SCENARIUSZ ZAJĘĆ RELAKSACYJNYCH
w grupie 3-latków
TEMAT: Wiosenne zabawy.
Cele ogólne:
•zdobywanie umiejętności koncentrowania uwagi
•rozwijanie koordynacji ruchowej i świadomości własnego ciała
•rozwijanie umiejętności wyciszenia się i relaksacji, odreagowanie napięć psychofizycznych.
•stymulowanie dotykiem oraz nauka kontroli siły dotyku
•doskonalenie zdolności rozpoznawania emocji na podstawie wskazówek mimicznych i innych sygnałów
•rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy - współdziałanie w parach lub w grupie
•integracja grupy, czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Cele szczegółowe - dziecko:
•panuje nad swoim ciałem
•współdziała z partnerem
•potrafi wyciszyć się i zrelaksować
•nie przeszkadza innym podczas wykonywania ćwiczeń
Metody:
•czynna - wykonywanie zadań i ćwiczeń relaksacyjnych
•słowna - słuchanie opowiadania, muzyki
Formy: indywidualna, zespołowa, zespołowa – w parach
Pomoce: nagrania muzyki relaksacyjnej, tekst zabawy paluszkowej Moje palce, kapelusz wiosny, pędzel, szklanki z wodą, słomki do napojów, ilustracje słoneczek z symbolicznymi minkami, rysunki słoneczek do kolorowania.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie:
Powitanie w parach z różnymi częściami ciała partnera: ze stopami, z kolanami, ramionami, głową, noskiem, czołem, brodą.
2. Rozluźnianie i rozciąganie całego ciała
Pisanie noskiem
Stajemy wygodnie, tak, aby wszyscy mieli dużo miejsca. Wyobrażamy sobie, że nos to ołówek, którym można pisać.
Zwracamy głowę w jedną stronę i rysujemy wielkie koło.
Rysujemy wielką spiralę. Teraz taką samą spiralę rysujemy w drugą stronę.
Próbujemy jeszcze raz, tym razem kręcąc głową w drugą stronę.
Teraz wszyscy rysujemy kwiatek ołówkiem znajdującym się na końcu nosa.
Rysujemy chmurkę i słoneczko, a teraz kropelki deszczu.
Próbujemy coś narysować, każdy to, co sobie wyobrazi.
Klapnięte baloniki
Dzieci stoją zgięte w pasie, głowy opuszczone, ręce luźno wiszące, mruczą coś do siebie.
Na umówiony znak - klaśnięcie - prostują się – wyprost całego ciała, ręce w górę.
Powtarzamy kilka razy.
Sięgnij do słońca
- Stajemy prosto, nogi w lekkim rozkroku; ręce zwisają i lekko się huśtają.
Wyciągamy jedną rękę, jakbyśmy chcieli dosięgnąć słoneczka. Słonko jest bardzo wysoko, musimy się bardziej wyciągnąć, tak mocno, że odrywamy jedną stopę od ziemi (ok. 10 sekund).
- Stajemy prosto. Czujemy jak odprężyło się całe ciało.
- Wyciągamy drugą rękę, znów próbujemy dosięgnąć do słońca. Wyciągamy się coraz bardziej
i bardziej, tak mocno, że musimy podnieść kolejną nogę.
Zmiana rąk (i powtórzenie).
Strząsanie wody:
- z rąk,
- z nóg,
- otrząsanie całego ciała podobnie jak pies.
3. Ćwiczenia relaksacyjne w formie masażu
Zabawa paluszkowa: Moje palce
Moje palce lubią harce: (poruszamy wszystkimi palcami)
lubią pograć na gitarce, (naśladujemy grę na gitarze)
lubią głaskać mnie po brzuchu, (głaszczemy się po brzuchu)
lubią drapać mnie po uchu. (drapiemy się po uchu)
A najbardziej – daję słowo
– lubią spać pod moją głową. (składamy dłonie i opieramy na nich policzek)
Zabawa: Poznawanie pleców
Masaż pleców, wykonywany w parach, dziecko na plecach kolegi rysuje to, co przyjdzie mu do głowy (jakiś przedmiot, zwierzę, najlepiej to o czym w danej chwili myśli).
4. Zabawa Dotknięcie wiosny
Nauczycielka wybiera jedno dziecko, które jest „wiosną” i wręcza mu pędzel. Pozostałe dzieci siedzą wygodnie, tworząc krąg. Słychać spokojny podkład muzyczny. Pozostałe dzieci siedzą wygodnie, tworząc krąg.
Wyobraźcie sobie, ze jesteście małymi, zielonymi listkami, ukrytymi w koronie drzewa. Przyjmijcie wygodną pozycję leżącą (na wznak, na brzuchu lub bokiem). Spróbujcie przez chwilę znieruchomieć, jak gdyby nie było wiatru. Zapraszam do nas „wiosnę”, która przyniesie słońce, a z nim ciepłe powietrze i deszczyk. Dziecko – wiosna budzi pozostałe dzieci – listki, delikatnym dotykiem. Kto poczuje dotyk wiosny (rozbudzone listki) powoli „rośnie”- listki wstają i kołyszą się miarowo na wietrze - zgodnie z tempem melodii.
5. Zabawa oddechowa Burza w szklance wody
Dmuchanie przez rurkę od napojów, do szklanki napełnionej wodą.
(Można sprawdzać kto najdłużej będzie wywoływał burzę)
6.Zabawa Fotelik (w tle relaksacyjna muzyka)
Dzieci siadają na podłodze w parach.
Jedno jest fotelem (siad płaski podparty), a drugi wypoczywającym.
Fotelik łagodnie kołysze się w przód, w tył.
Po chwili następuje zmiana w parach.
7. Zakończenie. Ewaluacja.
a)Jak się czuje słoneczko?
Prowadzący informuje, że zabawa polega na odgadywaniu, w jakim nastroju jest słoneczko (jak się dzisiaj czuje?). W tym celu pokazuje dzieciom plansze, na których jest narysowane słoneczko z symbolicznie przedstawioną miną, np. wesołe, złe, smutne, zawstydzone, przestraszone. Po podaniu przez dzieci nazwy emocji prowadzący zachęca uczestników do naśladowania mimiki.
b)Dorysowanie na obrazku słoneczka odpowiedniej minki, która będzie odpowiadać nastrojowi dzieci.
c)Omówienie wrażeń dzieci po skończonych zajęciach – na podstawie narysowanych na słoneczkach minek..
d)Pożegnanie w parach z różnymi częściami ciała partnera: ze stopami, z kolanami, ramionami, głową, noskiem, czołem, brodą.
e)Kolorowanie rysunku słoneczka – dla chętnych dzieci.