Scenariusz zabaw dla dzieci 3 – 4 - letnich pt.
„Święto rzeki”
Cele edukacyjne:
- wyzwalanie uczucia radości z podejmowanych zadań
- wzbudzenie zainteresowania rzeką w najbliższym otoczeniu
- poznanie wartości przyrodniczych i kulturowych rzeki
- poznanie znaczenia wody dla ludzi, roślin i zwierząt
- kształtowanie kultury ekologicznej u dzieci,
- wzmacnianie więzi ze środowiskiem.
Metody:
- słowna – recytacja, objaśnienie, rozwiązywanie zagadek
- czynna – zadania stawiane do wykonania
- oglądowa – obserwacja, pokaz
Formy:
Praca z całą grupą, w małych zespołach
Środki dydaktyczne:
Materiał imitujący rzekę, worki od śmieci, butelki plastykowe, gazety, pojemniki po jogurcie, materiały plastyczne, sylwety dużych ryb, zagadki, hasła „Zakaz kąpieli”, „Chcemy się kąpać w czystej rzece”, „Nie zanieczyszczamy rzeki”, elementy dekoracji, nagrania odgłosów, nagrania muzyczne, drabinki, kamienie do ćwiczeń gimnastycznych.
Przebieg:
Dzieci wchodzą na salę schylając się pod drabinkami. Na dywanie przygotowana „rzeka”
z materiału, rozsypane butelki plastikowe, gazety, pojemniki po jogurtach; na ścianie dekoracja związana z tematem, napis: „Święto rzeki”, uschnięte drzewo, napis „Zakaz kąpieli”.
1.Wiersz J. Papuzińskiej „Chora rzeka”
Śniła się kotkowi rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka.....
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto! Drzewo uschło....
Cicho tak - ani ptak, ani ważka,
Ani komar, ani bąk,
Ani gad, ani płaz, ani ślimak,
Ani żadna wodna roślina,
Ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
Nikt już nie żyje tutaj,
Bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis „Zakaz kąpieli”.
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka,
Tylko czeka, czeka, czeka...
2. Rozmowa w oparciu o wiersz – pytania dostosowane do wieku dziecka
Dlaczego rzeka była taka zanieczyszczona?
Jakiego rodzaju mogły być tam zanieczyszczenia?
Jakiego środowiska potrzebują rośliny i zwierzęta, aby żyć w rzece?
Czy przyjemnie jest nad brudną rzeką?
Jak dzieci mogłyby pomóc rzece?
3. Sprzątanie terenu wokół rzeki przy muzyce – dzieci otrzymują worki i zbierają butelki plastykowe, rozrzucone gazety, pojemniki po jogurtach. Śmieci odnoszą do wyznaczonych miejsc.
4.Uzupełnienie dekoracji o nowe elementy – kolorowe kwiaty, zmiana drzewa na zdrowe.
5. Rozmowa z dziećmi na temat rzeki przepływającej przez nasze miasto –wypowiedzi
w oparciu o obserwacje i doświadczenie dzieci
6. Zabawa nad czystą rzeką - czysta rzeka zachęca dzieci do zabawy: przeskakiwanie przez rzekę, przejście po kamieniach na drugi brzeg. Otoczenie rzeki kołem i skandowanie hasła: „Chcemy się kąpać
w czystej rzece”, „Dbamy o czystość rzeki”. Wywieszenie haseł na tablicy.
7. Rozwiązywanie zagadek
8. Zagadki słuchowe „Co dzieje się nad czystą rzeką?” – dzieci odgadują głosy żab, kaczek, plusku wody, motorówki, dźwięki wody z różnych zbiorników naturalnych.
9. Zabawa taneczna - taniec ryb i raków, pobudzenie wyobraźni dzieci.
10. Przyrzeczenie przedszkolaków – dzieci odpowiadają: przyrzekamy
Nie będę zanieczyszczał rzeki! – przyrzekamy
Będę dbał o środowisko rzeczne! – przyrzekamy
Nie będę krzywdził zwierząt! - przyrzekamy
11. Praca plastyczna w małych zespołach – kolorowanie i malowanie dużych ryb w zespołach. Pracy towarzyszy muzyka klasyczna. Wykonane prace można wywiesić na wystawie.
ZAGADKI
Bez czego nie popłyną
Żaglówka, kajak, statek,
Bez tego byłbyś brudny
I zwiędłby każdy kwiatek. Woda
Kropelkami z góry spływa,
Przy morzu ogromna bywa. Rzeka
Mieszka wśród liści albo w wodzie,
A choć ma rogi nigdy nie bodzie. Ślimak
Mieszka w rzece albo w stawie
I nożyce ma jak krawiec. Rak
Zielona kuma zielonej kumie
Śpiewała piosenki takie, jak umie. Żaba
Żółte puszyste piórka,
Okrągłe grube brzuszki,
Oczka jak dwa paciorki
I płaskie krzywe nóżki. Kaczki
Proszę, zgadnijcie, dzieci: łuska się na niej świeci.
Patrz, jak pod wodą gładką goni za sióstr gromadką.
Ledwo trzciny wiatr rusza, listek wodę zaprószy –
Zwinna, czujna, płochliwa umknie... i znów przypływa!
Jak światełko jest chybka. To nie promyk, to ....! Rybka
Opracowała i przeprowadziła zajęcie:
Mariola Zdanowicz
Przedszkole nr 22
Koszalin