Scenariusz zajęć dzieci 3-letnich
Temat zajęć: Przygoda w lesie
Cele ogólne:
- propagowanie picia wody oraz życia zgodnego z zasadami ekologii,
- uświadomienie znaczenia wody w życiu człowieka i zwierząt;
- utrwalenie wiedzy na temat znaczenia picia wody dla zdrowia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- pije wodę i określa jej smak;
- podejmuje aktywność ruchową proponowaną przez nauczyciela;
- próbuje określić znaczenie wody;
- utrwala wiedzę na temat znaczenia picia wody dla zdrowia.
Metody pracy:
- opowieść ruchowa z elementami pantomimy;
- trening sensoryczny.
Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa.
Pomoce:
- kubeczki jednorazowe,
- zraszacz do kwiatów,
- woda do picia, duża miska,
- zabawki do kąpieli (kaczuszki),
- sylwety: rybek, butelek po napojach, opon samochodowych wraz z metalowy-mi spinaczami, wędki zakończone magnesem.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci stoją w kole, nauczyciel zaprasza je na wyjątkowy spacer. Za pomocą magicznego płynu (zraszacz z wodą) zamienia salę w las, w którym na dzieci czeka przygoda.
2. Dzieci maszerują dookoła dywanu, nauczyciel ostrzega Uwaga!:
- wąska dróżka – dzieci maszerują stopa przed stopą
- korzenie – dzieci idą unosząc wysoko kolana
- nisko rosnące gałęzie – dzieci pochylają głowy przechodząc pod przeszkodą (gałęzią).
3. Dzieci zatrzymują się, nauczyciel informuje: O, już jesteśmy blisko celu, popatrz-cie! Widzę przepiękną polanę, a na niej:
- sarenki wodę pijące,
- motylki fruwające,
- kwiatki na wietrze tańczące,
- żabki skaczące,
- a pośrodku polany jezioro w słońcu się mieniące, a w jeziorze rybki nurkujące i kaczuszki pływające.
(Dzieci naśladują ruchy wymienianych zwierząt i roślin)
4. Nauczyciel proponuje: Tu chwilę odpoczniemy i podziwiać przyrodę będziemy, a teraz, aby sił dodać wypijmy magiczny napój, który zwie się: Jak? ..... (woda). Dzieci piją wodę, określają jej smak, zapach oraz kolor.
5. Nauczyciel rozdaje dzieciom wędki. Dzieci wyławiają z jeziora (miski) rybki oraz sylwety starych opon, butów, butelek po napojach itp. Nauczyciel zadaje pytania:
- Czy te wszystkie rzeczy powinny być w jeziorze, gdzie jest ich miejsce?
- Czy o wodę trzeba dbać i dlaczego?
- Komu woda jest potrzebna?
6. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie odbytą wycieczkę i za pomocą magicznego płynu (wody) przenosi je powrotem do sali przedszkolnej