X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20250
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ziemia - nasza planeta. Scenariusz zajęć dla dzieci 5,6-letnich

Scenariusz zajęc w grupie 5,6 – latków
Opracowała Ewelina Belczyk - Kusiak
Temat:” Ziemia – nasza planeta”
Cele ogólne:
1.Rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie prac plastycznych w programie komputerowym PAINT
2.Wyróżnianie zwierząt i roślin żyjących w różnych środowiskach
3. Zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami jakie zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
4. Budzenie wrażliwości na piękno przyrody poprzez oglądanie prezentacji multimedialnej o roślinach, zwierzętach i krajobrazach naszej planety
5. Wzmocnienie więzi z e środowiskiem przyrodniczym poprzez właściwe zachowania i działania na rzecz środowiska naturalnego
Cele operacyjne:
• Dziecko wie co zanieczyszcza środowisko
• Dziecko rozumie szkodliwość złego postępowania ludzi
• Dziecko zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
• Dziecko potrafi wyjaśnić znaczenie słów : „surowce wtórne”, „recycling”

Mtody:
stawiania zadań, problemów otwartych
Formy:
indywidualna, w małych grupach, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:
ilustracje przeróbki „surowców wtórnych”, karta pracy z pojemnikami na śmieci do pokolorowania, przebranie Ziemi, różne śmieci do inscenizacji, płyta CD z nagraniem piosenki „Posprzątajmy Ziemię”, Laptot, projektor multimedialny, prezentacja multimedialana pt. „Na ratunek Ziemi”, 2 zestawy komputerowe z programem PAINT do tworzenia prac przez dzieci w tym programie


Przebieg zajęć

1. Teatrzyk śmieciowy „Smutna Ziemia”. Główna rolę gra tu Smutna Ziemia”, tak bardzo zaśmiecona przez ludzi, że już właściwie nie może się poruszać, trudno jej żyć i brak jej tchu. W takt smutnej melodii w kręgu zebranych dzieci pojawia się „Smutna Ziemia. Wchodzi powoli, ociężałym krokiem. Na jej twarzy wyraźnie rysuje się przygnębienie. Rolę tę może odgrywać np. nauczyciel ubrany czy otulony w jakąś długa, szara szatę, do której przypięte lub przyklejone lepcem są różne opakowania np. pojemniki po serkach homogenizowanych, kubki po jogurtach, stare gazety, kawałki tektury, aluminiowe puszki po napojach i inne. Gdzieniegdzie na „scenie”, na której ma się pojawić „Smutna Ziemia” mogą być rozłożone niedbale szklane słoiki czy butelki /będzie to bezpieczniejsze, niż gdyby przypinać je do stroju, ze względu na możliwość rozbicia/.
Smutna Ziemia zatroskanym głosem żali się dzieciom, że ludzie tak źle ją traktują. Czyż nie wiedzą, że ona sama nie poradzi sobie z tymi odpadami?!. Ludzi jest tak dużo, góry śmieci ciągle rosną, a ona choć ogromna, to jednak jest sama, więc pomoc wszystkich dzieci i dorosłych może – w posprzątaniu tego bałaganu jest konieczna!.
W tym momencie nauczyciel – „Smutna Ziemia zwraca się do dzieci z prośbą o pomoc w uwolnieniu sie od śmieci, które tak bardzo męczą ziemię. Jeżeli nikt jej nie pomoże to chyba udusi się pod ciężarem odpadów. Prośba powinna w efekcie ośmielić i zachęcić dzieci do rozpoczęcia sprzątania Ziemi, zdejmowania śmieci z jej powierzchni, a następnie jej segregacji, czyli wrzucaniu ich do wcześniej przygotowanych pudeł owiniętych np. kolorowymi bibułami: niebieskimi na papier, zielonymi – na szkło, czerwonymi – na metal, żółtymi na plastik, do których mogą być dodatkowo przyczepione obrazki przedstawiające dany rodzaj śmieci.
Ta wspólna praca dzieci, która doprowadzi do zdjęcia z Ziemi wszystkich śmieci, posprzątania Jej, powinna odbywać się na tle radośniejszej muzyki, aniżeli to miało miejsce podczas monologu – skargi „Ziemi”.
W momencie, gdy wszystkie śmieci znajdą się już w pudłach, Ziemia zrzuca z siebie szarą szatę i dzieci widzą jej przeobrażenie w wesołą, zieloną planetę. Np. jasna zieleń szerokiej szaty, swoboda ruchów, radość na twarzy – wszystkie te elementy nie mogą być nie zauważone przez dzieci. Czy jednak wszyscy rozumieją dlaczego segregacja śmieci jest taka ważna? Jeżeli nie to trzeba podać dzieciom kilka przykładów np.
Nauczyciel przedstawia dzieciom 4 rodzaje ilustracji przedstawiających proces recyclingu
• MAKULATURY
• PLASTYKU
• SZKŁA
• METALU
Dzieci starają się zrozumieć, że wykorzystywanie odpadów w obiegu wtórnym jest korzystne dla środowiska, bo oszczędza wiele zasobów naturalnych takich jak: drzew, ropy, piasku, węgla i wody. Poza tym oszczędza się ogromne ilości energii, zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, a każda szklana butelka, puszka aluminiowa, kartonowe czy plastykowe pudło oddane do recyclingu to oznacza koleją rzecz mniej na wysypisku śmieci.
2. Czytanie przez dzieci napisów na pojemnikach przeznaczonych do segregacji śmieci i kolorowanie je na odpowiedni kolor /karta pracy/.
3. Nauka piosenki pt. „Posprzątajmy świat” sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąk
4. Pokaz prezentacji multimedialnej pt. „Na ratunek Ziemi” na projektorze
5. Tworzenie prac plastycznych przez dzieci nt.”Nasz Świat jest piękny”. Dzieci z pomocą nauczyciela tworzą rysunki w programie PAINT /piękne krajobrazy, dzikie zwierzęta i inne prace wg pomysłu dzieci/

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.