X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20144
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tropem wiosny. Scenariusz obserwacji diagnozującej

Scenariusz obserwacji diagnozującej na temat „Poszerzenie umiejętności praktycznego stosowania wiedzy w zakresie nauki czytania i pisania”
w grupie dzieci 5-6 letnich „Krasnale”


Cel obserwacji : Pozyskanie informacji o poziomie opanowanych przez dzieci umiejętności.

Temat zajęć: „Tropem wiosny”

Data: 24.04.2013r.

Podstawa Programowa:
- Obszar 14: Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
1. potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru,
2. Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe) aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
3. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
4. Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
5.Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach prostej budowie fonetycznej.
6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Podstawa Programowa kształcenia ogólnego szkoły podstawowej I Etap edukacji:
- Edukacja polonistyczna. Wspomaganie rozwoju umysłowego w zakresie wypowiadania się. Dbałość o kulturę języka. Początkowa nauka czytania i pisania.
2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
a) rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy,
b) zna wszystkie litery alfabetu, czyta i rozumie proste, krótkie teksty,
e) interesuje się czytaniem

Cele operacyjne:
Dziecko:
- określa kierunki oraz miejsce na kartce papieru;
- rozpoznaje i zapamiętuje przedstawione obrazki;
- dysponuje sprawnością rąk potrzebną do nauki pisania;
- układa krótkie zdania, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach;
- czyta wyrazy, proste zdania, krótkie teksty;
- rozpoznaje znaki i symbole graficzne oraz rozumie ich znaczenie;

Metody pracy:
Czynne – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
Słowne – opowiadanie, rozmowa
Oglądowe – ilustracja, obrazki

Formy pracy:
Indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
Płyty z nagraniami, karty pracy, ilustracje o tematyce wiosennej, napisy.

Przebieg zajęć:
1.Opowieść o wiosennej podróży.
Żeby zacząć już zabawę zapraszam na wyprawę tropem wiosny. Ale zanim zaczniemy swoją podróż chciałabym wam powiedzieć, że wspólnie z nami w podróż wybierze się wesoły stworek LOLIK.
Pewnego dnia zła czarownica uwięziła Lolika. Uwolnić go możecie tylko wy. Czy chcecie mu pomóc?
Aby pomóc Lolikowi należy wykonać wiele trudnych zadań. Będziemy musieli też dużo podróżować różnymi środkami lokomocji.
Pierwsze zadanie czeka nas jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Musicie policzyć z ilu głosek składa się imię Lolik i położyć tyle białych nakładek.
Pierwsze zadanie zostało wykonane.
Wybieramy się na wiosenną wycieczkę. Zapraszam was do pociągu.
Nauczycielka śpiewa piosenkę.
Jedzie pociąg z daleka
Na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy
Zabierz nas na wyprawę
Trudno, trudno to będzie
Tyle dzieci jest wszędzie
Niechaj wsiada grupa ta
Która imię ma na a, b, g, w, k, i, j ...

2. Wiosenna wichura.
W czasie naszej podróży wiosenny wiatr wymieszał obrazki i sylaby. Spróbujmy je uporządkować, ponieważ musimy uwolnić Lolika. Waszym zadaniem jest do kubków oznaczonych literami, włożyć obrazki, których nazwa zaczyna się taką głoską jak jest literka na kubku.
Również sylaby się wymieszały, bo były poukładane w wyrazy, ale myślę, że podpowiecie mi jakie to mogły być wyrazy.
Dziecko tworzy wyraz do wylosowanej sylaby.
ko – za, mo -tyl, ry -ba.

3. Wiosenny balonik.
Widzę, że wyśmienicie poradziliście sobie z porządkowaniem literek, teraz wybierzemy się w wiosenną podróż samolotem. Ooo co ja tu widzę chyba wiatr porwał balon i przywiał go aż tu. Ale coś w nim jest, może to jakiś list do nas? Co możemy z nim zrobić?
W balonie znajdują się obrazki, dzieci nazywają, co mają na obrazku i dzielą wyraz na głoski. Tu również poszło wam wyśmienicie.

4. Wiosenna podróż rowerem – wykonanie zabawy taneczno-ruchowej „Taniec suwaniec”.

5. Spacer do zagadkowa.
Następnym punktem naszej wiosennej wyprawy będzie wycieczka piesza do zagadkowa. W tej miejscowości każde z dzieci musi rozwiązać zagadkę i odnaleźć rozwiązanie wśród innych wyrazów.
Jesteście wspaniali, to były bardzo trudne zadania, ale wy poradziliście sobie z nimi wyśmienicie.

6. Wiosenne obrazki.
A teraz podzielimy się na zespoły według kolorów. Każdy zespół wykonuje wiosenny plakat z przygotowanych elementów. Możecie też dorysować wiosenne elementy według własnego pomysły. Każdy zespół ma w kopercie przygotowane zdania. Każde dziecko niech odczyta swoje zdanie i umieści je na plakacie. Myślę, że uwięziony Lolik odzyskał wolność.

7. Prezentacja „Wiosennych obrazków”
Otrzymałam e-maila kiedy wykonaliście plakaty. Zobaczcie od kogo. Napisał do nas Lolik.

Jestem wolny, jestem wesoły.
Wracam do domu do mamy i taty
Zabieram miłe wspomnienia o was
Niedługo lato i wakacje
Spotkam was znowu w I klasie
Zostawiam wam ode mnie prezenty za pomoc
Lolik.

Czytanie e-maila przez chętne dzieci.
Co napisał do Was Lolik?
Dokąd wraca?
Jak czujecie się po udzieleniu mu pomocy?

8. Zakończenie zajęcia.

Wręczanie dzieciom prezentów (lizaków) od Lolika.

Opracowała i przeprowadziła
Regina Petryszyn

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.