Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców przeprowadzonych w grupie
dzieci 4- letnich.
Dnia 22.11.2012
Prowadziła: D. Jaszewska
Temat zajęcia: ,, Mieszkańcy lasu- jeż ”
Treści programowe:
- poznawanie i rozumienie świata przyrody,
- poznawanie świata zwierząt, rozróżnianie i nazywanie wybranych
przedstawicieli gatunków zwierząt i warunków ich życia w wybranych
ekosystemach.
Cele ogólne:
- wzbogacanie wiadomości dzieci o mieszkańcach lasu- jeż,
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- wdrażanie do prawidłowego trzymania kredki,
- budzenie zaciekawienia otaczającym światem przyrody.
Cele operacyjne:
- dziecko wie, jak wygląda jeż,
- zna cechy charakterystyczne wyglądu jeża,
- wie w jakim środowisku mieszka jeż, czym się odżywia, co robi zimą- w jaki sposób spędza zimę,
- wypowie się na temat treści utworu,
- wzbogaci słownictwo o nowe wyrazy : chochoł, berberys,
- potrafi zaśpiewać piosenkę,
- posługuje się określeniami: nad, pod, duży, mały, więcej, mniej, tyle samo, niżej, wyżej,
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne,
- tworzy zbiory i przelicza w nich elementy w zakresie 4,
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały w zabawie,
- prawidłowo trzyma kredkę,
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody:
- czynna- udział dzieci w zajęciu i w zabawach ruchowych,
- słowna - wypowiedzi dzieci na dany temat,
- oglądowa – pokaz ilustracji
Rodzaj aktywności dzieci:
- społeczno-przyrodnicza
- językowa i literacka
- ruchowa
- plastyczna
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie H. Bechler „Jak Kolczatek szukał mieszkania”,
- ilustracje jeża na gazetce tematycznej,
- zagadki przyrodnicze.
Środki audiowizualne: płyta CD z piosenkami: ,,Jeż”, ,,Wiewióreczka mała”
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie ze śpiewem – ćwiczenie naprzemienne wg gimnastyki mózgu P. Dennisona
,, Wszyscy są witam Was zaczynamy już czas ”
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
Zima to bardzo ciężki czas nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla wszystkich zwierząt żyjących w lesie, w parku, w ogrodzie, na łące. To trudny czas ze względu na trudności w zdobywaniu pokarmu. Zimą wszystko jest zasypane śniegiem, nie ma owoców na drzewach, brakuje ziarna na polach, cała przyroda zasypia , jest mroźno i bardzo zimno.
Dlatego też wszystkie zwierzęta jeszcze jesienią przygotowują się do zimy. Każde z nich przygotowuje się inaczej, o niektórych już rozmawialiśmy. Dzisiaj opowiem Wam o jednym z nich, kto to taki dowiecie się gdy rozwiążecie zagadkę.
Zagadka
•
Mieszka w lesie lub na łące,
pogłaskać się nie da,
gdy się boi stawia kolce,
nocą lubi biegać.
•
Kolce na grzbiecie ma,
ślimaczki zjada raz dwa,
nóżkami tupie tup, tup,
gdy zwęszy noskiem ten łup,
teraz pewno wiesz, że to mały jeż.
•
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za dziwny zwierz?
Czy już wiesz? To mały.......(jeż)
3. Czytanie dzieciom opowiadania H. Bechler pt: ,, Jak Kolczatek szukał mieszkania”.
Tak dzisiaj opowiem Wam o małym jeżyku Kolczatku, który również przygotowywał się do zimy jak i inne zwierzęta i szukał sobie mieszkania na zimę. Posłuchajcie, czy to mu się udało.
4. Udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania:
- Dlaczego Kolczatek szukał mieszkania?
- Gdzie Kolczatek chciał zamieszkać?
Wyjaśnienie wyrazu chochoł
- W którym domku znalazł schronienie na zimę?
Wyjaśnienie wyrazu berberys
Kto mieszkał w domku z chochoła, w domku pod wierzbą, w domku pod kamieniem, kto spał całą zimę w ogrodzie dowiemy się na następnych zajęciach i sprawdzimy wspólnie z Kolczatkiem, kto zajmował te domki. Nie będziemy czekali do wiosny, bo byłoby to bardzo długo. Pomożemy Kolczatkowi zaspokoić jego ciekawość.
Wiemy już, że zimowe miesiące jeże przesypiają bez jedzenia, zwinięte w kłębek w ciepłej norce. Jest im bardzo ciepło pod kołderką z liści, z igieł sosny i jodły. Przed zapadnięciem w zimowy sen, najadają się do syta i zanim przyjdą pierwsze mrozy, zasypiają. Budzą się dopiero na wiosnę i wtedy całymi nocami biegają po lesie w poszukiwaniu pożywienia, z noskiem przy ziemi i z czujnie nastawionymi uszkami.
5. Zabawa ruchowa z czworakowaniem: ,, Idą jeże ”
Dzieci idą na czworakach, na hasło: Jeże zbierają listki przechodzą do leżenia tyłem, ręce i nogi uniesione w górę. Kołysanie ciała na boki- jeż nabija liście na kolce. Ostrożne przejście do poprzedniej pozycji- jeże zanoszą liście do norki. W siadzie klęcznym- zdejmowanie liści z grzbietu, układanie w norce.
Zabawa ruchowa z piosenką:
Idzie, idzie jeż
ten kłujący zwierz
nóżkami tup, tup,
i pod listek siup,
jeżu, jeżu nasz skąd igiełki masz,
jeżu, jeżu nasz skąd igiełki masz,
jeżykowi igiełki wyrosły.
6. Omówienie wyglądu jeża na podstawie ilustracji
- Czym pokryte jest ciało jeża?
Kolczatek cały pokryty jest ostrymi kolcami. Musimy być ostrożni, gdy dotykamy jeża- można ukłuć się w palec. Kolce jeży są zmienionymi bardzo grubymi i sztywnymi włosami
- Ile nóżek ma jeż?
- Jak wygląda ryjek jeża?
- Co lubią jeść jeże?
Połowę swego życia spędzają na polowaniu. Bardzo lubią różne gatunki ślimaków, jedzą owady, małe ssaki - myszy. Czasami atakują nawet jadowite węże, gdyż nie boją się ich jadu. Po uśmierceniu węża spokojnie go zjadają. Są zwierzętami pożytecznymi, choć czasami bywają szkodnikami, gdy niszczą ptasie gniazda, zjadają małe zajączki, żaby i ropuchy. Ale na pewno należy ich chronić.
Jeże wbijają na kolce także jabłka, choć ich nie jedzą, ale niosą je do swoich kryjówek. Po co to robią. Otóż jeże lubią pachnące substancje, lubią takie zapachy, sprawia im to przyjemność. Tych zapachów nie lubią pasożyty, które są na skórze jeża.
7. Zabawa: ,, Sprawdź czy potrafisz ” Liczenie jabłek na kolcach jeży.
Przyszedł pod jabłoń jakiś zwierz. Kolczasty cały. To pewnie jeż. Za nim zjawiła się pani jeżowa z synem, który za drzewo zaraz się schował. Żona za mężem posłusznie stoi. Czeka aż spadną jabłka z jabłoni. Pac! Pac! Pac! Jabłka spadają, na kolce jeże się nabijają. Mąż na grzbiecie ma dwa jabłka. A ile żona? Policz sam. Wróbel, co latał nad drzewem zaćwierkał: A razem ile? Ja nie wiem. A ty wiesz?
Liczenie jeży: pokazuję kartonik z liczbą kropek od 1-4.Dzieci liczą kropki i układają odpowiednią liczbę jeży.
- Dlaczego jeże zwijają się w kłębuszek?
W zasadzie jeże nie boją się nikogo, są bardzo ufne, nie boją się innych zwierząt ani ludzi. Ale na wszelki wypadek posapując i zwijając się w kłębuszek, wystawiają kolce. Wszyscy kolców, igieł się boją.
8. Zabawa ruchowa: ,, Zwierzątka ”
Dzieci swobodnie biegają po sali. Na hasło: ,, Wiewióreczka ” – podskakują na dwóch nogach, na hasło: ,, Jeż ”- kładą się na dywanie i zwijają w kłębek, na hasło: ,, Niedźwiedź ” – chodzą po sali na czworakach.
9. Zabawa logopedyczna
Mały jeżyk szuka wygodnego miejsca wśród suchych liści: szu, szu, szu (dzieci powtarzają ). Jego twarde łapki szybko tupią: tup, tup, tup ( dzieci powtarzają ). Długi ryjek czegoś szuka (dzieci wyciągają wargi do przodu na kształt długiego ryjka, następnie poruszają wargami naprzemiennie w prawą i lewą stronę.
10. Zabawa ilustracyjna przy piosence ,,Jeż”
11. Zabawa dyd – podsumowanie wiadomości: ,, kto śpi w zimie a kto nie? Porządkowanie obrazków zwierząt na te, które w zimie śpią i te które nie śpią.
12. Praca graficzna: kończenie rysowania jeża i kolorowanie listków nad jeżem. Pod jeżem rysowanie trawy i naklejanie trzech listków. Na kolcach małego jeża naklejanie najmniejszego listka.
13. Zabawa taneczna przy piosence: ,, Wiewióreczka mała ”