X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20191
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne słońce - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie dzieci pięcioletnich

Wiosenne słońce- scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie dzieci pięcioletnich

Cele główne:

● uświadomienie dzieciom dobrotliwego wpływu słońca na przyrodę i człowieka
● rozwijanie twórczej inwencji muzycznej i plastycznej

Cele szczegółowe:

● dziecko reaguje ruchem na muzykę (uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych)
● śpiewa z pokazywaniem piosenkę pt.: „Dookoła słońca”
● wymienia oznaki nadejścia wiosny
● wypowiada się na temat wiosennej pogody
● wymienia cechy wiosennego słonka, np.: mocniej grzeje, dłużej świeci, ciepło daje wzrost roślinom, wprawia w dobry nastrój, zachęca do zabawy, spacerów, odpoczynku na świeżym powietrzu
● potrafi wykonać pracę plastyczną do podanego tematu

Metody:

● podające, eksponujące, poszukujące

Formy pracy:

● indywidualna, w małych grupach, zespołowa

Środki dydaktyczne:

● tekturowe słonko, promienie z żółtej wstążki dla każdego dziecka
● znaczki dla dzieci: słonko, chmurka, kropelka deszczu
● płyta CD z piosenką pt.: „Dookoła słońca”
● zagadki wiosenne
● naklejki wiosenne dla dzieci
● kartki papieru, kredki


Przebieg zajęć:

I. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od rozmowy na temat zmian zachodzących wiosną w przyrodzie.
Dzieci wymieniają: jest cieplej, dzień jest dłuższy, słonko mocniej i dłużej świeci, wieje cieplejszy wiatr, zielenią się łąki i drzewa, zakwitają kwiaty, przylatują ptaki, które pięknie śpiewają i zakładają gniazda, rolnicy wychodzą w pole, by siać, sadzić, uprzątnąć swoje podwórka po zimie, zakładamy stosowne ubrania: cieńsze kurtki, czapki, rajstopy, obuwie, itp.
Podczas rozmowy nauczyciel prezentuje obrazki związane z wypowiedziami dzieci i układa je dookoła obrazka przedstawiającego Panią Wiosnę.
Pyta dzieci o nazwę miesiąca, który się rozpoczął i pyta dzieci, czy znają związane z nim przysłowie: „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.
Nauczyciel charakteryzuje miesiąc kwiecień:
Kwiecień to jeden z najbardziej kapryśnych miesięcy. Charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem temperatur. Jednego dnia mamy piękną, niemal letnią pogodę, zaś drugiego, przenikliwy wiatr i zimne powietrze. Nie wiadomo, czego się spodziewać następnego dnia.
Prowadzący zwraca uwagę na wpływ wiosennego słońca na zmiany zachodzące w przyrodzie, na dobrotliwe działanie słońca na człowieka i jego samopoczucie.

II. Zaproszenie do nauki piosenki pt.: „Dookoła słońca” ( z pokazywaniem)

1. Wesołe słoneczko dało ci w nos pstryczka,
zrobiło dziś z ciebie małego promyczka.
Na buzi masz uśmiech od ucha do ucha
zmieniłeś się z beksy w dzielnego malucha.

REF: Dookoła słońca kręcą się dzieciaki,
Kto dostanie pstryczka, zmieni się w promyczka.
Fiku, miku, fiku, miku, raz, dwa, trzy.

2. Kto zły jest i smutny, niech czeka do końca,
będziemy się dalej kręcić wokół słońca.
Niech ładnie zaśpiewa i pociągnie smyczkiem
ten szybko zostanie wesołym promyczkiem.

REF: Dookoła słońca...

3. Zostałeś promyczkiem, to nie byle gratka
uśmiechniesz się zaraz do babci i dziadka.
Dasz mamie całusa, tacie podasz kapcie,
ucieszą się chmurki, słonko cię pogłaszcze.

REF: Dookoła słońca...


III. Zabawa muzyczno- ruchowa.

Na środku umieszczamy tekturowe żółte słoneczko. Dzieci otrzymują po jednej
żółtej wstążce, przy muzyce tańczą dookoła słonka umieszczając promyki wokół
niego, najpierw dziewczynki, potem chłopcy. Gdy wszystkie promyki znajdą się
wokół słońca, dzieci w rytmie muzyki przeskakują po jednym promyku, następnie
po dwa, na jednej nodze, jak żabki, itp.
Następnie po zaśpiewaniu I zwrotki, na słowa refrenu: „kto dostanie pstryczka
zmieni się w promyczka” dzieci zabierają po jednym promyczku. Podczas śpiewu
II zwrotki dzieci machają wstążkami: dziewczynki do środka koła, chłopcy na
zewnątrz. Podczas refrenu wszyscy tańczą wokół słonka trzymając się za ręce.
Przy III zwrotce dzieci łączą się w pary: chłopiec z dziewczynką i tańczą w
parach, podczas refrenu znów wszyscy tańczą dookoła słonka.

IV. Zabawa ruchowa w małych grupach.

Dzieci siadają na dywanie i otrzymują znaczki do przyklejenia na ubranie: słońce, chmurki i kropelki deszczu. W rytmie piosenki dzieci chodzą swobodnie po dywanie. Na słowa nauczyciela: „Słonko chowa się za chmurkę” do każdego „dziecka- słoneczka” dołącza się dziecko- chmurka” i w ten sposób dzieci łączą się w pary. Na słowa nauczyciela: „Zachmurzyło się i pada” do każdej pary dochodzi „dziecko- kropelka deszczu” i razem tańczą. Na słowo: „Przestało padać” „dzieci- kropelki” odłączają się od „chmurek i słoneczek”. Na słowo: „Zaświeciło słonko” „dzieci- chmurki” odłączają się od „dzieci- słoneczek” i znów wszyscy swobodnie poruszają się w rytmie muzyki. (można powtórzyć dwa razy)

V. Zabawa na wyciszenie.

Dzieci kładą się na dywanie, dookoła słonka, jak promyki, ale w dowolnej , wygodnej pozycji. Zamykają oczy. Wyobrażają sobie, że jest piękny, słoneczny dzień. Są w ulubionym przez siebie miejscu, w którym mogą robić to ,czym najbardziej lubią się zajmować w ciepłe, wiosenne dni.
Po wyciszeniu siadają do stolików i rysują to, co przed chwilą sobie wyobraziły, zaczynając od narysowania dużego, wiosennego słonka.
Następnie dzieci prezentują narysowane prace, podając, co narysowały.

VI. Zakończenie- zabawa dydaktyczna.

Zajęcia kończymy wiosennymi zagadkami, związanymi z tematem. Za prawidłowe odpowiedzi przyznajemy nagrody w postaci naklejek.

ZAGADKI

1. Już ciepły wietrzyk z łąki powiewa,
drobniutkie pąki rosną na drzewach.
Jaka to pora roku? wiosna

2. Weselej jest na świecie,
gdy przychodzi miesiąc.... kwiecień

3. Żółte i gorące na błękitnym niebie,
ogrzewa ziemię, zwierzęta i ciebie. Słońce

4. Czujemy go na twarzy
włosy nam rozwiewa.
Jest niezbędny dla żeglarzy,
głośno szumi w drzewach. wiatr

5. Konewki mu nie trzeba,
A podlewa kwiaty, warzywa i drzewa. deszcz

6. Chodzi po niebie mała lub duża,
gdy skryje słońce, świat się zachmurza. chmura

7. Barwny most na niebie,
najczęściej po burzy,
kolorami świeci i pogodę wróży. tęcza

8. Kolorowe i pachnące
w ogrodzie i na łące.
Chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy. kwiaty

9. Zielony dywan pokryty kwiatami
w lesie się ukrywa pomiędzy drzewami. łąka

10. Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.
W swej nazwie „sto” mają.
Jak się nazywają? stokrotki

11. Tu cytrynek, tu paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko. motyle

12. Mleczka nie piją, myszek nie jedzą,
Te bure kotki, co na drzewach siedzą. bazie

13. Przysiadły na topoli,
stare gniazdo poznały.
Dzieciom na powitanie o wiośnie klekotały. bociany

14. Wiosną na drzewie rozwija się z pąka.
Jesienią złoty po świecie się błąka. liść

15. Rośnie nad potoczkiem,
patrzy żółtym oczkiem.
Przypomina skromnie:
nie zapomnij o mnie! niezapominajka

16. Nie ma lepszej lotniczki.
ogon niczym nożyczki.
Lepi gniazdo pod strzechą,
jest dla ludzi pociechą.
W powietrzu toczy kółka.
Kto to taki? jaskółka

VII. Podsumowanie zajęć- zabawa w niedokończone zdania.

Dziś bawiliśmy się przy piosence pt.:........................................
Piosenka opowiada o ........................................
Wiosną słonko ........................................
Przyroda i ludzie potrzebują promieni słońca, aby ............................

Na zakończenie wspólny śpiew piosenki pt.: „Dookoła słońca” z pokazywaniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.