Scenariusz zajęć.
Prowadząca: Marlena Tonińska
Grupa: 5-6 łatki
Temat zajęcia: Zestaw zajęć ruchowych prowadzony metodą gimnastyki twórczej wg Kniessów.
Cele ogólne:
-poznawanie nowych metod zabaw ruchowych przy muzyce
-rozwijanie poczucia rytmu
-obcowanie z muzyką poważną
-rozwijanie koncentracji, uwagi
-doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Cele operacyjne:(dziecko...)
-potrafi wykonać ćwiczenia równocześnie z prowadzącą
-reaguje prawidłowo na tempo utworu
-potrafi wykonać ćwiczenia jednocześnie oburącz
-trzyma prawidłowo poszczególne przybory w rękach
-przybliża sobie charakter muzyki tzw. Poważnej
-odblokowuje się, uelastycznia ciało
Metody:
-podające
-praktyczne
Formy:
-grupowa
-indywidualna
Przebieg zajęcia:
I. Część wstępna
(dzieci siedzą na obwodzie koła, każde ma przed sobą 2 wstążki)
1.Przywitanie się śpiewem: „Witam was dzisiaj, witam, witam was" (mel. Carmen „Bizzeta")
2.Pokaz przyborów do ćwiczeń i ich krótka charakterystyka.
II. Część główna
Tok zajęcia
A. Ćwiczenia wprowadzające z wykorzystaniem wstążek przy utworze Beethovena „Sonata księżycowa”
1. W pozycji stojącej:
a)zataczanie ramionami półkoli nad głową8x
b)zataczanie półkoli nad głową połączone z uginaniem na przemian kolana prawego i lewego8x
c)marsz do środka koła; na 1 krok do przodu, ręce i głowa w górę, na 2 krok ręce i głowa opadają w dół
d) bieg na palcach od środka kola na zewnątrz
wykonując wężyk falisty
e)obroty dookoła własnej osi i zataczanie małych kół
nisko przy podłożu
2. W siadzie klęcznym:
a) zataczanie dużych kół do przodu z rękami z boku6x
b) przejście do klęczenia i zataczanie dużych kół do tyłu
3. W staniu rozkrocznym:
a) wyciągnięcie rąk przed siebie i wykonywanie ruchu
falistego od lewej do prawej, od prawej do lewej8x
b) wymachy rąk - naprzemienne połączone z uginaniem
Kolan8x
4. W pozycji stojącej:
a) wykonywanie wężyka z boku ciała, do przodu i do tyłu, raz jedną raz drugą ręką8x
b) wykonywanie wężyków pionowych oburącz przed sobą5x
c)wykonywanie wężyków poziomych oburącz
5. W staniu rozkrocznym:
a) wymachy ramion na boki
b) przejście do siadu skulonego
6. W siadzie klęcznym:
a) wymachy na przemian prawą i lewą ręką
b) wymachy na przemian prawą i lewą ręką połączone z wyprostem
c) skłony boczne z rękami uniesionymi w górę
d) rysowanie kół w powietrzu wysoko nad głową, przed sobą oraz nisko przy podłożu
7. W pozycji stojącej:
a) przejście do pozycji stojącej wykonując (wężyki pionowe) nadal kółka
b) rysowanie zygzaków w powietrzu raz prawą, raz lewą ręką
c) pajace ze wstążkami
d) marsz w kole ze zmianą kierunku
e) marsz w kole połączony z wymachami ramion na boki
f) odkładanie przyborów podczas przemaszerowywania obok koszyka
g) przejście do siadu klęcznego - opad tułowia do przodu Tworzenie
koła,
wstążki,
(2 dla każdego dziecka, dobrze jak są przymocowane do patyczków)
magnetofon,
taśma z
nagraniem lub CD z płytą
Czas trwania utworu 2m30s
B. Ćwiczenia rozwijające intensywne,wykonywane w szybkim tempie z wykorzystaniem kręgli przy utworze J. Straussa „Marsz op. 228"
1.W pozycji stojącej:
a) marsz w miejscu i rytmiczne uderzanie kręglami, przed sobą
b) uderzanie kręglami o głowę, klatkę piersiową, brzuch i nogi (automasaż)
c) bieg wokół kręgla położonego na podłodze, wybijanie drugim kręglem rytmu o dłoń
d) naśladowanie gry na trąbce
e) podskoki pajaca połączone z uderzeniem przyborami o siebie nad głową
f) rytmiczne uderzanie kręglami przed sobą oraz z każdego boku
2.W siadzie klęcznym:
a)rytmiczne uderzanie kręglami o podłogę
b)powolne przejście do stania rozkrocznego połączone z rytmicznym uderzaniem kręglami o siebie
3.W pozycji stojącej:
a)podskoki wykroczne z naprzemianstronnym unoszeniem ramion do góry
b)marsz do przodu, przysiad i uderzenie kręglami o podłogę z prawej i lewej strony
c)wolne przejście do pozycji stojącej naśladując grę na trąbce
4.W staniu rozkrocznym:
a) masowanie ramion przyborem: prawym-lewego, lewego-prawym
b)marsz w rytm muzyki z unoszeniem kolan, uderzanie kręglami raz pod prawym kolanem, raz pod lewym
c)uderzenie kręglami o głowę i prostowanie ramion w bok
d) w skłonie naprzemianstronne dotykanie oburącz stopy lewej i prawej
e) uderzenie kręglami przed sobą i z tyłu
f) jak wyżej - połączone z podskokami oburącz
g) marsz w różnych kierunkach połączony z salutowaniem
5.W siadzie klęcznym:
a) rytmiczne uderzanie kręglami o podłogę naśladując grę na bębenku
Powtórzenie w/w ćwiczeń od pkt. 1-3
Zebranie kręgli przez N. Dzieci w
rozsypce stoją podczas ćwiczeń.
kręgle po 2 dla każdego dziecka
C. Ćwiczenia uspokajające utaneczniające z wykorzystaniem miotełek bibułkowych przy utworze F. Chopina „Etiuda E-dur".
Dzieci siedzą na obwodzie koła.
1.W siadzie klęcznym:
a) skłony boczne z rękami uniesionymi do góry
b) skłony tułowia do przodu
c) wymachy ramion naprzemianstronne połączone z w wyprostem
2.W staniu rozkrocznym:
a) kręcenie „młynka" miotełkami z naprzemianstronnym unoszeniu ramion do góry
b) masowanie ramion, brzucha, nóg (automasaż)
c) obroty wokół własnej osi ze strzepywaniem miotełek —krok taneczny
d) unoszenie ramion do góry i opuszczanie połączone z wyprostem
e) bieg do środka koła i na zewnątrz
i) tworzenie jednego koła poruszanie się cwałem bocznym
g) przejście do skłonu w przód - rysowanie kół blisko przy podłożu
h) zataczanie półkoli w skłonie
III. Zakończenie
1. Rozmowa: Powiedźcie mi, z którym przyborem najchętniej ćwiczyliście?
A ćwiczenia, z jakim przyborem wydawały wam się najtrudniejsze?
Czy ktoś chciałby nam pokazać wymyślone przez siebie ćwiczenia z wybranym
przyborem? (z muzyką lub bez muzyki)
Czy pamiętacie jak się przywitaliśmy?
Może tak samo podziękujemy sobie za wspólną zabawę dodając ruch: np.: tupanie nogami.
„Dziękuje wam za wspólne ćwiczenia" - „Dziękujemy, dziękujemy pani."
Uwaga: Ćwiczenia można wprowadzić jednorazowo lub etapami. Ja poszczególne układy wykorzystuję także na różnych uroczystościach, wygląda to bardzo efektownie wzbogacone ciekawymi strojami dzieci.
Opracowała
Marlena Tonińska