X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20380
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Co słychać wiosną na łące?"- poznawanie przyjaciół łąki. Scenariusz zajęć

Temat: ,,Co słychać wiosną na łące?”- poznawanie przyjaciół łąki
Cele główne:
- wzbogacanie wiadomości i słownika dzieci na temat wiosennej łąki;
- utrwalanie znajomość kolorów;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie jakie zwierzęta można spotkać na wiosennej łące;
- uważnie ogląda teatrzyk papierowych sylwet;
- próbuje wypowiadać się na jego temat;
- rozpoznaje podstawowe kolory;
- reguluje siłę oddechu, aby utrzymać piórko w powietrzu;
- próbuje rozwiązywać zagadki;
- w odpowiedni sposób reaguje na sygnał dźwiękowy
- potrafi ułożyć sylwetę motyla z kilku części;
Metody pracy:
- percepcyjne: oglądanie obrazków, teatrzyku
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
- słowne: rozmowa, instrukcje i objaśnienia
Formy pracy:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: opowiadanie W. Badalskiej ,,Cztery motylki”, sylwety motyli i wrony, bociana, żaby, pszczoły, biedronki, ilustracja przedstawiająca łąkę, zagadki, piórka, nagranie piosenki ,,Maszeruje wiosna”, list od Wiosny, koperty, emblematy pszczół i biedronek tamburyno, bębenek, obręcze, sylwety motyli pociętych na trzy części; odznaka przyjaciela łąki
Podstawa programowa: Dziecko:
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, składniowym;
5.4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
8.1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
12.1 wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na
polu, na łące, w lesie;


Przebieg zajęcia:
a) Powitanie. Buziak
Nauczyciel prosi dzieci, aby:
- posłały całusa powietrzu
- posłały całusa sufitowi, podłodze
- posłały całusa któremuś z dzieci
- posłały całusa swojej pani
Na koniec nauczyciel sam wszystkim posyła całusa.

b) Wysłuchanie przez dzieci Listu od Pani Wiosny.

c) Zaśpiewanie piosenki ,,Maszeruje wiosna”.

1. Tam daleko, gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna
ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.
Ref: Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergoczą głośno i wesoło
Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat
gdy go w górę wznosi - zielenieje świat.

2. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę
chętnie żuje gumę i robi balony
a z nich każdy jest zielony.
Ref: Maszeruje...

3. Wiosno, wiosno, nie zapomnij o nas
każda trawka chce już być zielona
Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła
zima by została mroźna.
Ref: Maszeruje...

4. Wspólne otworzenie pierwszej koperty. Wysłuchanie przez dzieci opowiadania W.Badalskiej ,,Cztery motylki”

-----
Wiera Badalska: Cztery motylki
-----
Na zielonej pachnącej łące pod lasem fruwały wesoło cztery motylki.
Jeden był biały jak kwiatek rumianku. Drugi – żółty jak kwiatek dziewanny. Trzeci błękitny jak kwiatuszek cykorii. A czwarty? Czwarty był jeszcze inny. Miał szarobrązowe skrzydełka niby kora topoli rosnącej pod lasem.
(..)
-----
[korekta redakcyjna cytatu]


Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania:
- gdzie motylki latały?
- ile było motylków na łące?
- jakie miały kolory?
- czy dzieci kiedyś widziały motyla?

5. Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórko”
Wspólne otworzenie ostatniej koperty, w której ukryte są piórka. Każde dziecko otrzymuje po jednym piórku. Najpierw dmuchamy powoli, potem coraz mocniej. Następnie staramy się tak dmuchać na piórko, aby nie upadło nam na podłogę.

6. Rozwiązywanie zagadek ukrytych w kolejnej kopercie na temat zwierząt mieszkających na łące. Przyczepianie sylwet do ilustracji łąki.
Czarno-biały fraczek
Buciki czerwone
Umykają żaby
Gdy idzie w ich stronę. (BOCIAN)
Mam czerwoną sukieneczkę,
A na niej czarne kropeczki.
Wysyłają mnie do nieba, po kawałek chleba (BIEDRONKA)

Ma żółte i czarne paseczki,
Lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko...(PSZCZOŁA)

Gdy cię zobaczę nawet z daleka,
czym prędzej w wodę z pluskiem uciekam!
Nie chcę przekąską być na śniadanie!
Próżno mnie szukasz panie bocianie. (ŻABKA)

7. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa ,,Pszczółki i biedronki”
Nauczycielka rozdaje emblematy pszczoły i biedronki, które wcześniej zostały odkryte w kolejnej kopercie. Na dźwięk tamburyna dzieci biegają po łące. Kiedy usłyszą dźwięk bębenka chowają się przed wroną na swoich kwiatkach, czyli obręczach.

8. ,,Kolorowe motyle”
Dzieci układają z trzech części wizerunek motyla, na podstawie wzoru zaprezentowanego przez nauczyciela. Nauczyciel dostosowuje poziom trudności do dzieci.

9. Ewaluacja.
Podsumowanie zdobytych informacji o mieszkańcach łąki. Rozdanie dzieciom emblematów Przyjaciela łąki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.