Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych 10 maja 2013 r. w oddziale przedszkolnym
Temat zajęć: Bajka o tym, jak przedszkolak staje się uczniem. W krainie Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków.
Cele zajęć:
- doskonalenie percepcji słuchowej, koncentracji uwagi
- doskonalenie umiejętności dodawania na konkretach
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej
- doskonalenie sprawności manualnej
- doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze
Cele operacyjne:
Dziecko:
- koncentruje się na zadaniu i słyszy, ile klocków wpadło do pudełka
- dodaje na zbiorach zastępczych
- potrafi dokonać syntezy i analizy głoskowej
- reaguje na polecenia, potrafi ustawić się w kole, w szeregu, w parach
- nazywa zwierzęta i wie, w jakich środowiskach żyją
- sprawnie posługuje się nożyczkami
- potrafi ułożyć obrazek z części
- potrafi dokończyć szlaczek
- liczy elementy w zbiorze i dopasowuje do odpowiedniej cyfry
Metody:
czynna: zadań stawianych do wykonania
słowna: opowiadanie, rozmowa, wyjaśnianie poleceń
Środki dydaktyczne:
pudełko, klocki, obrazki, koperty, bębenek, karty pracy, ilustracje Śnieżki i krasnoludków, koperty z zadaniami
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was”, podanie celów zajęć. Zaproszenie do wykonania zadań zaproponowanych przez krasnoludków.
2. Zadanie 1.
Nauczyciel wrzuca do pudełka 5 klocków, po kolei, żeby było słychać, dzieci liczą. Następnie pyta: „Ile wrzuciłam?”. Dorzucę jeszcze- ile? Dzieci patrzą i słuchają. Ile jest razem klocków w pudełku? Sprawdzamy, czy dzieci dobrze policzyły.
Potem to samo zadanie z zamkniętymi oczami.
3. Zadanie 2.
Dzieci otrzymują koperty z obrazkami (osa, kot, worek, parasol,dom, sowa, okno). Nauczyciel prosi, aby podniosły do góry ten obrazek, którego nazwę wypowiada głoskami.
4. Zabawa ruchowa.
Dzieci swobodnie poruszają się po sali przy muzyce. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i ustawiają w pary, w kole, w szeregu, w rzędzie, w zależności od pokazanego symbolu.
5. Zadanie 3.
Na podłodze są rozłożone odwrócone obrazki przedstawiające różne zwierzęta. Dzieci losują obrazki, nazywają zwierzęta i dopasowują do środowiska, w którym żyją. (wykorzystanie patyczków)
6. Zadanie 4.
Dzieci otrzymują obrazki i koperty. Na odwrocie obrazków narysowane są linie, po których dzieci rozcinają obrazki, następnie przekazują je kolegom przy stolikach siedzącym po prawej stronie, a oni układają obrazki z części.
7. Zabawa ruchowa.
Dzieci słuchają, ile razy nauczyciel uderzy w bębenek i wykonują tyle ruchów (pajacyki, podskoki, skoki żabki, skoki na jednej nodze).
8. Zadanie 5.
Karta pracy. Policz, ile elementów znajduje się w ramkach i połącz z odpowiednimi cyframi.
9. Podsumowanie zajęć.
Dokończ zdanie:
Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się.......