X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20537
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Ich mag... Perfekt - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć:klasa II gimnazjum,

Temat lekcji: Ich mag...Perfekt. (Lubię Perfekt)

Cele ogólne:

-przypomnienie i utrwalenie form czasu przeszłego Perfekt czasowników regularnych i nieregularnych,
-wyrabianie umiejętności efektywnego uczenia się nowych słówek, form gramatycznych poprzez angażowanie różnych rodzajów pamięci (pamięć wzrokowa, słuchowa, motoryczna),
-rozwijanie technik samodzielnego uczenia się

Cele operacyjne:

Uczeń:

-zna zasady tworzenia czasu przeszłego Perfekt
- zna formy czasu Perfekt czasoników regularnych i nieregularnych
-potrafi zastosować czas Perfekt w zadaniu

Metody:

-podająca (mini-wykład; aktywizujące (ćwiczenia, gry)

Materiał leksykalny:

dział podstawy programowej: człowiek, życie towarzyskie

Materiał gramatyczny:

czas przeszły złożony Perfekt czasowniki regularne i nieregularne

Pomoce dydaktyczne:

Podręcznik "Graffiti 2", CD-ROM do podręcznika, rozsypanka wykonana przez nauczyciela, tekst z lukami (ksero)

Formy socjalne: grupowa, indywidualna, zbiorowa


Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie (5 min)

Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza listę obecności.

Nauczyciel pyta jedną osobę form czasu przeszłego na ocenę.

Nauczyciel przypomina, co to jest Perfekt i jak się go tworzy. Zapisuje wzór na Perfekt: haben+ Partizip II.
Nauczyciel przypomina, że czas Perfekt jest powszechnie używanym czasem przeszłym w Niemczech, podkreśla jak ważny jest czasownik w każdym języku obcym.
Postaramy się dziś powtórzyć formy czasu przeszłego w sposób ciekawy, a jednocześnie efektywny. Zaangażujemy różne rodzaje pamięci, a czasem nawet trochę się
pobawimy.

II. Powtórzenie form czasu przeszłego Perfekt poprzez różnorodne ćwiczenia.

Ćwiczenie 1

Pantomima (5 min)

Uczeń ochotnik losuje czasownik i musi pokazać daną czynność. Pozostali uczniowie odgadują czasownik i podają formy: bezokolicznika i Perfektu.

Przykładowe czasowniki: pływać, tańczyć, gotować, brać prysznic, śmiać się, jeść, trenować, spać, śpiewać.

Ćwiczenie 2

"Słucham i rozumiem" (5 min)

Nauczyciel rozdaje tekst z lukami. Czyta tekst 2 razy. Uczniowie mają za zadanie wpisać wyraz w luki.

Meine Sommerferien

Ich war mit meinen Eltern eine Woche in Italien. Es war cool! Wir haben in einem Strandhotel gewohnt und jeden Morgen im Meer gebadet.

Wir haben auch Roma besichtigt. Ich habe viel fotografiert. Ich habe auch Bucher uber Italien gekauft. Ende August bin ich nach Hause zuruckgegangen.

Nauczyciel sprawdza, co uczniowie wpisali w luki, może też poprosić o przetłumaczenie zdań. Uczniowie wklejają teksty do zeszytu.

Ćwiczenie 3 (10 min)

Praca na płytach CD-ROM. Uczniowie wykonują w grupach 2-3 ćwiczenia związane z czasem przeszłym. Sprawdzenie ćwiczeń.

Ćwiczenie 4 (5 min)

Skojarzenia

Które czasowniki pasują do tych zwrotów? Nauczyciel pisze na tablicy:

1)Fruhstuck (śniadanie)-gegessen (zjeść, ugotować)

2)Buch (książka)- gelesen (przeczytać), gekauft (kupić), geliehen (wypożyczyć), verloren (zgubić)

3)in der Schule ( w szkole)- gelernt (uczyć się), geschrieben (pisać), studiert (studiować), geredet (rozmawiać) itd.

4) um 8 Uhr (o godz. 8)- aufgestanden (wstać), gebadet (kąpać się), gefruhstuckt (jeść śniadanie), angezogen (ubrać się)

Uczniowie zapisują 2 skojarzenia w zeszycie.

Ćwiczenie 5 (5 min)

zabawa w "głuchy telefon"

nauczyciel mówi na ucho uczniowi formę Perfektu, 5 osoba z szeregu musi tę formę powtórzyć i powiedzieć, co oznacza. Można wykorzystać kilka form.

Ćwiczenie 6

Rozsypanka (5 min)

Uczniowie z rozsypanek rozdanych przez nauczyciela muszą ułożyć poprawne gramatycznie zdanie w czasie przeszłym. Przykładowe zdania:

Mein Opa hat gestern viel getanzt.

Meine Oma hat vorgestern im Internet gesurft.

Mein Papagei hat Schah gespielt.

Ćwiczenie 7

Wisielec (5 min)

nauczyciel, każe zgadnąć uczniom, o jaki wyraz chodzi. Warto wziąć pod uwagę trudniejsze, dłuższe formy czasowników, na przykład:

aufgeraumt (sprzątać), eingekauft (robić zakupy), zuruckgegangen (wrócić).

III. Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej

Podsumujmy, co utrwaliliśmy na lekcji. Nauczyciel może o to spytać jednego z uczniów.

Utrwaliliśmy: formy czasu przeszłego Perfekt czasowników regularnych i nieregularnych, uświadomiliśmy sobie, jak ważny jest efektywny sposób uczenia się,

angażujący różne rodzaje pamięci.

Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów na lekcji. Stawia oceny za pracę na lekcji, za aktywność.

IV. Praca domowa, objaśnienie (częściowo, jeśli starczy czasu, pracę domową można wykonywać na zajęciach)

a) ćwiczenie 36/150

b) naucz się na pamięć kolejnych 10-ciu czasowników i ich form w czasie Perfekt.


Przygotowała: Sylwia Rychlicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.