X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20422
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze z wodą. Konspekt zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Konspekt zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Grupa wiekowa: dzieci 4-5-letnie
Nauczycielka: Bożena Cieślak

Temat: Woda wokół nas- zabawy badawcze.

Cele ogólne:
-poznawanie różnych właściwości wody
-kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego
-rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem
-wdrażanie do poszanowania środowiska wodnego
-

Pomoce dydaktyczne: woda zwykła i gazowana, szklane menzurki, kuweta, drewniana pałeczka, pipeta, kwasek cytrynowy, mydło w płynie, płyn do mycia naczyń, sok z czerwonej kapusty, kolorowe tusze, papierowe kółka i kwiatki, biała bibuła, plastelina, olej, ocet, kawałki sznurka konopnego

Formy pracy: indywidualna/w zespole/z całą grupą/we współpracy z rodzicem

Przebieg zajęcia:
I.Wstęp:
1.Powitanie w kręgu „Iskierką przyjaźni”.
2.Informacja o zadaniu na dzień dzisiejszy.
II.Część główna:
• Różna konfiguracja form pracy z dziećmi i rodzicami:
1.Zabawa „Dźwięki wody”- wydobywanie jednakowych i zróżnicowanych dźwięków poprzez uderzanie drewnianą pałeczką w bok pustych menzurek, w napełnione czystą wodą do równego i różnego poziomu, w napełnione do j.w. poziomy zabarwioną jedno- i różnokolorowym tuszem wodą. -Wyciąganie wniosków.
2.Zabawa „Wulkan”- spienianie wody poprzez dodanie do niej płynu do mycia naczyń, octu i sody oczyszczonej.
-Wyciąganie wniosków.
3.Zabawa „Czarowanie kolorów”-zabarwianie sokiem z czerwonej kapusty odpowiednio: wody czystej, zmieszanej z sodą, kwaskiem cytrynowym i mydłem w płynie.
-Wyciąganie wniosków.
4.Zabawa „Co pływa a co tonie”- zanurzanie w wodzie gazowanej rodzynek; w zwykłej wodzie kulek i łódek z plasteliny; w wodzie z olejem i płynem do mycia naczyń kawałków sznurka konopnego; surowego jajka w wodzie: od czystej do coraz większego w niej stężenia soli.
-Wyciąganie wniosków.
5.Zabawa „Kolorowe stalagmity”-zabarwianie wody poprzez wrzucenie do niej kolorowych papierowych kółek i nasączania się kolorami zanurzonej w wodzie bibuły.
-Wyciąganie wniosków.
6.Zabawa „Jerychońskie róże”- zanurzanie w wodzie złożonych papierowych kwiatków.
-Wyciąganie wniosków.
III.Zakończenie:
1.Podsumowanie wrażeń i zdobytej wiedzy dzieci- zwrócenie uwagi na przejrzystość wody czystej i zanieczyszczonej, jej przydatność, warunki rozwoju żyjących w niej organizmów oraz możliwość/lub nie/ jej oczyszczania.
2.Wręczenie dzieciom dyplomów „Mały Odkrywca”.
3.Podziękowanie za wspólne eksperymentowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.