Scenariusz lekcji języka francuskiego kl. I gimnazjum
Temat: Środa rano u Eugenii.
Cele:
Leksykalne: uczeń poznaje czasowniki dot. czynności życia codziennego i nazwy posiłków.
Utrwala znajomość godzin. Rozwija kompetencję rozumienia ze słuchu.
Umiejętności:
Uczeń umie powiedzieć co robi w ciągu dnia, określić to czasowo. Umie wskazać na planszy wszystkie 12 czynności, które są tam narysowane. Umie odmienić czasownik zwrotny w liczbie pojedynczej.
Metody:
słuchanie nagrań, praca z planszą – losowanie poleceń, praca ze słownikiem, historyjka obrazkowa.
Formy pracy:
indywidualna, parami.
Środki dydaktyczne:
podręcznik do metody „Et toi” cz. I, płyta CD, plansza, fiszki z poleceniami, historyjka obrazkowa, słowniki dwujęzyczne, tablica/kreda.
Przebieg:
Faza wstępna: nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność i zadanie domowe, podaje temat i omawia cele, rozdaje słowniki.
Rozgrzewka: nauczyciel pyta o godzinę (uczniowie znają pełne godziny), rozdaje skserowaną mini planszę z rysunkami czynności i czasownikami w bezokoliczniku.
Faza prezentacji:
1) Uczniowie słuchają nagrania – opowieści Eugenii o jej dniu.
2) Uczniowie tłumaczą treść wypowiedzi z pomocą podręcznika, fiszki i słownika, po czym układają w kolejności obrazki ilustrujące wypowiedź Eugenii.
3) Szukają w treści nazw posiłków i określających je godzin z minutami.
4) Wysłuchują następnego nagrania (ćw.3 / str. 46, ścieżka 52), gdzie podanych jest 8 różnych godzin i wykonują ćw. w podręczniku dopisując odpowiednie litery do wypisanych godzin.
5) Uczniowie w parach opowiadają sobie co robią we środę do południa.
6) By utrwalić wiadomości uczniowie losują fiszki: godziny, czynności lub numery rysunków i każdy z nich podchodzi do dużej planszy by wskazać określoną czynność, lub powiedzieć, o której godzinie się odbywa.
Zadanie domowe:
Pisemne: w ćwiczeniach, ćw.7 / str.45, dot. rozpoznawania i dopasowywania rysunków do czynności.