Scenariusz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych
Autor scenariusza: Anna Znaniecka
Temat zajęć: Ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzegawczości oraz ćwiczenie pamięci wzrokowej.
Cele ogólne: Usprawnienie obniżonych funkcji wzrokowych i koncentracji uwagi dla podniesienia techniki czytania i pisania.
Zastosowane metody dydaktyczne (wg Cz. Kupisiewicza): oparte na słowie, oparte na obserwacji i pomiarze, oparte na działalności praktycznej
Zastosowane elementy metod (i programów) terapii pedagogicznej: Metoda Dennisona
Forma terapii: grupowa
Uczestnicy terapii: uczniowie klasy 3 gimnazjum
Czas trwania zajęć: 45 min
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zajęcia wstępne
1. Nazwa ćwiczenia: „Energetyzator”,„Aktywna ręka”, Picie wody
Cel ćwiczenia: Wzrost aktywności i koordynacji. Stymulacja przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, wyzwolenie twórczego myślenia
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie wykonują razem z terapeutą ćwiczenia
Pomoce: Opis ćwiczeń
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia) 4min., Źródło: „Twórcza kinezjologia w praktyce ”Propozycje dla każdego. Praca zbiorowa Str. 145,146
2. Nazwa ćwiczenia: Gumowe piłeczki
Cel ćwiczenia: Ćwiczenie mięśni nadgarstków, dłoni i palców. Poprawienie motoryki małej.
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie wykonują szereg ćwiczeń z trzema piłeczkami o różnej twardości wg wskazań terapeuty
Pomoce: Terapeutyczne piłeczki gumowe
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 3-4 minuty, Źródło: własne
Zajęcia właściwe
3. Nazwa ćwiczenia: Labirynt
Cel ćwiczenia: Połącz kreski – stwórz labirynt
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie przy pomocy ołówka łączą kreski bez odrywania go od kartki wg wzoru, następnie prowadzą ołówek pomiędzy ścianami powstałego labiryntu.
Pomoce: Karta pracy
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 6 min, Źródło: Małasiewicz A. Trenuj wzrok. Ćwiczenia dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów z zaburzoną percepcją wzrokową. Wydawnictwo Harmonia Gdańsk 2011, str. 45
4. Nazwa ćwiczenia: „Narysuj taki sam”
Cel ćwiczenia: Ćwiczenia na koncentrację uwagi, usprawniające motorykę małą, myślenie logiczne
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie przy pomocy ołówka i linijki rysują wzór wg podanego obrazka
Pomoce: Karty pracy, linijki, ołówki
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 8 min, Źródło: Małasiewicz A. Trenuj wzrok. Ćwiczenia dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów z zaburzoną percepcją wzrokową. Wydawnictwo Harmonia Gdańsk 2011, str. 16
5. Nazwa ćwiczenia: Identyczne kostki
Cel ćwiczenia: Ćwiczenia usprawniające funkcje wzrokowe, spostrzeganie
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie wyszukują identyczne obrazki kostek, następnie łączą je w pary.
Pomoce: Karta pracy
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 5 min., Źródło: Małasiewicz A. Trenuj wzrok. Ćwiczenia dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów z zaburzoną percepcją wzrokową. Wydawnictwo Harmonia Gdańsk 2011, str. 11
6. Nazwa ćwiczenia: Markowe anagramy
Cel ćwiczenia: Rozwijanie logicznego myślenia, ćwiczenie funkcji wzrokowych, koncentracji uwagi
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie przestawiając litery w podanych wyrazach układają nazwy znanych marek samochodów.
Pomoce: Karta pracy, Zał. 1
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 8 min., Źródło: własne
Zajęcia końcowe
7. Nazwa ćwiczenia: Luźne skłony
Cel ćwiczenia: Rozwój abstrakcyjnego myślenia i twórczej ekspresji. Wzrost koncentracji i koordynacji ruchowej, rozluźnienie.
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie wykonują razem z terapeutą ćwiczenia.
Pomoce: Opis ćwiczeń
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 4min., Źródło: „Twórcza kinezjologia w praktyce ”Propozycje dla każdego. Praca zbiorowa
8. Nazwa ćwiczenia: Oto ja!
Cel ćwiczenia: Twórcze myślenie, relaksacja
Przebieg ćwiczenia: Uczniowie ze wszystkich dostępnych przedmiotów w swoich piórnikach i torbach wykonują na ławce swój portret.
Pomoce: Drobne przedmioty, przybory szkolne
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 5 min, Źródło: własne
9. Nazwa ćwiczenia: Zapałkowa praca domowa
Cel ćwiczenia: Zadanie pracy domowej
Przebieg ćwiczenia: Terapeuta zadaje zadanie domowe, uczniowie notują.
Pomoce: Zapałki, kartka papieru, Zał. 2
Uwagi (źródło i czas trwania ćwiczenia): 1 min, Źródło: „Zadania i testy na inteligencję”
Załącznik nr 1
Podane są marki samochodów w formie anagramów- wyrazów, w których poprzestawiane są litery. Znajdź te wyrazy!
TIFA
EPEJ
DORF
AKSOD
ONAHD
SDEREMCE
OSNGEWKVLA
IMBHISTUSI
ERPHOC
AYOTTO
Załącznik nr 2
Zapałkowa praca domowa. Czy potrafisz poprawić równanie przekładając jedną zapałkę?
IV – VI = II