Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie III
Temat: „Wkrótce wakacje” – rozmowa z uczniami na
temat wakacyjnych planów, podróży i wędrówek.
Tworzenie listy wakacyjnych rad. Odgrywanie scenek
dramowych przedstawiających udzielanie rad
przestrzegających przed niewłaściwym zachowaniem.
Przypomnienie zasad powiadamiania odpowiednich
służb w sytuacji zagrożenia.
Cele:
- Uwrażliwienie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formie pełnych zdań
- Rozwijanie umiejętności przewidywania własnych czynów
- Kształcenie umiejętności układania wakacyjnych rad zapewniających atrakcyjny wypoczynek
- Utrwalenie znajomości numerów alarmowych
- Kształcenie umiejętności wykonywania prostych obliczeń zegarowych
- Utrwalenie zasad zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach
- Ukazanie zagrożeń związanych z letnim wypoczynkiem
- Zachęcanie do aktywnego wypoczynku w czasie wakacji
- Rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności
Metody:
Aktywizujące – gry dydaktyczne
Programowe – praca z tekstem, materiałem ikonograficznym
Podające – krótka rozmowa pouczająca, miniopowiadanie
Praktyczna – projekt
Problemowo-ćwiczeniowa – karty pracy
Formy pracy:
Praca jednolita i zbiorowa
indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające miejsca letniego wypoczynku, karty pracy, ilustracje z numerami telefonów alarmowych, rozsypanka zdaniowa,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Odczytywanie godzin, uporządkowanie ich od najwcześniejszej do najpóźniejszej i odczytanie hasła. Uporządkuj w tabeli podane godziny od najwcześniejszej do najpóźniejszej. Każdej
godzinie jest przyporządkowana odpowiednia sylaba. Dopisz ją do tabeli i odczytaj hasło.
15.50 na
10.55 dzie
0.30 wkrót
21.00 ka
19.05 wa
2.05 ce
22.30 cje
3.40 wy
12.45 my
5.50 je
godzina
sylaba
HASŁO : ........................................
3. Rozmowa z uczniami na temat różnych form spędzania letniego wypoczynku na podstawie własnych doświadczeń i ilustracji.
Nauczyciel pyta:
- Co to są wakacje?
- Gdzie można wypoczywać latem?
- Jak można spędzać wakacje? / można budować zamki z piasku, można się opalać,pływać, uprawiać piesze wędrówki, uprawiać sporty letnie/
Ilustracje przedstawiają wypoczynek nad morzem, w górach, nad jeziorami i pod namiotem.
4.Rozmowa na temat wakacyjnych planów uczniów .
- Gdzie wy spędzicie lub chcielibyście spędzić tegoroczne wakacje?
- Kto z was wyjedzie w czasie wakacji i gdzie?
5. Niebezpieczeństwa związane z pobytem w różnych miejscach w czasie wakacji.
- Jakie są konsekwencje niewłaściwego zachowania w czasie wakacyjnych zabaw?
- Co należy zrobić, gdy jesteśmy świadkami wypadku?
Przypomnienie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia oraz znajomości numerów alarmowych:
Pod jakie numery telefonów należy dzwonić, aby wezwać pomoc?
Ilustracje przedstawiają płonący dom, rannego chłopca i złodzieja wyrywającego torebkę. Pod każdym obrazkiem jest miejsce na wpisanie odpowiedniego numeru telefonu.
- Pod jaki numer alarmowy można jeszcze zadzwonić aby wezwać pomoc? Zapisz ten numer.
Układanie z rozsypanki zdaniowej zasad powiadamiania odpowiednich służb o zagrożeniu.
Ułóż zdania w odpowiedniej kolejności i odczytaj rozmowę.
Treść zdań:
- Jesteśmy w parku przy ulicy Tulipanowej, w pobliżu fontanny.
- Dzień dobry, nazywam się Zosia Krajewska. Moja koleżanka przewróciła się podczas jazdy na rowerze. Bardzo boli ja noga i nie może wstać. Przyjeżdżajcie szybko.
- Pogotowie ratunkowe, słucham.
- Gdzie jesteście?
- Przyjąłem zgłoszenie. Zaraz wysyłam karetkę.
6. Prezentacja scenek przygotowanych przez grupy wg instrukcji:
Grupa I
Jesteś świadkiem wypadku drogowego. Wzywasz pomoc. Rozmawiając ze służbami ratunkowymi podajesz niezbędne informacje, udzielasz jasnych odpowiedzi.
Grupa II
Jesteś z rodzicami na basenie. Zauważyłeś, ze osoba będąca w wodzie wzywa pomocy.
Co robisz?
Grupa III
Kolega namawia was, abyście kapali się w miejscu niestrzeżonym. Co robicie?
Grupa IV.
Siedzisz na plaży, budujesz zamek z piasku. Widzisz małe dziecko, które samo kieruje się do wody. Co robisz?
7. Tworzenie listy wakacyjnych rad.
Uczniowie w grupach na paskach papieru zapisują rady na bezpieczne spędzenie wakacji. Potem na arkuszu papieru przyklejają zapisane przez siebie rady tworząc „Wakacyjny
kodeks”
8. Podsumowanie zajęć
- O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
- O czy należy pamiętać podczas wakacji?
- Jakie znacie numery alarmowe?
- „Bezpieczne wakacje” – rundka kończąca zdanie i zajęcia.
Uczniowie kończą zdanie wypowiedziane przez nauczyciela: „Żeby bezpiecznie spędzić wakacje, będę pamiętać o tym, .....
9. Ocena zajęć przez uczniów.