X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20182
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pada deszcz - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie dzieci 5-letnich

Pada deszcz- scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie dzieci pięcioletnich

Cele główne:

• wyjaśnienie, skąd bierze się deszcz
• podanie sposobów na spędzanie wolnego czasu w deszczowe dni
• rozwijanie wyobraźni na podstawie piosenki

Cele szczegółowe:

• dziecko wymienia różne typy pogody
• wie, jak ubrać się do wyjścia w deszczowy dzień
• śpiewa z pokazywaniem piosenkę pt.: „Deszczowa piosenka”
• wie, jakim dobrodziejstwem dla przyrody jest woda
• policzy narysowane przez siebie krople deszczu
• potrafi wraz z grupą wykonać pracę plastyczną do podanego tematu

Metody:

• podające, eksponujące, poszukujące

Formy pracy:

• indywidualna, w grupach, zespołowa

Środki dydaktyczne:

• ubranie na deszczowy dzień- płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze, parasol
• płyta CD z piosenką pt.: „Deszczowa piosenka
• arkusze szarego papieru do pracy w grupach, wycięte z niebieskiego kartonu chmurki dla
każdej grupy, duża kropla deszczu
• kolorowy papier, klej, nożyczki, kredki

Przebieg zajęć:

I. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od rozmowy na temat pogody i jej rodzajów. Ważnym zagadnieniem poruszonym przez prowadzącego jest rola wody, opadów, jaką spełniają wobec całej przyrody. Wspólnie z dziećmi zastanawiają się, czy możliwe byłoby życie na ziemi bez wody? Dzieci mogą wykazać się swoimi wiadomościami na ten temat.
Następnie nauczyciel pyta dzieci o to, co można robić kiedy pada deszcz.
Wyjaśnia i prezentuje na przykładzie jednego dziecka, jak należy się ubierać
wychodząc domu w deszczowy dzień. Jedno z dzieci zakłada płaszcz
przeciwdeszczowy, kalosze i bierze parasol. Wspólnie z nauczycielem omawiają
strój na deszczową pogodę.

II. Zaproszenie do nauki piosenki pt.: „Deszczowa piosenka” (z pokazywaniem)

1. Kap, kap, kap, kapu, kap,
Sto melodii deszczyk zna.
Śpiewa sobie w drzewach,
Na okapie gra.

2. Chlupu, chlup, chlupu, chlup,
O parapet: tup, tup, tup.
Tupie sobie deszczyk
O stopeczkach stu.

3. Stuku, stuk, stuku, stuk,
W szybę okna: puk, puk, puk.
Stuka sobie deszczyk
O paluszkach stu.

4. Dyng, dyng, dyng, dyngu, dyng,
W dzwonek rynny: dzyń, dzyń, dzyń.
To wesoły deszczyk,
Więc zaśpiewaj z nim.

III. Zabawa muzyczno- ruchowa.

Dzieci swobodnie biegają po dywanie. Na odgłosy deszczu (mogą być wspomagane grą nauczyciela na trójkącie) dzieci robią nad głowami parasole z rąk.
W następnej części zabawy dzieci wyobrażają sobie, że są kropelkami deszczu, które tańczą i bawią się przy muzyce. Dzieci mogą dowolnie tańczyć pojedynczo, w parach lub łączyć się w grupy.

IV. Praca plastyczna w grupach.

Dzieci zostają podzielone na 3 grupy 5-osobowe. Każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru i dużą, niebieską chmurę do przyklejenia. Następnie dzieci rysują, wycinają z kolorowego papieru krople (wcześniej nauczyciel prezentuje, jak wygląda kropelka deszczu). Mogą być różnej wielkości i kolorowe. Dodatkowo dzieci mogą wymyślać, jak krople deszczu tańczą, dorysowywać im lub doklejać różne elementy, np.: buzie, oczy, włosy, ręce, nogi, czapki, parasole, itp.
Po zakończeniu pracy dzieci prezentują rysunki i wycinanki. Każde dziecko liczy narysowane przez siebie krople. Z każdej grupy wyłaniamy zwycięzcę, czyli dziecko, które narysowało najwięcej najładniejszych kropel. Nagradzany ich kolorowymi naklejkami.

V. Zakończenie - powtórzenie, o czym była mowa podczas zajęć i wspólny śpiew piosenki pt.: „Deszczowa piosenka” z pokazywaniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.