Numer: 20273
Przesłano:
Dział: Języki obce

Wien - die Stadt an der schönen blauen Donau. Scenariusz lekcji otwartej z j. niemieckiego

Scenariusz lekcji otwartej dla rodziców i nauczycieli zaprezentowanej przez uczniów klasy III gimnazjum
Temat: Wien - die Stadt an der schönen blauen Donau
Cele ogólne :
- wprowadzanie wiadomości krajoznawczych
- poznawanie historii i kultury stolicy Austrii
- "doświadczanie" atmosfery Wiednia
- doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku niemieckim
- doskonalenie umiejętności posługiwania się technologią komputerową
-doskonalenie umiejętności pracy w grupie

Cele operacyjne- uczeń:
- potrafi wyszukać potrzebne informacje w Internecie
- potrafi przygotować prezentację multimedialną
- zna najważniejsze słowa specyficzne dla j. niemieckiego w Austrii
- potrafi wymienić najważniejsze zabytki Wiednia i je krótko scharakteryzować
- zna "elementy" tworzące niepowtarzalną atmosferę Wiednia
- zna podstawowe zwroty związane z dokonywaniem zakupów na rynku i w kawiarni


Środki dydaktyczne : prezentacja multimedialna, film, ,komputer z dostępem do internetu, projektor, tablica, elementy scenograficzne: filiżanki, czasopisma, tort (prawdziwy!), kawa, stroje do walca
Metody pracy:
- metoda komunikacyjna
- audio-wizualna
- elementy dramy

Formy pracy : indywidualna , w grupach, w parach


Przebieg lekcji :

1. Przywitanie zgromadzonych nauczycieli i rodziców.
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji przez nauczyciela, wyjaśnienie dlaczego wybór Wiednia (stolica państwa niemieckojęzycznego, miasto o niepowtarzalnym uroku i domowej atmosferze, przyjazne turystom itp.).
4. Uczniowie przedstawiają prezentację (Power Point)z najważniejszymi zabytkami Wiednia. Jeden uczeń odgrywa rolę przewodniku po Wiedniu, prezentuje krótki opis danego zabytku w j. niemieckim, natomiast drugi uczeń, pełniący funkcję tłumacza, tłumaczy, go na j. polski.
5. Kolejny uczeń w kilku słowach (np. Wiedeń to miasto muzyki i kawy...) wprowadza do miejsc i postaci charakterystycznych dla Wiednia a tworzących niepowtarzalną atmosferę tego miasta:
• Naschmarkt
- uczeń w kilu zdaniach opisuje najsłynniejszy rynek w Wiedniu
- prezentacja krótkiego filmu o Naschmarkt, źródło (http://www.youtube.com)
- ogrywanie krótkiej scenki rodzajowej w wykonaniu dwóch uczniów (tu pojawia się użycie słów charakterystycznych dla niemieckiego w Austrii)
- Grüβ Gott, Probieren Sie?
- Lecker...
- Ich habe auch frische Paradieser!
- Was ist das?
- Das sind doch Tomaten!
- Nein, danke. Ich brauche ein Kilo Kartoffeln.
- In Österreich sagen wir Erdäpfel!
- Und ich möchte noch drei Brötchen.
- Brötchen nennen wir Semmel.
- Ach ja!? Das ist alles.
- Das macht zusammen 15 Euro.
- Bitte,
- Danke
- Wiedersehen
- Servus!!

• Wiener Kaffeehäuser
- uczeń w kilu zdaniach opisuje fenomen wiedeńskich kawiarni, najważniejsze rodzaje kaw serwowanych w Wiedniu oraz tort Sachera
- prezentacja krótkiego filmu o wiedeńskich kawiarniach, źródło (http://www.youtube.com)
- ogrywanie krótkiej scenki rodzajowej rozgrywającej się w kawiarni w wykonaniu trójki uczniów (kelner+ dwójka klientów). Kelner podaje upieczony przez uczniów tort Sachera oraz filiżanki
- Grüβ Gott!
- Grüβ Gott!
- Was wünschen Sie?
- Für mich Kaffe Melange und ein Stück Sachertorte.
- Und für Sie?
- Bitte einen Kapuziner und auch ein Stück Sachertorte.
- Bitte sehr.
- Vielen Dank

• Cesarzowa Sissi
- uczeń prezentuje w dużym skrócie biografię cesarzowej Elżbiety, nawiązuje do mitu cesarzowej Sissi
- prezentacja fragmentu filmu "Sissi" z roku 1955 z Romy Schneider w roli głównej, źródło (http://www.youtube.com)
• Walc wiedeński
- uczeń opisuje krótko historię walca wiedeńskiego
- uczennica + uczeń w strojach balowych tańczą walca wiedeńskiego "An der schönen blauen Donau", w tle muzyka i film będący relacją z koncertu noworocznego z Wiedeńskiej Filharmonii (http://www.youtube.com)
6. Podsumowanie lekcji, ocena pracy i podziękowanie za wysiłek dla uczniów.
7. Na zakończenie lekcji uczniowie częstują zaproszonych gości upieczonym przez siebie tortem Sachera i kawą.
8. Ewaluacja- na kolejnej lekcji uczniowie piszą test sprawdzający ich wiadomości zdobyte na lekcji otwartej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.