Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich
Blok tematyczny: Mieszkańcy łąki
Cele główne:
- poszerzenie wiadomości o łące i jej mieszkańcach
-rozwijanie zdolności teatralnych dzieci
Cele operacyjne:
- naśladuje ruchem, wydaje odgłosy mieszkańców łąki
- chętnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat
- potrafi współdziałać w grupie
-zna piosenkę na powitanie
-stara się przestrzegać umownych reguł
-chętnie uczestniczy w różnego rodzaju zabawach
- potrafi prawidłowo dopasować figury geometryczne
- rozumie polecenia nauczyciela
- zilustruje ruchem treść opowieści ruchowej,
- posiada umiejętność rozróżniania kształtów figur geometrycznych (koła, kwadratu),
Pomoce dydaktyczne:
Wiersz I. Salach „Łąka”, piosenka na powitanie, opowieść ruchowa „Spacerkiem po łące”, zagadki o łące, sylwety owadów, kwiatów, zwierząt zamieszkujących łąkę, ( bocian, żaba, kret, stokrotka, ślimak, ptaki, biedronka, pszczoła, mysz, konik polny, gąsienica, jeż, krowa, owca, koza, motyl, słonko, wiosna, żuczek, mrówka, jaskółka, zając), piosenki o łące,
kotyliony przedstawiające mieszkańców łąki, treść teatrzyku „Goście łąki”, makieta wiosennej łąki, ilustracja tematyczna.
Metody:
-czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
-percepcyjne: obserwacja, pokaz
-słowne: rozmowa, żywego słowa, instrukcje
Formy:
-grupowa
-indywidualna
-zbiorowa
Przebieg:
1. Piosenka na powitanie
Tych z prawej, tych z lewej
Powitać czas.
Tych z przodu, tych z tyłu
Tych wokół nas
Witam, dzień dobry
Pozdrawiam was.
I wspólną zabawę rozpocząć czas.
2. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas udzielania odpowiedzi.
3. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku i jej charakterystycznych cechach.
4.Wprowadzenie do tematu zajęć - zagadka:
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle. (łąka)
5.Zapoznanie się z treścią wiersza I. Salach „Łąka”
"Łąka tylu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę."
Rozmowa na temat wiersza:
- O czym był wiersz?
- Jakiego koloru była łąka?
- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
- O jakich roślinach jest mowa w wierszu?
- Co wydały motyle nad łąką?
- Kogo zaprosiły motyle na bal?
6. Opowieść ruchowa z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Spacerkiem po łace”
Jest piękny wiosenny dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliską łąkę ( dzieci maszerują parami w różnych kierunkach sali).Słońce mocno świeci, a wiatr rozdmuchiwał nasiona roślin ( dzieci chodzą na czworakach i dmuchają na rośliny). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatami szukając najpiękniejszych aby zebrać z nich nektar( dzieci latają jak pszczółki, machając rekami- skrzydełkami), wesoło bzyczały nawołując się nawzajem.( naśladują bzyczenie pszczół: bzz, bzz). Na listkach kończyny siedziały koniki polne poruszając śmiesznie łapkami (dzieci siedzą poruszają w dowolny sposób kończynami), cykając cichutko( naśladują dźwięk: cyt, cyt). Nagle niewiadomo z kąt pojawiły się żaby( dzieci naśladują skakanie żabek), kumkały głośno ( naśladują kumkanie: kum, kum, kum) jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. Miały rację, że były takie zdenerwowane bo na łące pojawiły się bociany, chodziły unosząc wysoko nogi ( naśladują chód bociana) rozglądając się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się do przodu jakby czegoś szukały w trawie. Ponieważ niczego nie mogły znaleźć –złe klekotały( naśladują głos bociana: kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek śpiewając wiosenną piosenkę ( naśladują głos skowronka: dzyń, dzyń), odpowiadał mu wróbel ( naśladują głos wróbla: ćwir, ćwir), który poszukiwał pokarmu dla swoich głodnych dzieci. Czekały one niedaleko w gniazdku piszcząc: pi, pi, pi. Nad łąką latały kolorowe motyle, co pewien czas siadając na kwiatach ( dzieci naśladują ruch latających motylków). Wiosenny wietrzyk poruszał trawą, kwiatami szumiąc wesołe piosenki szszszsz.....szszsz....szszuuu.
Nagle zerwał się wiatr i na niebie ukazała się wielka czarna chmura. Chmura zazdrościła zwierzętom ich łąki i ich radości i postanowiła porwać mieszkańców łąki. Otoczyła ich wszystkich i zabrała ze sobą. Na łące zrobiło się cicho i smutno. Nie było już słychać brzęczenia pszczół, pobzykiwania komarów, nie słychać było kumkania żab ani odległego klekotania bociana. Zniknął kret, a także inne owady: biedronki i motyle, osy. Co prawda kwiaty nadal rosły, ale łąka była teraz pusta i smutna.
- Czy pomożemy mieszkańcom łąki wrócić do domu?
7. Pokaz ilustracji pustej łąki, aby zapełnić ją zwierzętami trzeba wykonać następujące zadania:
- losowanie zagadek o poszczególnych zwierzętach
Zagadka 1
Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko... (pszczoła)
Zagadka 2
Czerwone ma nogi, biało- czarne piórka, do wody przed nim żaby dają nurka... ( bocian)
Zagadka 3
Skaczą po łące, pływają w wodzie, z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie... ( żaby)
Zagadka 4
Ma dwie nóżki, choć nie bodzie, mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie, nosi zawsze na swym grzbiecie..........( ślimak)
Zagadka 5
Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce....(biedronka)
Zagadka 6
Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe, lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Zagadka 7
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie, skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Zagadka 8
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy, zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
Zagadka 9
Kolorowe pachnące, w ogrodzie czy na łące, chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy.
( kwiaty)
8. „Wiosna na łące” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci mają dopasować do środowiska, odpowiednie obrazki przedstawiające zwierzęta łąk. Z przygotowanych sylwet uzupełniają na tablicy wiosenny obrazek mieszkańców łąki: żabki, motyle, bociany, biedronki. Na każdej postaci narysowana jest inna figura geometryczna. Poprawne rozpoznanie figur geometrycznych pozwoli na prawidłowe rozmieszczenie zwierząt na łące.
9. Zabawa ruchowa kształtująca spostrzegawczość.
Dzieci dostają kotylion z kwiatem lub owadem. Biegają po sali w rytm melodii, na przerwę w muzyce dobierają się w pary szukając takiego samego obrazka i tańczą do muzyki. Na sygnał zaczynają biegać po sali gdy usłyszą melodię łączą się w pary z takim samym znaczkiem ale innym dzieckiem
10. Zabawa relaksacyjna – masażyk „Małe żabki”
Najpierw skaczą małe żabki.
A za nimi żabek babki.
Na prawo, na lewo,
Do środka, na drzewo
Bocian dziobem stuka w trawie.
Ślimak patrzy nań ciekawie.
Szczypaweczki spacerują , z rosy łapki otrzepują.
Tutaj płynie sobie rzeczka, rybki tańczą w niej kółeczka.
11. Podsumowanie zajęcia teatrzykiem w wykonaniu dzieci „Goście łąki”
Maj
Jestem Maj – Wielki Czarodziej,
Majową różdżką czaruję co dzień.
Dziś wszystkim łąkę wyczarowałem
I jej mieszkańców poodwiedzałem.
Chłopiec
Mieszkają tu różne zwierzęta
Lecz ich wszystkich nie pamiętam
Więc dlatego moi drodzy
Was o pomoc muszę prosić
Gdy zwierzątko zobaczycie jego głosem przemówicie
No a teraz zaczynamy.
Piosenka „Mieszkańcy łąki”
Słonko
Na promyku słońca
Tuż po pierwszej burzy
Przyszła do nas wiosna
Z dalekiej podróży
Witały ją mieszkańcy łąki, bociany i szpaki
Witały ją także wszystkie przedszkolaki.
Wszyscy: na łące wiosna
Wiosna
Jestem Pani Wiosna,
Ciepło wam przyniosłam.
Całą łąkę kwiatów
I śpiewanie ptaków.
Piosenka „Wiosna w błękitnej piosence”
STOKROTKA
Zakwitła wśród trawy
różowa stokrotka.
Uśmiecha się do niej
każdy, kto ją napotka.
Nie przygnieć stokrotki,
nawet, gdy się potkniesz.
Gdy to Ci się zdarzy,
przeproś ją stokrotnie.
Krowa
Stoi krowa na łące
szuka świeżych smacznych listków.
Kwiatek jej zapachnie cudnie wiec dwa płatki sobie
Skubnie, z pszczołą się przywita
Wkrótce naje się do syta.
Piosenka „Mała pszczółka”
Pszczoła
Nad zieloną łąką lata złota pszczoła
Nektar ją tu nęci, słońce ją tu woła
Więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie
I z nektaru robi pyszny słodki miodek.
Żuczek
Chodzi po łące brązowy Żuczek
„Kiedy się wreszcie latać nauczę?
Ślimak
Jestem ślimak dom na plecach noszę
Dom wygodny, suchy, trwały nie za duży nie za mały
Choć mam tylko jedną nogę
Zawsze z domem ruszam w drogę
Z domem chodzę z domem śpię
Z domem tańczę jeśli chcę
Czy to szczęście czy to bieda
Jeśli z domu wyjść się nie da
Zabawa Ślimak , ślimak pokaż rogi
Dam ci sera na pierogi
Jak nie sera to kapusty
Od kapusty będziesz tłusty.
Owca
Owca zwykle jest wełniana
I ogromnie rozbrykana
Już o świcie gna na łąkę
By przywitać tam biedronkę
Głośno beczy bee, bee, bee
Lubię z dziećmi bawić się
Biedronka
Mam czerwoną sukieneczkę,
a na niej czarne kropeczki.
Wysyłają mnie do nieba,
po kawałek chleba. (biedronka)
Wszyscy:
Biedroneczko, panieneczko,
fruń do nieba przynieś nam kawałek chleba.
Ptaki
Miały dzisiaj ptaki
radość i uciechę:
powrócił pan bociek
na rodzinną strzechę!
Bocian
Stoję, na jednej czerwonej nodze i na wiosennej łące klekocze
-już za gorące było to słońce kle, kle nad Nilem
Do mego gniazda nad brzegiem Wisły
Kle kle wróciłem.
Chodzę nad łąką w czerwonych trzewikach
Gdy ujrzy mnie żabka to do wody znika.
Kret
Kopie w ziemi korytarze,
Sypie kopce z piasku.
Można nazwać go górnikiem
Choć nie nosi kasku.
Konik polny
Znacie takiego konika który zawsze w trawie cyka
Mrówka
Kręcę się i pracuję, kopiec
z igieł buduję. Dźwigam igły
jak bale i nie narzekam wcale.
Mysz
Długi ma ogonek, oczy jak paciorki
Gdy zobaczy kota – ucieka do norki.
Jeż
Ma krótkie nóżki i mały ryjek
Chociaż ma igły , nigdy nie szyje
Żabka
Jestem mała żabka chcę bawić się z wami
Lecz powiedzcie mi dzieci czy w pobliżu nie ma jegomości
Co chodzi w czerwonych kaloszach
Gąsienica
Gąsienica mała,
na pokrzywie zamieszkała,
zazdrościła motylowi,
że on taki kolorowy.
Ona niezbyt urodziwa,
między liśćmi się ukrywa.
Krótkie nogi, grube ciało,
jakby tego było mało,
Z gąsienicy pewnym rankiem,
przemieniła się w poczwarkę.
o lataniu śniła
i natura sen spełniła.
Gdy minęły dwa tygodnie, gąsienicy ciasno, niewygodnie
i próbuje wyjść na chwilę,
wyszła – była już motylem,
Zgrabna, piękna rusałeczka,
wdzięcznie leci do słoneczka,
fruwa razem z motylami
i zachwyca się kwiatami.
Motyl
Bajkowe motyle
Nad łąką fruwają
bajkowe motyle.
Ach jest tu ich, aż tyle.
Różowe, pomarańczowe,
wszystkie kolorowe.
Od samego ranka choćbyś
liczył to do nocki byś
ich nie zliczył.
Motyle, motyle,
bajkowe motyle
otworze oczy
i znikną za chwile.
Piosenka „Nad łąką złote słonko”
Jaskółka
Z wiosną do nas przyleciała
Ta ptaszyna czarna mała
Murować się nie uczyła
Ale gniazdko ulepiła
Zające
Po zielonej łące kicają zające
Było im wesoło więc kicają w koło
Koza
Nasza kózka bródkę ma
Skacze gdzieś po łące
Ma też piękne różki dwa
Szkoda że kłujące.
Chłopiec
Wszystkich mieszkańców łąki już znamy i do zabawy z kwiatkiem zapraszamy
Zabawa chodzi kwiatek po polanie.
12. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, w nagrodę rozdanie dzieciom kotylionów przedstawiających mieszkańców łąki.
A.Witek