Scenariusz zajęcia ruchowego z gazetą w grupie trzylatków
Temat: Zajęcia ruchowe z wykorzystaniem nietypowego przyboru – gazety.
Cele ogólne:
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
- wyrabianie postaw proekologicznych - zrozumienie ze materiały wtórne mogą
być wykorzystane ponownie (np. do zabawy)
- wdrażanie do bezpieczeństwa podczas zajęć
Cele szczegółowe:
Dziecko -
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- współdziała z innymi podczas zabaw
- reaguje na słowne oraz dźwiękowe sygnały
- potrafi posługiwać się przyborami nietypowymi (gazeta)
- zachowuje bezpieczeństwo podczas poruszania się po sali podczas zabaw
Metody:
- zabawowo-naśladowcza
- czynna
Formy:
- zbiorowa jednolita
- w parach
Środki dydaktyczne: nagrania muzyczne, tamburyno, bębenek, kołatka, emblematy motyli i bączków, gazety, duży kosz.
Przebieg zajęcia:
1.Marsz po obwodzie koła - rozdanie dzieciom gazet.
2. Marsz - po obwodzie koła w rytm tamburyna z gazetą w ręce. Gdy nauczycielka przestaje grać dzieci na hasło nauczycielki:
- „głowa” - stają na baczność - z gazetą na głowie
- „kolana” - stają na baczność z gazetą miedzy kolanami
3. ,,Czytanie gazety” – (siad skrzyżny w kole) – dzieci w wyprostowanych przed sobą rękach trzymają gazety. Wykonują skręty głowy w lewo, w prawo, tak jakby czytały gazetę.
4. „Kwiaty rozkwitają i więdną na łące” – (siad skrzyżny na gazecie, w kole, dłonie skrzyżowane na kolanach, głowa oparta o skrzyżowane ręce).
Dzieci powoli prostują się, podnoszą głowę, rozprostowują ręce, tułów, wyciągają ramiona w górę i wracają do pozycji siedzącej.
5. ,,Motyle i bączki” - (siad skrzyżny na gazecie, w kole)
- dziewczynki – „motyle” poruszają się wewnątrz koła na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce „sfruwają” na kwiatki - gazetę,
- chłopcy – „bączki” poruszają się na dźwięk kołatki, na przerwę w muzyce sfruwają do swoich domków – na gazetę.
6. „Zagniatanie ciasta” – (siad skrzyżny, w kole)
Dzieci zgniatają gazety w kulkę i ugniatają z nich „ciasto”.
7. „Piłka do kosza” – (rozsypka, siad skrzyżny lub stanie naprzeciwko siebie, w parach).
Jedno dziecko tworzy z rąk na wysokości ramion „kosz”, drugie próbuje wrzucić do „kosza” piłkę – gazetową kulkę.
8. ,,Rzuć do celu” – (marsz w kole lub rozsypka). Wrzucanie kulek z gazet do kosza.
9. Zabawa wyciszająca „Rośniemy” – wspinanie się na palce i opadanie.
IV. Ewaluacja zajęcia:
Dzieci podchodzą do sylwety „uśmiechniętego słoneczka” - jeśli zajęcie się im podobało lub do sylwety „smutnej chmurki” - jeśli zajęcie im się nie podobało, odpowiadają na pytanie nauczycielki: która zabawa podobała im się najbardziej.