie,
- objaśnienie,
- pokaz,
- zadań stawianych dziecku.
Środki dydaktyczne:
- wypiekacz do chleba, waga kuchenna,
- ilustracje do opowiadania,
- różne rodzaje mąki i chleba,
- produkty i przyrządy kuchenne potrzebne do pieczenia chleba, fartuszki, chusteczki na głowę,
PRZEBIEG
1. Wspólne układanie historyjki obrazkowej – „Jak powstaje chleb” – wyszukiwanie wśród ilustracji zawodów ludzi, którzy potrzebni są do wypieku chleba – rolnik, młynarz, piekarz, ekspedientka.
2. Zajęcia właściwe.
„Pieczemy chleb”- prace kuchenne
-czynności przygotowawcze: mycie rąk, założenie fartuszków, ustalenie zasad pracy, podział dzieci na zespoły,
-przygotowanie chleba: odmierzenie odpowiedniej ilości składników, zapoznanie dzieci z wagą kuchenną, przełożenie składników do wypiekacza,
-porządkowanie miejsca pracy.
3. Zakończenie.
Podsumowanie zajęć:
-Czy zadowoleni jesteście z rezultatów swojej pracy? Czy spodobało się wam pieczenie chleba?
- Degustacja chleba (upieczonego dzień wcześniej)