Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie „Biedroneczki” przez A. Pękalską
dnia 06.05.2013
Cykl tematyczny: Wiosna na łące
Cele główne:
poznanie wybranych mieszkańców łąki, rozwijanie mowy
rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
dziecko wita się wybraną zabawą na powitanie
rozpoznaje odgłosy wybranych mieszkańców łąki
wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza
stara się zapamiętać co było na obrazku
podaje prawidłową liczbę przeliczonych elementów
chętnie bierze udział w różnego rodzaju zabawach
stara się rysować po śladzie i samodzielnie
rozwiązuje zagadki o mieszkańcach łąki
składa w całość obrazek pocięty na części
stara się ułożyć z literek nazwę zwierzęcia lub wybrać gotowy wyraz
stara się złożyć w całość słowo z głosek wypowiedzianych przez n-la
przestrzega umówionych reguł
Pomoce dydaktyczne:
wiersz I. Salach „Łąka”, nagrania odgłosów dochodzących z wiosennej łąki, ilustracje mieszkańców łąki, litery, cyfry, obrazek przedstawiający wiosenną łąkę, kółka różnej wielkości (po 8 dla każdego dziecka), obrazki pocięte na części, zagadki, nagranie piosenki „Chodzi kwiatek po polanie”, wzór motyla do rysowania po śladzie, szlaczek przedstawiający drogę motyla,
Metody:
-czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
-słowne: rozmowa, żywego słowa, instrukcje
-percepcyjne: obserwacja, pokaz
-elem. MDS M. Bogdanowicz
Formy:
-grupowa
-indywidualna
-zbiorowa
Przebieg:
1. Powitanie dzieci wybraną przez nie zabawą na powitanie np.: „Tych z prawej, tych z lewej”, „Na powitanie wszyscy razem”, „Dzień dobry, witam Was...”
2. Zagadki słuchowe „Odgłosy łąki” (wprowadzenie w tematykę zajęć)
Dzieci muszą odgadnąć do kogo należą słyszane odgłosy i ułożyć obrazki we właściwej kolejności (bzyczenie pszczoły, śpiew ptaków, kumkanie żab, klekot bocianów)
3. Słuchanie wiersza I. Salach „Łąka”
Łąka tylu ma mieszkańców,
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
tutaj kwiatek – o! Różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały,
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka.
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci,
więc zatańczmy z nimi chwilę.
Rozmowa na temat treści wiersza:
-O czym był wiersz?
-Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
-O jakich roślinach była mowa w wierszu?
-Co wydały motyle nad łąką?
-Kogo zaprosiły motyle na bal?
-Kto jeszcze może mieszkać na łące?
4. Oglądanie obrazka przedstawiającego wiosenną łąkę – ćwiczenia pamięci wzrokowej
N-el pokazuje dzieciom obrazek przedstawiający wiosenną łąkę. Dzieci przyglądają się obrazkowi, zwracając uwagę na przedstawione na nim zwierzęta. Po chwili n-el chowa obrazek, a dzieci mówią, co na nim widziały. Starają się wymienić jak najwięcej szczegółów.
Następnie dzieci wspólnie przeliczają ile jest wszystkich mieszkańców łąki.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa „Uważni mieszkańcy”
N-el dzieli grupę na 4 zespoły. Pierwsza grupa to motylki, druga – żabki, trzecia – bociany, czwarta – pszczółki. Na dźwięk trójkąta poruszają się motylki, na dźwięk bębenka – żabki, na dźwięk kołatki – bociany, na dźwięk grzechotki – pszczółki.
6. Ćwiczenia grafomotoryczne „Motylki”
Dzieci wspólnie z nauczycielką prezentują sposób poruszania się motylka – najpierw całym ciałem a następnie kreślą rękami w powietrzu lot motyla. Dzieci 5 – letnie otrzymują obrazek motyla, który rysują po śladzie, zaś 6 – latki otrzymują szlaczek w postaci drogi jaką pokonał motyl i też rysują go po śladzie a następnie samodzielnie.
7. Zabawa relaksacyjna – masażyk „Małe żabki”
Najpierw skaczą małe żabki
a za nimi żabek babki,
na prawo, na lewo,
do środka i na drzewo.
Bocian dziobem szuka w trawie,
ślimak patrzy nań ciekawie.
Szczypaweczki spacerują,
z rosy łapki otrzepują.
Płynie sobie cicho rzeczka,
rybki tańczą w niej kółeczka.
8. Nauczyciel dzieli grupę na 3 zespoły (każdy zespół wybiera swojego lidera, który w imieniu grupy będzie udzielał odpowiedzi)
a) „Rozwiązywanie zagadek o mieszkańcach łąki” - dziecko chętne, które potrafi czytać może odczytywać zagadki (1 pkt)
b) Dzieci 6- letnie układają z literek nazwę zwierzęcia, którego obrazek mają w kopercie
a 5 – latki mają do wyboru gotowy wyraz (2 pkt)
c) Składanie w całość jednego z pociętych na części obrazków (1 pkt)
d) Syntezowanie słów z głosek wypowiedzianych przez n-la np.: m-o-t-y-l, ż-a-b-a,
b-o-c-i-a-n, k-r-e-t, b-i-e-d-r-o-n-k-a, ś-l-i-m-a-k(1 pkt)
9. Zabawa ruchowa przy piosence „Chodzi kwiatek po polanie”
10. Zabawa rozgrzewająca paluszki „Bawiły się dzieci paluszkami”
11. Wykonanie motylka z kółek origami.
12. Wręczenie dyplomów za aktywny udział w zajęciach.