X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20212
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Numerowanie przedmiotów. Przybliżanie dzieciom aspektu porządkowego liczby. Scenariusz zajęć

Numerowanie przedmiotów. Przybliżanie dzieciom aspektu porządkowego liczby.

Uczestnicy: 4,5-latki

Czas trwania: 30 min.

Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 7;
- rozpoznawanie poznanych cyfr 0-7;
- numerowanie schodów i pięter, wskazywanie wybranych stopni i pięter, stosowanie liczebników porządkowych (pierwszy, drugi, trzeci...);
- wskazywanie wybranego stopnia lub piętra (wśród wcześniej ponumerowanych) i ustalanie wszystkich poprzednich i wszystkich następnych stopni/pięter;
- kształcenie pojęć: najkrótszy-najdłuższy;
- reagowanie na zmianę akompaniamentu muzycznego;
- globalne czytanie wyrazu „dom”;
- podział wyrazu na sylaby oraz głoski;
- liczenie ilości sylab i głosek w wyrazie „dom”;
- wdrażanie dzieci do dokładnego wykonywanie poleceń i kierowanie uwagi zgodnie z poleceniami nauczycielki;
- kształcenie umiejętności naklejania elementów.

Cele operacyjne:
Po przeprowadzonych zajęciach dziecko:
• przelicza elementy w zakresie 7;
• rozpoznaje poznane cyfry 0-7;
• stara się stosować liczebniki porządkowe;
• wskaże wybrany stopień lub piętro i wymieni wszystkie poprzednie i wszystkie następne;
• rozumie znaczenie pojęć: najkrótszy-najdłuższy;
• wykonuje polecenia i kieruje uwagę zgodnie z poleceniami nauczycielki;
• prawidłowo reaguje na zmianę akompaniamentu muzycznego;
• globalnie czyta wyraz „dom”, podzieli wyraz na sylaby oraz głoski, określi ilość sylab i głosek w wyrazie;
• stworzy piętrowy „dom” wg własnego pomysłu, poprawnie ponumeruje w nim piętra;
• nakleja papierowe elementy.

Metody pracy:
- czynne (oparte na działaniu, zadań stawianych do wykonania);
- słowne (żywe słowo oraz objaśnienia);
- oglądowe (pokaz oraz obserwacja);
- aktywizujące;
- „żywa” matematyka wg Gruszczyk-Kolczyńskiej

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
techniczne: odtwarzacz CD.
konwencjonalne: kartoniki z liczbami, pluszowy miś, mała piłka, kartki A3 dla każdego dziecka, 7 paseczków o szer. 6 cm, każdy następny o 3 cm dłuższy, 2 komplety liczb 0-7, kolorowy brystol, mazak, wycięte sylwety różnych postaci, płyta CD, napis „dom”, wycięta z kolorowego papieru buźka smutna i wesoła, krążki i wstążeczki dla każdego dziecka, szpileczki, literatura: „Dziecięca Matematyka” E.Gruszczyk-Kolczyńska, E.Zielińska.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Numerowanie schodów.

- Dzieci wraz z nauczycielką ustawiają się przed schodami tak, żeby każde z nich widziało kolejne stopnie. Nauczycielka numeruje schody kładąc na każdym stopniu odpowiedni kartonik z liczbą i używając nazw liczebników porządkowych.
- Nauczycielka prosi jedno z dzieci o posadzenie na którymś stopniu misia (np. na czwartym). Dzieci mają za zadanie: odpowiedzieć na którym stopniu siedzi miś, wymienić stopnie znajdujące się poniżej i powyżej tego stopnia.
- Dzieci czwórkami w szeregu wchodzą po schodach. Na hasło nauczycielki „stop” zatrzymują się. Mają za zadanie przeczytać numer schodka na którym się znajdują i wymienić numery wszystkich poprzednich i następnych schodów.

2. „Skacząca piłeczka” - wskazywanie wybranych stopni w ponumerowanej serii.

Dzieci stoją na górze schodów. Nauczycielka rzuca piłeczkę tak, by skakała po schodach. Zadaniem dzieci jest powiedzieć na których stopniach odbijała się piłeczka.

3. Zebranie doświadczeń w zakresie numerowania, wskazywanie wybranych obiektów w ponumerowanej serii i ustalenie wszystkich poprzednich i następnych schodów.

Nauczycielka zaprasza dzieci by usiadły w kręgu. Rozwiesza arkusz papieru A3. Prosi, by dzieci pomogły ułożyć z paseczków schody, poczynając od najkrótszego paseczka. Wspólnie numerujemy schody. Nauczycielka przypina kółeczko-piłeczkę do jednej ze schody. Zadaniem dzieci jest nazwanie, która to schoda, wymienienie wszystkich poprzednich i następnych.

4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Taniec motyli” – podział dzieci na kwiatki i motylki, liczenie kwiatków, motyli, prawidłowe reagowanie na zmiany akompaniamentu w muzyce (dzieci-kwiatki otwierają i zamykają swoje kielichy, dzieci-motylki piją nektar z kwiatków. (Pomoce: płyta CD Taniec, ruch, przestrzeń... cz. I, nr 22, krążki-doniczki, wstążeczki-skrzydła motyli)

5. Zabawa dydaktyczna „Dom misia”.
Nauczycielka zaprasza dzieci ponownie do koła. Mówi dzieciom, że miś strasznie zmęczył się chodzeniem po schodach, dlatego poprosił ją by pomogła mu zbudować dom z windą. Na brystolu nauczycielka rysuje i jednocześnie wyjaśnia dzieciom: to jest dom (pokaz wyrazu „dom”, podział na sylaby i głoski, rysuje pionowe kreski), dom ma piętra (poziome kreski). Piętra trzeba ponumerować: pierwsze, drugie... (numeruje). Wysoki to dom. Siedmiopiętrowy. Obiecałam misiowi windę. To jest winda (zaznaczenie windy), którą będzie jeździć miś i inni mieszkańcy. Na pierwszym piętrze mieszkają bociany (nakleja sylwety bocianów), na drugim piętrze jest KINO (pisze wyraz „kino”), na trzecim piętrze mieszka miś... (itd. do piętra siódmego nakleja sylwety i obrazki różnych postaci).
Zabawa „Miś jeździ windą” – utrwalanie liczebników porządkowych w zakresie 7.

6. Dzieci konstruują własne plansze a potem bawią się „Jeździmy windą w domu”.
Nauczycielka zaprasza dzieci do pracy przy stoliczku, gdzie rozłożone są materiały potrzebne dzieciom do konstrukcji ich własnych piętrowych domków.

7. Ewaluacja – nauczycielka pokazuje dzieciom dwie narysowane buźki: smutną i wesołą. Prosi dzieci, by stanęły: przy buźce wesołej – gdy zajęcia im się podobały; buźce smutnej – gdy zajęcia im się nie podobały.

Opracowała:
mgr Aleksandra Wysocka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.