X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20417
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz imprezy przedszkolnej na Dzień Ziemi i Dzień Zdrowia

Scenariusz wewnątrzprzedszkolnego turnieju wiedzy
n/t „Zdrowa Ziemia – Zdrowy Człowiek”

Opracowała: Bożena Cieślak

Cele:
-kształtowanie postawy proekologicznej i prozdrowotnej poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych
-stwarzanie warunków do autoprezentacji
-wdrażanie do współdziałania z rówieśnikami
-integrowanie przedszkolnej społeczności dziecięcej

Pomoce dydaktyczne: pacynka Jacka , Agatki i sowy, globus, plakaty o tematyce ekologicznej i zdrowotnej, koperty z zadaniami dla poszczególnych grup, piłki, pałeczki, woreczki i krążki gimnastyczne, płyty CD z nagraniami utworów muzycznych, upominki: „Ordery Ekologa”, środki higieniczne i przybory toaletowe.

Literatura: wiersz D. Klimkiewicz „Ekologia”, wiersz B. Mazur „Tadek Niejadek”.

Część I – Zdrowa Ziemia

Przebieg:
I. Wstęp:
- Powitanie uczestników, wyjaśnienie celu spotkania.
- Zabawa integrująca „Przywitanka” piosenką:
„Już spotkania nadszedł czas,
przywitać pragniemy Was,
w kole razem stańmy, ręce sobie dajmy
bo zabawa czeka nas”.
II. Część główna:
- Rozmowa wprowadzająca w temat spotkania: prezentacja globusa, wyjaśnienie znaczenia jego kolorów, określenia „Błękitna Planeta”, „przyroda”, „ekologia”.
- Wysłuchanie wiersza „Ekologia” ilustrowanego pacynkami:
- Jestem Jacek.
- Ja Agatka. Dla mnie ekologia to gratka.
-Eko-co? Ekologia? Co to znowu za zagadka?
-To, to...O nie! Pochwaliłam chyba się.
Ale jest tu Pani Sowa, Pani Sowa-Mądra Głowa,
Ona wszystko wie, ona nam pomoże.
-Sowo...Ekologia to takie mądre, ale trudne słowo,
Co ono znaczy, powiedz proszę.
Sowa chwilę pomyślała i odpowiedź taką dała:
-To nauka o zwierzakach,
lasach, ludziach, rzekach, ptakach (...),
bo to wszystko to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować!”-
powiedziała mądra sowa..
- „Łamigłówki dla mądrej główki”- rozwiązywanie zagadek słownych, naśladowanie głosów i sposobu poruszania się zwierząt.
Grupa I-Ma czerwone nogi i białe piórka, przed nim do wody żaby dają nurka.
Grupa II-Nie chodzą lecz skaczą, nad stawem mieszkają, gdy wieczór zapadnie wesoło kumkają.
Grupa III-Ma rude futerko, w małej dziupli mieszka, lubi skakać po drzewach i schrupać orzeszka.
Grupa IV-Co to za ptak wciąż stuka i puka, pod korą drzewa szkodników szuka.
Grupa V-Mieszka w dziupli, ma małe uszy i duże oczy, cicho fruwa, łowi myszy, ale tylko w nocy.
Grupa VI-Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży, gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka aż się kurzy.
- „Wesołe klaski i pląsy”- zabawa rytmiczna przy muzyce.
- Prezentacja wiersza lub piosenki o tematyce ekologicznej- grupy: I, II, III.
-„Dwa Światy Jacka i Agaty”- omówienie plakatu „Smutna Planeta”, przedstawienie prośby pacynek o udzielenie rad, aby ich Planeta zmieniła się w „Kolorowy Świat”(omówienie plakatu).
- Minikonkurs ekologiczny:
Grupa I-Czy w lesie wolno hałasować? Dlaczego?
Grupa II-Jak możemy pomóc zwierzętom i ptakom przetrwać zimę?
Grupa III-Komu i do czego potrzebna jest woda?
Grupa IV-Co oznacza hasło „Szanuj przyrodę”?
Grupa V-W jaki sposób można oszczędzać wodę?
Grupa VI-Do czego przeznaczone są pojemniki na śmieci w kolorze żółtym, zielonym i niebieskim? Dlaczego segregujemy śmieci? Podaj przykład wtórnego wykorzystania gazety.
- „Zaklinanie pogody”- zabawa rytmiczna przy muzyce.
- Prezentacja wiersza lub piosenki o tematyce ekologicznej- grupy: IV, V, VI.
III. Zakończenie:
- Pasowanie dzieci na „Strażników Przyrody”- złożenie przyrzeczenia:
„Dziś ekologia to modne słowo,
przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami Was ogłaszamy
od dziś przyrodzie przyrzekamy:
-W lesie będę zachowywał się cicho – Przyrzekam.
-Nie będę łamał gałęzi i zrywał kwiatów – Przyrzekam.
-Będę dokarmiał ptaki zimą – Przyrzekam.
-Nie będę dokuczał zwierzętom – Przyrzekam.
-Będę oszczędzał wodę – Przyrzekam.
-Śmieci będę wyrzucał do kosza – Przyrzekam.
-Gdy zauważę, że ktoś niszczy przyrodę, powiem mu „Tak nie wolno” – Przyrzekam”.
-Rozdanie uczestnikom spotkania „Orderów Ekologa”.

Część II – Zdrowy Człowiek

Przebieg:
I. Wstęp:
- Przypomnienie dzieciom, że człowiek jest częścią przyrody i aby mógł w pełni cieszyć się pięknem otaczającego go świata, powinien dołożyć wszelkich starań, by być zdrowym. Swobodne wypowiedzi dzieci- rozróżnienie pojęć „zdrowie” i „choroba”.
- Rozpoczęcie turnieju wiedzy hasłem:
„Kto chce zdrowy być jak trzcina
Gimnastyką dzień zaczyna”.
- Ilustracja ruchowa piosenki „Gimnastyka”.
II. Część główna:
-„Dlaczego zdrowie „ucieka”- wysłuchanie wiersza „Tadek Niejadek” ilustrowanego pacynkami Jacka i Agatki, analiza treści utworu - omówienie skutków niewłaściwego odżywiania się.
- „Powiedz Agatce, powiedz Jackowi, co służy zdrowiu”- Miniturniej 1-2-3.
Grupa I- Co należy zrobić przed jedzeniem:
1) zatańczyć, 2) umyć ręce, 3) zaśpiewać piosenkę.
Grupa II- Gdzie mieszkają witaminy:
1) w batonie, 2) w lodach, 3) w owocach i warzywach.
Grupa III- Co należy zrobić przed snem:
1) umyć całe ciało i zęby, 2) założyć buty, 3)skakać po łóżku.
Grupa IV- Co najlepiej służy zdrowiu:
1) oglądanie telewizji, 2) częste jedzenie słodyczy, 3) zabawy na świeżym powietrzu.
Grupa V- Żeby się nie przeziębić to zakładasz, gdy deszcz pada:
1) płaszcz przeciwdeszczowy, 2) kapelusz słomkowy, 3) kostium plażowy.
Grupa VI- Najbezpieczniej bawić się jest:
1) w pobliżu ulicy, 2) na parkingu, 3) na placu zabaw.
- Zabawa taneczna przy piosence „Witaminki”.
- „Sprytne przedszkolaki”- konkurs zręcznościowy.
I- toczenie pałeczką piłki po torze
II- bieg z woreczkiem na głowie
III- chód z piłką na krążku
IV- rzut piłką do kosza
- Prezentacja tematycznego wiersza lub piosenki- grupy: I, II, III.
- Konkurs „Rozwiąż zagadki Jacka i Agatki”.
Grupa I- W łazience wisi, kolorowy lub biały. „Umyj rączki- prosi- wykąp się cały”.
Grupa II- Na nią pastę kładziesz, gdy ząbki szorujesz, a jak się zużyje, następną kupujesz.
Grupa III- Rośnie w ogródku, zieloną ma główkę, mama z niej robi pyszną surówkę.
Grupa IV- Co to za maszyna, posłuchajcie dzieci, wrzucisz do niej owoce, a soczek wyleci.
Grupa V- Do tego sklepu chodzimy, gdy chcemy kupić lekarstwa i witaminy.
Grupa VI- Kiedy kaszlesz lub masz chrypkę pijesz coś słodkiego, to ci zdrowie znów przywróci, mój mały kolego.
-Prezentacja tematycznego wiersza lub piosenki- grupy: IV, V, VI.
III. Zakończenie:
- Wspólna recytacja hasła: „Zdrowe zęby, czyste ręce, nigdy nie leń się w łazience. Gdy o swoje zdrowie dbasz, zawsze dobry humor masz” oraz zabawa przy piosence pt. „Mydło”.
- Podziękowanie za wspólnie spędzony czas, rozdanie upominków.
- Powrót do klas „Pociągiem Zdrowia” przy muzyce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.