Scenariusz zajęć otwartych w świetlicy klas „O”
Dzień Rodzinki
Temat: Wspólne zabawy z rodzicami z wykorzystaniem elementów sztuki cyrkowej.
Cele:
1. Pogłębianie więzi emocjonalnej dziecko-rodzic.
2. Okazywanie radości i zadowolenia z możliwości wspólnych zabaw z rodzicami.
3. Nawiązanie bliższego kontaktu z uczestnikami spotkania.
4. Poznanie niektórych elementów sztuki cyrkowej.
Metody:
Podająca, aktywizująca, zadaniowa, zabawowa.
Formy:
Indywidualna, grupowa
Środki: kolorowe flamastry, nożyczki, monety jednogroszowe, hula-hop, kolorowe balony, kolorowa bibuła, klej, kredki ołówkowe, kartony białego bloku, płyta z muzyką CD, magnetofon.
Przebieg zajęć
1. Powitanie przybyłych gości.
2. Wizytówka Cyrk- wykonanie wizytówki w kształcie cyrku i umieszczenie swojego imienia.
3. Imię i chustka- prowadzący będący w środku koła wykrzykuje imię wybranej osoby rzuca w górę chustkę. Osoba wywołana łapie chustkę tak aby nie spadła na podłogę i rzucając ją w górę wywołuje imię kolejnego uczestnika zabawy. Osoby, które już były wywołane zaplatają ręce i ich się już nie wywołuje. Zabawa trwa aż do ostatniego uczestnika zabawy.
4. Balony z emocjami- nadmuchanie balonu, narysowanie miny z jaką się przyszło, powieszenie balonu w wybranym miejscu w sali.
5. Klaun Akrobata- kolorowanie na papierze, wycięcie i sklejenie wzoru klauna, który balansuje na nosie.
6. Nawlekanie Perły- utworzenie koła i trzymanie się za ręce oraz przechodzenie przez hula- hop. Nie można puścić rąk sąsiada.
7. Chustki szyfonowe- nauka żonglowania (jedną, dwoma, trzema chustkami), podrzucanie z klaskaniem, kwiat, wyścig prawej ręki z lewą (zwijanie chustki w dłoni).
8. Zabawy z balonami- podrzucanie różnymi częściami ciała, zabawy w parach
9. i w kole. Utworzenie dwóch kół z uczestników, których zadaniem jest tak odbijać balon, żeby nie spadł na ziemię. W trakcie zabawy dodajemy kolejne balony wrzucając je do środka koła.
10. Ubieranie klauna- na dużym arkusz białego papieru uczestnicy rysują klauna, którego „ubierają”. Wykorzystują tu różne znane im techniki plastyczne.
11. Zakończenie zajęć – słodki poczęstunek
12. Podziękowanie gościom za przybycie i wspólną zabawę.