Numer: 20166
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Zdrowe odżywianie - lekcja wychowawcza, konspekt

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
dla klas I-III

TEMAT: ZDROWE ODŻYWIANIE

Cel główny:
Poznanie zasad zdrowego żywienia i ich wpływ na zdrowie człowieka
Cele szczegółowe:
Wiadomości: Uczeń:
• Zna czynniki wpływające na zdrowie człowieka;
• Zna główne składniki pożywienia;
• Potrafi wyjaśnić znaczenie podstawowych składników odżywczych dla człowieka;
• Potrafi wymienić produkty zawierające określone składniki odżywcze;
• Potrafi czytać etykiety umieszczane na produktach;
• Zna zalecenia żywieniowe i wie kto je opracowuje;
• Zna pojęcie dietetyki i piramidy zdrowego żywienia;
• Zna przykłady zdrowego żywienia.
Umiejętności: Uczeń:
• Potrafi analizować schemat piramidy zdrowia;
• Umie skomponować zdrowe menu śniadania, obiadu i kolacji;
• Umie wskazać produkty, których nie należy często stosować i rozumie dlaczego
• Umie ocenić wpływ diety na zdrowie człowieka
• Rozumie wpływ nawyków żywieniowych na zdrowie i ma świadomość możliwości ich zmiany
Postawy: Uczeń:
• Potrafi wykorzystać w praktyce wiedzę na temat zdrowego odżywiania się i świadomie wybiera produkty bogate w wartościowe składniki
• Uczeń rozumie, że koncerny dodając do żywności np. wzmacniacze smaków oszukują konsumenta
Metody pracy:
• słowne – pogadanka, rozmowa kierowana,
• oglądowe – pokaz, wyjaśnienie, prezentacja
• ćwiczenia praktyczne – ankiety, głosowanie
• „burza mózgów”
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa,
Środki dydaktyczne:
Ankieta, etykiety żywieniowe, schemat piramidy zdrowia, prezentacja power – point

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne – 4 minut
2. Podanie tematu i celu zajęć – 1 minuta
3. Odpowiadanie przez uczniów ankiety dotyczącej nawyków żywieniowych. Ankiety pozostają własnością ucznia. Mają być pretekstem do zastanowienia się nad swoimi nawykami żywieniowymi. – 10 minut
4. Przedstawienie piramidy pokarmowej, omówienie jej założeń. Korzystając z piramidy uczniowie w grupach segregują produkty spożywcze na zdrowe i niezdrowe uzasadniając swój wybór oraz próbują ułożyć menu na śniadanie, obiad i kolację oraz proponują zdrową przekąskę, np. chipsy bananowe. Każdy posiłek może zawierać tylko 3 produkty, np. śniadanie (płatki, mleko, banan). Poznanie terminu dietetyka. – 10 minut
5. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania się oraz zaleceń żywieniowych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W Polsce zalecenie zostały opracowane przez Komitet Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk, Instytut Żywności i Żywienia oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Dobrze byłoby, aby nauczyciel nawiązał w pogadance do pytań z ankiet. – 5 minut
6. Poznanie składników pokarmowych – jaką funkcję pełnią w organizmie i w jakich produktach jest ich najwięcej na podstawie czytania etykiet z produktów, np. z płatków owsianych, jako produkt zdrowy oraz chipsów i gumy do żucia, jako niezdrowy. Warto, aby uczniowie widzieli różnice w składzie poszczególnych produktów. – 10 minut
7. Podsumowanie lekcji i zdobytych wiadomości. Nauczyciel może przeprowadzić głosowanie na pytania z prezentacji. – 5 minut.

Załączniki do scenariusza lekcji:
1. Prezentacja „Zdrowe Odżywianie” (w formacie .pptx i .odp) z ankietami i przykładami etykiet
2. Podsumowanie ankiety dla uczniów Gimnazjum im. K. Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich
dot. zdrowej żywności (w formacie .pdf i .docx)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.