X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20418
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabaw ruchowych Metodą W. Sherborne: Razem bawić się weselej

Scenariusz zajęcia dla dzieci i rodziców z grupy V i VI prowadzonego Metodą Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne

Opracowała: Bożena Cieślak

Temat: Razem bawić się weselej.

Cele:
-Budowanie poczucia bezpieczeństwa, własnej wartości i pozytywnego obrazu samego siebie.
-Rozwijanie świadomości własnej osoby, schematu ciała i przestrzeni.
-Poznawanie własnej sprawności i możliwości fizycznej.
-Rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktu oraz współdziałania z partnerem i grupą.
-Pogłębianie relacji między dzieckiem a rodzicem, zaspokajanie potrzeby kontaktu fizycznego i emocjonalnego.

Przebieg zajęcia:

1.Wstęp:
-Przybliżenie założeń i celów Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

2.Powitanie grupy:
• Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Tańczący parasol”- uczestnicy spotkania trzymają za krawędź chusty i falują nią w górę i w dół. Ćwiczący pozdrawiają się dowolnym okrzykiem raz nad chustą, raz pod nią.
• Zabawa „Kolorowe imię”- dzieci siedzą przed dorosłymi na chuście. Prowadząca wymienia kolor, a siedzący na nim uczestnicy podają swoje imię.

3.Ćwiczenia oparte na relacji „z”:
• Zabawa „Moje-Twoje”- dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie i wykonują polecenia prowadzącej, np. połóż rękę na swojej głowie, potem na głowie partnera.
• Zabawa „Leżanka”- dorosły leży na plecach/na brzuchu, dziecko leży na nim na brzuchu(twarze zwrócone ku sobie)/na plecach. Rodzic obejmuje i kołysze dziecko, przemieszcza się z nim po sali.

• Relaksacja przy muzyce– masaż „Rzeczka”.

4.Ćwiczenia oparte na relacji „przeciwko”:
• Zabawa „Spychacz”- dziecko leży na plecach, dorosły siedząc opiera stopy o jego pas barkowy i biodrowy i posuwistym ruchem przesuwa dziecko; zmiana ról.
• Zabawa „Twierdza”- dorośli stoją w zwartym kręgu trzymając się za ręce. Dzieci będące w „twierdzy”, na sygnał prowadzącej, próbują się z niej wydostać; zmiana ról(dorośli próbują dostać się do wewnątrz kręgu.

• Relaksacja przy muzyce „Leniuchowanie”- uczestnicy leżąc/siedząc w wygodnej pozycji wykonują dowolne ruchy w rytm melodii.

5.Ćwiczenia oparte na relacji „razem”:
• Zabawa „Mańka - wstańka”- dziecko i rodzic siedzą na przeciwko siebie ze złączonymi i ugiętymi nogami. Dziecko kładzie stopy na stopach dorosłego. Trzymając się za ręce i pomagając sobie wzajemnie, na przemian wstają i siadają.
• Zabawa „Razem w kole”- uczestnicy siedzą(na przemian dorosły i dziecko) trzymając się za ręce. Stopniowo, coraz mocniej kołysząc się w przód i w tył, kładą się na plecy. Nie puszczając się za ręce, siadają.

• Relaksacja przy muzyce-„Kołyszemy brzuszki”- ćwiczenia oddechowe.

6.Pożegnanie grupy - zabawa w kręgu „Iskierka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.