SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 21.01.2011r
NAZWISKO NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA: Beata Lofek
GRUPA WIEKOWA: 4 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Nasi podopieczni
TAMAT ZAJĘĆ: „Sikorka”- papieroplastyka, praca plastyczna techniką orgiami z koła.
CELE:
główne:
• Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz prezentowanie swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych (cel 7)
szczegółowe:
• przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych PP 1.2
• utrzymuje porządek w swoim otoczeniu PP 2.5
• mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji PP 3.2
• uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach...PP 5.4
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu PP 8.1
• umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt i barwa, w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych PP 9.2
• potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku, wie w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę PP 12.3
METODY PRACY:
• czynna-zadań stawianych dziecku
• oglądowa- obserwacji i pokazu, przykładu osobistego nauczyciela
• słowna- rozmowa, objaśnienia i instrukcje
FORMY PRACY:
• indywidualna
• zespołowa
• grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opaski na głowę z emblematami ptaków, obręcze, Muzyka do biegu- płyta CD, magnetofon, tekst wiersza Włodzimierza Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”, album z ptakami, kółka z papieru kolorowego różnej wielkości, klej, białe kartki, piosenka na CD „Sanna”, instrumenty perkusyjne, puszeczki perkusyjne, tamburyno, grzechotka, kołatka, kartki z bloku, kredki, teatrzyk, pacynki zwierząt i leśniczego, klocki drewniane i plastikowe, stetoskop, bandaże, pudełka po lekarstwach
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa integracyjna „Kółeczko imion”- uczestnicy zabawy po kolei przedstawiają się wykonując dodatkowo jakiś ruch. Kolejna osoba powtarza ruch poprzedniej osoby, mówi swoje imię i dodaje swój ruch itd.
2. Zabawa kołowa „Wszyscy którzy maja dobry humor...”- nauczyciel wypowiada zdanie i dodaje polecenie które należy wykonać np. skaczą, klaszczą w dłonie, tupią itd.
3. Zabawa ruchowa „Ptaszki w karmniku” (Muzyka do biegu CD) dzieci otrzymują opaski z emblematami ptaków: wróbel, gołąb, wrona. Naśladują ptaszki, chodzą, biegają lub skaczą po sali przy dźwięku tamburyna. Gdy nauczyciel poda hasło „ptaszki do karmnika” wówczas wszystkie dzieci- ptaszki szukają obręczy ze swoim emblematem, wskakują do niej i stukają palcami o podłogę naśladując dziobanie ziarenek. Zabawę powtarzamy, wydając polecenie aby np. tylko wrony i wróbelki szukały karmnika.
4. Wysłuchanie tekstu wiersza Włodzimierza Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”, rozmowa na temat wysłuchanego tekstu
- dlaczego ptaki nie mogły znaleźć pożywienia?
- kto karmi ptaszki?
- co dziewczynki sypały ptaszkom?
- co zrobiły ptaszki kiedy zjadły okruszki chleba?
- jakie ptaszki potrzebują pomocy w zimowe miesiące?
5. Zajęcia plastyczne „Sikorka”- papieroplastyka- orgiami z koła
- przypomnienie wyglądu sikorki przy pomocy albumu z ptakami
- przeliczanie kół potrzebnych do wykonania pracy
- składanie z gotowych elementów kół sylwety sikorki,
- zaginanie odpowiednio kół aby wykonać głowę, tułów, ogon, skrzydło i dziób ptaka,
- sprzątanie stanowisk pracy
- omawianie i podpisywanie prac
- powieszenie prac na tablicy
6. Opowieść ruchowa do słów piosenki „Sanna”, dzieci ustawione w parach twarzą do partnera stają na obwodzie dużego koła, naśladują rękami padający śnieg, jazdę konną poprzez rytmiczne uginanie kolan, podczas refrenu grają na instrumentach perkusyjnych. W czasie drugiej zwrotki pary poruszają się „zaprzęgami” po obwodzie koła w czasie refrenu podnoszą instrumenty i ponownie grają na nich.
7. Zabawa kołowa „Zmiana miejsc”, dzieci podzielone są na grupy: wróbelki, sikorki, wrony. Na hasło nauczyciela np. wróbelki, wrony zmiana miejsc wstają szybko ze swojego miejsca i zajmują inne miejsce na dywanie. Zabawę powtarzamy kilka razy wprowadzając sygnał dźwiękowy dla każdej grupy który będzie ją wywoływał do zmiany miejsc.
8. Zabawa tematyczna „Przyjmujemy skrzydlatych gości”, dzieci w różnych kącikach w sali tworzą przygotowania do przyjęcia gości- ptaszków np. leśniczy buduje karmniki i przygotowuje dla ptaków pożywienie, weterynarz bada ptaki
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
10. Spacer alejkami dzielnicy, szukanie karmników dla ptaków w ogródkach, obserwacja ptaków
Włodzimierz Domeradzki
„Ptaki i dzieci”
Śnieg zasypał pola, lasy
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo, małe dzieci
O, już biegną dwie dziewczynki.
Rozsypały okruszynki.
Zjadły ptaszki chlebek biały
Ćwir, ćwir- pięknie dziękowały!
Zadaje dzieciom pytania dotyczące treści wiersza:
- Dlaczego ptaki nie mogły znaleźć pożywienia?
- Kto karmi ptaki?
- Co dziewczynki sypały ptakom?
- Co zrobiły ptaki kiedy zjadły okruszki chleba?
- Jakie ptaszki przylatują do naszych karmników?