Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w dniu 14.05. 2013r. przez Dorotę Kowalik w grupie dzieci 3 letnich.
Podstawa programowa: 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
Obszar: Edukacja zdrowotna.
Zakres treści: Higiena.
Zamierzone osiągnięcia dzieci: Sprząta po sobie zabawki i miejsce zabawy.
Temat: „ Bawimy się w sklep” zabawa tematyczna wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku.
Cel główny:
- budzenie u dzieci poczucia troski o czystość pomieszczeń, w których wspólnie przebywają,
- wdrażanie do zgodnej zabawy
Cele operacyjne:
- stara się utrzymać porządek w swoim otoczeniu, sprząta po sobie zabawki.
- bawi się zgodnie z koleżankami i kolegami, cierpliwie czeka na swoją kolej,
- czerpie radość z zabawy,
- wie, gdzie robi się zakupy i „kupuje” określone produkty.
Środki dydaktyczne:
treść wiersza „W sklepie” I. Salach, kartki z obrazkami przedmiotów, zabawki, reklamówki
Metody:
Oglądowe – pokaz
Słowne – rozmowa, objaśnienia
Czynne – zadań stawianych dzieciom
Formy:
Indywidualna, zbiorowa, grupowa
Przebieg zajęcia:
1. Czytanie przez nauczycielkę wiersza „W sklepie” I. Salach:
Idziemy po zakupy!
Po bułki, po mydło, syrop, lody
Sprzedawca towar poda,
Gdy grzecznie poprosimy
Pieniądze przyjmie
Gdy w kasie zapłacimy
Robimy dziś zakupy!
2. Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat treści wiersza.
3. „Bawimy się w sklep” zabawa tematyczna.
Dzieci dostają listę zakupów (kartki z obrazkami przedmiotów) chodzą po sali i wybierają odpowiednie produkty. Następnie udają się do kasy, ustawiają się w kolejce czekają na swoja kolej by sprawdzić czy wybrały odpowiednie przedmioty. Sklep zastaje zamknięty dzieci muszą odłożyć swoje zakupy na miejsce. Po udanych zakupach dzieci udają się do „kawiarni” na sok i ciastko.