X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20198
Przesłano:

W świecie zabaw i zabawek. Scenariusz zajęć

Klasa III

Krąg tematyczny: ŚWIAT DZIECI

Temat dnia: W świecie zabaw i zabawek

Temat zajęć z zakresu edukacji polonistycznej:
Prezentowanie zabawek przyniesionych przez dzieci. Grupowanie zabawek i zorganizowanie wystawki „Nasze zabawki”. Rozwiązywanie zagadek. Ustalenie, w jaki sposób należy postępować z zabawkami – odwołanie się do własnych doświadczeń i tekstu „Sklep z zabawkami” Laury Łącz. Redagowanie opisu ulubionej zabawki na podstawie planu.

Cele:
• uczeń wyjaśnia, jaką rolę odgrywają zabawki i zabawy w życiu każdego dziecka;
• rozpoznaje zabawki i zabawy na podstawie zagadek i opisów;
• samodzielnie redaguje opis zabawki.

Pomoce dydaktyczne:
zabawki przyniesione przez uczniów, kartoniki z cyframi rzymskimi (na odwrocie litery), tekst opowiadania laury Łącz „ Sklep z zabawkami”, zagadki


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć – „Świat zabawek”.
Ułożenie kartoników z cyframi rzymskimi w kolejności rosnącej. Odczytanie hasła.

2. Wypowiedzi dzieci na temat zabawek przyniesionych z domu.
Reklamowanie ich i wyjaśnianie, dlaczego dzieci lubią się nimi bawić.
Uczniowie zastanawiają się, jakie podzbiory można wyodrębnić w zbiorze przyniesionych zabawek. Następnie ustawiają zabawki według ustalonych warunków.

3. Słuchanie tekstu Laury Łącz „Sklep z zabawkami” czytanego przez nauczyciela.
Rozmowa z dziećmi na temat tekstu.
• Jakie obawy miały zabawki w sklepie?
• Dlaczego Rózia i Drapichrust uznali, że w domu Kasi będzie im dobrze?
• Powiedz, jak rozumiesz słowa taty skierowane do Kasi: „...trzeba lubić wszystkich ludzi, nawet piegowatych, rozczochranych i z odstającymi uszami”.

4. Przymiotniki i przysłówki – określanie cech Rózi, Drapichrusta i zabaw dzieci.
Nauczyciel rozdaje dzieciom po dwa kartoniki ( z przymiotnikiem określającym cechy Rózi i Drapichrusta oraz z przysłówkiem określającym zabawę). Na podłodze umieszcza fragmenty zdań:
Drapichrust jest:
Rózia jest:
Bawić się można:
Uczniowie układają swoje kartoniki w odpowiednich miejscach. Następnie odpowiadają na pytanie: Jakie to są części mowy?

5. Praca w grupach – rozwiązywanie zagadek o różnych zabawach i zabawkach.
Dzieci losują różnokolorowe kartki, na każdej są zagadki. Dobierają się w grupy według kolorów kartek. Po wspólnym zastanowieniu się w grupach uczniowie podają rozwiązania zagadek i wpisują je na tablicy pod hasłem ZABAWY lub ZABAWKI.

• Dziecko z zawiązanymi oczami próbuje schwytać uciekających kolegów. Nasłuchuje, skąd dochodzą głosy.
• Jedna osoba staje tyłem do dzieci, które się ukrywają. Po pewnym czasie odwraca się i szuka kolegów. Musi ich „zaklepać” w wyznaczonym miejscu.
• Wybrane dziecko musi dogonić i dotknąć jednego z uczestników zabawy. Osoba, która zostanie dotknięta, goni pozostałe dzieci.
• Nadętą zabawkę chętnie nosisz w rękach.
Choć nie z dumy się nadyma, czasem z hukiem pęka.
• Może być mała albo duża, czasami szklane oczka zmruża.
Zawsze jest miła, uśmiechnięta, dlatego lubią ją dziewczęta.
• Co wolno rzucać, kopać, cisnąć,
bo nawet, jak upadnie, zamiast się potłuc lub rozprysnąć,
jeszcze podskoczy ładnie?
• Co się turla i toczy z boku na boczek
i na boku ma oczko lub nawet sześć oczek?
• Jest nim Kubuś Puchatek i z dobranocki Uszatek.
Zna się z dziećmi nie od dziś, ten pluszowy, śmieszny...
• Z czego dzieci budują domy, mosty, wieże
i nie psują zabawki, chociaż się ją rozbierze?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.