Scenariusz zajęcia: Teatr żywego aktora "Co słychać w lesie?" na podstawie utworów D. Gellnerowej, W. Grodzieńskiej, M. Czerkawskiej, Cz. Janczarskiego, J. Kiersta, J. Brzechwy, M. Kownackiej, H. Zdzitowieckiej
CELE OGÓLNE:
zapoznanie dzieci z prezentowanymi przez uczniów gimnazjum utworami literackimi o tematyce przyrodniczej
poznawanie zasad ochrony lasu
uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz wpływu różnych czynników na przyrodę
uwrażliwienie dzieci na potrzeby i pragnienia zwierząt, zachęcenie do opieki nad nimi
CELE OPERACYJNE:
wie o szkodliwej dla przyrody działalności człowieka
wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt
rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Słuchanie wiersza F. Kobryńczuka „Las”
Gdyby lasu nie było,
gdyby go wyrąbano,
kto by szumiał wieczorem
piosenki wam na dobranoc?
Wiecie, co by się stało,
gdyby lasy wycięto?
Zabrano by mieszkania
wszystkim leśnym zwierzętom.
I zginęłyby marnie,
żyłyby tylko w baśni
smutne byłoby życie
bez zwierzęcej przyjaźni.
Posadź ptaszkom przed domkiem
świerk, dąb lub sosenkę,
a na pewno piosenką
podziękują ci pięknie.
Pytania kluczowe:
- komu potrzebny jest las?
- co by się stało, gdyby nie było lasu?
- jak możemy pomóc zwierzętom, aby miały gdzie mieszkać?
- jak czułybyście się, gdyby ktoś zabrał wam dom?
2. Zabawa ,,Dzieci i drzewa”
Dzieci podzielone na dwie grupy. Grupa dzieci z szarfami to drzewa. Pozostałe dzieci przy muzyce biegają po sali. Na przerwę w muzyce chowają się za drzewa. Po dwóch powtórzeniach następuje zamiana ról.
3. Udział dzieci w przedstawieniu teatru żywego aktora „Co słychać w lesie?” w wykonaniu uczniów pobliskiego gimnazjum.
4. Omówienie przesłania prezentowanego przedstawienia
Pytania kluczowe:
- jakie zwierzęta mieszkają w lesie?
- kto zagraża życiu roślin i zwierząt w lesie?
- kto to jest kłusownik?
- kto może polować na zwierzęta?
- kto w lesie opiekuje się zwierzętami?
- jak ludzie dbają o las i jego mieszkańców?
5. Zabawa z wykorzystaniem technik twórczego myślenia – lista atrybutów „Grasz w zielone?”
Siedząc w kręgu każde dziecko wypowiada kolejno tekst rymowanki, przy słowie „mam” kładzie rękę na przyklejonym do ubrania zielonym listku i mówi: „listek jest zielony jak ...” ( tu dzieci podają według własnego pomysłu: ogórek, sałata, kapusta, drzewo, żaba, łąka, ogród, agrest, oczy...itd.
Pomysłów nie wolno powtarzać.
- Grasz w zielone?
- Gram!
- Masz zielone?
- Mam!
6. Zabawa taneczna przy piosence „Moja planeta”. W zabawie biorą udział dzieci przedszkolne oraz uczniowie. Dzieci bawią się w parach przedszkolak – uczeń.
7. Wspólny poczęstunek w sali zajęć – integracja dzieci przedszkolnych i uczniów gimnazjum.
8. Podziękowanie starszym kolegom za prezentację teatralną.