Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 6- latków
Data: 7.02.2013
Prowadząca: Renata Pięta
Cel hospitacji: Sposoby wykorzystywania różnych form sztuki ludowej do rozwijania aktywności dzieci i nabywania nowych umiejętności
Temat kompleksowy: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek...
Temat zajęć: „Babski Comber „ po krakowsku.
Cel ogólny:
• Przejawia , w miarę swoich możliwości , zainteresowanie wybranymi zabytkami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu.
Cele operacyjne:
• wypowiada się na temat znanych mu zwyczajów karnawałowych
• wyjaśnia znaczenie kolorystyki w hafcie kaszubskim
• przewleka sznurek przez dziurki imitując szycie bez igły
• wypowiada się na temat elementów zdobiących ceramikę włocławską
• wykonuje pracę plastyczną techniką stemplowania palcem
• słucha opowieści nauczycielki o zwyczajach PODKOZIOŁKA
• zachowuje ustalone zasady w czasie zabawy z kolegami
Formy pracy:
* zbiorowa jednolita * indywidualna
Metody :
oglądowa- obserwacja, pokaz
słowna- objaśnienia, instrukcje, rozmowa, piosenka
czynna- zadania stawiane dzieciom do wykonania
Środki dydaktyczne: informacje źródłowe WWW.ETNO LOG-Zaloguj się na ludowo, magnetofon , nagrania na USB Polka , Chodzony , Na koziołka dajcie, blok kolorowy, dziurkacz, kawałki sznurka, włóczki, tasiemki, papierowe talerzyki, farby , wyroby ceramiki włocławskiej, serwety z haftem w stylu kaszubskim, bibuła , gazeta , rolki tapet .
Wykorzystane strony Internetowe: WWW. Muzykaodnaleziona.pl,WWW.EDUTUBA.pl
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć; omówienie pojęcia karnawał, wyjaśnienie pochodzenia zwyczaju Babskiego Combra w okolicach Krakowa.
2. Zabawa ruchowa „ Cubrzymy!” oparta na tradycji krakowskiego Babskiego Combra.
• Dzieci z bibułkowymi „perukami” na głowie tańczą do muzyki ludowej „Polka Krakowianka”, na przerwę „cubrzą”- ciągną za bibułkowe włosy , tak aby ich nie wyrwać.
3. Przypomnienie dzieciom o zobowiązaniu (imprezie karnawałowej)wobec koleżanki Eli.
• Swobodna rozmowa na temat przygotowań czynionych w domu do różnego rodzaju imprez rodzinnych (elegancki obrus na stole )
• Prezentacja serwetek z haftem kaszubskim, wyjaśnienie znaczenia kolorystyki.
4. Wyszywanie bez igły- Praca plastyczna inspirowana motywami haftu kaszubskiego.
• Dzieci przewlekają przez dziurki wybrane przez siebie sznurki lub nici tworząc kompozycję na płaszczyźnie kartki- „serwetkę” na stół.
5. Zabawa ruchowa „Ciągniemy kłodę”, oparta na tradycji krakowskiego Babskiego Combra.
• Dzieci ciągną, toczą kłodę (rolkę tapety) do muzyki ludowej okolic Krakowa
„ Chodzony”.
6. Przypomnienie dzieciom , co kładziemy na serwetce/ talerzyk, zastawę stołową /
• Prezentacja przedmiotów ceramicznych zdobionych charakterystycznymi elementami motywów roślinnych.
7. Praca plastyczna „Talerzyk z ludowym motywem” inspirowana motywami zdobniczymi zaczerpniętymi z ceramiki włocławskiej.
8. Zapoznanie dzieci z tradycją Podkoziołka- ostatniego karnawałowego wtorku.
• Osłuchanie z pieśnią mięsopustną ze zwyczaju Podkoziołek Pt. „Na koziołka trzeba dać”.
• Nauka tekstu i śpiew refrenu pieśni:
Małe, małe, trzeba więcej dać/ 2x
Na koziołka trzeba dać, trzeba dać
Cały roczek ugadać
9. Zabawa rozwijająca małą motorykę , usprawniająca manualnie- „ Zagniatamy pączki” inspirowana zwyczajem „miszenia „ pączków.
• Dzieci bawią się gazetą, zawijają , zagniatają rogi gazety imitującej zaczyn drożdżowy na paczki , na końcu zgniatają gazetę w małą kuleczkę- pączka i układają na wcześniej zrobionym talerzyku.
10. Zakończenie zajęć- degustacja pączków/ faworków związanych ze współczesną tradycją Tłustego Czwartku.