KONSPEKT DO ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Przedmiot : funkcjonowanie w środowisku, technika, rytmika
Prowadzący: mgr Małgorzata Zygmunt
Data: 02.02.2011
Klasa: IV aup
Liczba jednostek lekcyjnych: 4 godz.
Temat ośrodka tygodniowego: „Zabawy na śniegu i lodzie „
Temat ośrodka dziennego: „Lepimy bałwana „
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem uczniów:
Kontynuacja tematów ośrodka tygodniowego. Uczniowie wiedzą co to są narty, sanki i łyżwy. Znają porę roku kiedy korzysta się z tego sprzętu.
Cele zajęć:
Cel ogólny: Poznanie sposobów aktywnego spędzania czasu zimą na świeżym
powietrzu.
Cele operacyjne:
Uczeń zna (rozumie):
• Nazwy dni tygodnia i pór roku;
• Pojęcia następstw czasowych : dzisiaj, jutro, wczoraj ;
• Sposób lepienia bałwana .
Uczeń potrafi:
• Ułożyć wyraz „środa” z rozsypanki literowej samodzielnie lub ze wzorem;
• Rozpoznać kształt koła i narysować je w powietrzu;
• Opisać wygląd bałwanka słowami lub wskazując wymieniane przez nauczyciela elementy;
• Rozpoznać pośród innych wyrazów wyraz bałwan;
• Ułożyć historyjkę obrazkową dotyczącą lepienia bałwana ;
• Ulepić wspólnie z rówieśnikami bałwana .
Kryteria oceniania:
Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów oraz ich zachowanie podczas zajęć a także staranność i dokładność przy wykonywaniu zadań. Stosuje pochwały i nagrodę w postaci symbolicznej piątki.
Przebieg lekcji (zadania do poszczególnych celów lekcji):
I. Zajęcia wstępne :
1. Wzajemne powitanie piosenką pt. „Wszyscy są , witam was” z inscenizacją ruchową.
2. Przypomnienie nazw dni tygodnia, ustalenie jaki jest dzisiaj dzień, jaki był wczoraj i jaki będzie jutro. Sylabizowanie nazwy aktualnego dnia. Układanie przez uczniów nazwy dnia z rozsypanki literowej .
3. Sprawdzenie obecności, przeczytanie imion uczniów, odnalezienie swojego imienia i przypięcie na tablicy obecności.
4. Liczenie ile dziewczynek i chłopców jest w klasie. Zapisanie działania na dodawanie. Samodzielne dodawanie na żetonach, układanie zapisu na dodawanie z gotowych elementów lub dopasowywanie ilości żetonów do kartonika z cyfrą.
5. Rozpoznawanie ilustracji pogody, wybór odpowiedniego obrazka i odpowiedniego podpisu. Śpiewanie piosenki o aktualnej pogodzie z inscenizacją ruchową.
6. Przypomnienie nazw pór roku, dobieranie odpowiednich ilustracji, dobieranie etykiet z nazwami. Wybór zimy jako aktualnej pory roku. Śpiewanie piosenki o porach roku.
7. Wybór dyżurnego za pomocą wyliczanki.
II. Ukazanie celu pracy, wzbudzenie pożądanego zainteresowania:
1. Analiza ilustracji przedstawiającej zabawy dzieci na śniegu.
Przypomnienie o jakich zabawach zimowych już mówiliśmy.
2. Rozwiązanie zagadki , podanie tematu dnia „ Lepimy
bałwana”, przypięcie ilustracji bałwana na tablicy.
3. Praca w zeszytach: wklejanie nazw dnia tygodnia, swojego imienia, pory roku, pisanie tych wyrazów samodzielnie lub po śladzie, rysowanie pogody, w miarę potrzeb dodatkowe ćwiczenia grafomotoryczne dostosowane indywidualnie do możliwości uczniów.
III. Obserwacja i kojarzenie :
1. Analiza ilustracji bałwana , opisywanie jego wyglądu werbalnie lub wskazując elementy rysunku, wskazywanie i nazywanie przedmiotów , które wykorzystamy do lepienia prawdziwego bałwanka.
2. Wspólne układanie bałwana z gotowych elementów.
3. Analiza wyrazu bałwan, dzielenie na sylaby, wyklaskiwanie.
IV. Przerwa śniadaniowa ( mycie rąk przed jedzeniem, samodzielne wyjmowanie śniadania, estetyczne spożywanie posiłku. Sprzątanie po jedzeniu , mycie zębów).
V. Ekspresja:
1. Układanie i wklejanie do zeszytu historyjki obrazkowej pt. „Lepienie bałwana” oraz:
- czytanie zdań do historyjki, wklejanie zdań pod odpowiednim obrazkiem, przepisywanie tekstu (Monika, Wojtek).
- odnajdywanie pisanych różną wielkością, czcionką i kolorem wyrazów bałwan, wklejanie do zeszytu. Pisanie w konturze wyrazu (Marlena, Paulina) lub odwzorowując (Ewelina ).
2. Zabawa muzyczno – ruchowa pt.” Sanna” ( w wybranym przez nauczyciela momencie zajęć).
3. Lepienie bałwana ze śniegu na terenie przyszkolnym
( w przypadku złych warunków pogodowych lepienie bałwanków z plasteliny) .
VI. Zajęcia końcowe:
1. Zabawa „Czego brakuje bałwankowi” – spostrzeganie różnic w wyglądzie.
2. Podsumowanie pracy uczniów.
3. Porządkowanie klasy.
4. Pożegnanie piosenką pt. „Wszyscy są , żegnam was”
Notatki i dodatkowe ćwiczenia (załączniki i ich numery): układanie układanek edukacyjnych przez uczniów jeśli zaistnieje taka potrzeba.
Praca domowa:
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: nagrania muzyczne, kalendarz obecności, etykiety z nazwami dni tygodnia, etykiety z imionami uczniów, symbole pogody, ilustracje pór roku, etykiety z nazwami pór roku , ilustracje tematyczne, marchew, kamyczki, szalik, gałązka, nakrycie głowy dla bałwanka, tekturowe elementy bałwana, etykiety z nazwami, karty pracy dla uczniów, przybory szkolne, śnieg.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, obserwacja, praktycznego działania, zabawy muzyczno – ruchowe .