X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20255
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tato już lato - scenariusz zajęć hospitowanych

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 5-6 latków w dnia 13.06.2012 r.

Temat: Tato już lato.

Cele ogólne:
1. Rozpoznawanie cech charakterystycznych dla lata.
2. Kształtowanie umiejętności poprawnego rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych.
3. Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.
4. Kształtowanie nawyku aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych.
5. Rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na zadany temat.
6. Doskonalenie umiejętności poprawnego dzielenia na sylaby, wyodrębniania głoski w nagłosie i wygłosie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
1. Wymienia cechy charakterystyczne dla lata na podstawie wiersza i własnych obserwacji: muszelki, maliny, wiśnie, truskawki, żyto, bocian, słowik, kwiaty, biedronka, mlecz, zielona trawa, róże, kąpiel w morzu, motylki, dzieci w krótkich spodenkach, plaża, leżak, słońce, klapki, łopatka i wiaderko do piaskownicy.
2. Wybiera z różnych obrazków przedstawiających symbole 4 pór roku te kojarzące się latem i tworzy z nich plakat.
3. Nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, nazywa nowo poznaną figurę- trapez. Tworzy figury geometryczne z drucika kreatywnego.
4. Zgodnie współdziała w zespole, grupie.
5. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, śpiewa i tańczy do piosenek
z repertuaru dziecięcego.
6. Poprawnie pod względem językowym wypowiada się na zadany temat, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w nagłosie i wygłosie.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody:
• Percepcyjna: obserwacji, pokazu.
• Słowna: objaśnienia, rozmowa, wiersz.
• Czynna: zadań stawianych dziecku
Pomoce dydaktyczne: obrazki przedmiotów, zwierząt, kolorów kojarzących się z różnymi porami roku; puzzle z obrazkiem charakterystycznym dla lata; piosenka „My jesteśmy krasnoludki”, „Tato już lato”, „Taniec kwiatów” Czajkowskiego, obrazek statku z figur geometrycznych, wiersz B. Szelągowskiej „ Tato, czy to już lato?.
Przewidywany czas zajęć : 40 min. (13,3%)
Zajęcia dydaktyczne realizowane według programu przedszkolnego „Ku dziecku” B. Bilewicz-Kuźnia i T. Parczewskiej oraz według podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Obszary: społeczny, matematyczny, wychowanie przez sztukę, przygotowanie do nauki czytania i pisania, przyrodnicza.


Przebieg zajęcia:

1. „Co ukryło się w literkach?”- wprowadzenie do tematu zajęć. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie kartoników z cyframi od najmniejszej do największej liczby. W ten sposób powstaje hasło „ Lato”, „Figury”.
2. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Tato, czy już lato?”(załącznik nr 1)
3. Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla lata na podstawie utworu oraz własnych obserwacji. Wymieniają takie cechy jak: słońce, truskawki, wiśnie, motyle bociany, słowiki, żyto, zielona trawa, mlecz, biedronka, róże itp. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Czy lubię lato"- uzasadnianie swojej wypowiedzi.
4. Zabawa ruchowa do utworu „My jesteśmy krasnoludki”.
5. Praca zespołowa- wyszukiwanie wśród obrazków tych kojarzących się z latem np. motyle, słońce, muszla, morze, wiaderko i łopatka, rower, leżak, maliny, truskawki, kwiaty, zieleń, biedronka, okulary, wiśnie, itp. Każde dziecko wybiera jeden obrazek, grupa pod kierunkiem nauczyciela określa czy obrazek kojarzy się z latem. Naklejanie obrazków na duży karton z napisem „LATO”.
6. Zabawa ruchowa do piosenki „Tato już lato”. Improwizacja ruchowa do utworu - ilustrowanie ruchem treści piosenki.
7. Praca w grupach – układanie z puzzli obrazka związanego z latem.
8. Prezentacja obrazka –statku złożonego z figur geometrycznych. Przypomnienie poznanych już figur geometrycznych, poznanie nowej figury - trapez.
9. Tworzenie figur geometrycznych z drucików kreatywnych.
10. Podział nazw figur na sylaby, wyodrębnianie głoski w nagłosie i wygłosie.
11. Praca plastyczno - techniczna – tworzenie statku z figur na podstawie wzoru podanego przez nauczyciela.
12. Improwizacja ruchowa do utworu „Taniec kwiatów” Czajkowskiego.

Załącznik nr 1
B. Szelągowska
Powiedz proszę! Powiedz , tato,
Po czym poznać można lato?
Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
Po prostu:
Po słodkich malinach,
Po bitej śmietanie z truskawkami,
Po kompocie z wiśniami,
Po życie, które na polach dojrzewa,
Po słowiku, co wieczorem śpiewa,
Po boćkach uczących się latać,
Po ogrodach tonących w kwiatach,
Po świerszczach koncertujących na łące,
Po wygrzewającej się na mleczu biedronce,
Po zapachu skoszonej trawy i róż,
I już!


Opracowała: Ewelina Burdka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.