Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w grupie dzieci 3- letnich
dn.16.03.2012
Nauczycielka : Danuta Jaszewska
Obszar : edukacja zdrowotna
Treści z podstawy programowej : Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność
fizyczną, zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych.
Temat : Promowanie aktywności ruchowej dziecka na podst. utworu Cz. Janczarskiego pt : Bieg z przeszkodami ”.
Cele główne :
- uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ramach dewizy ,, Sport to zdrowie’’;
- ukazanie zależności pomiędzy odżywianiem i zdrowiem, wzbogacenie słownictwa o wyrazy zdrowie, witaminy, warzywa;
- pokazywanie rodzicom sposobu organizowania działań, wobec których dzieci zdobywają samodzielnie doświadczenie, są aktywne, rozwiązują różne problemy;
- stworzenie dzieciom sytuacji budzących ich emocje, radość, zadowolenie.
Cele operacyjne :
- dziecko uważnie wysłucha opowiadanie;
- rozumie co było dobre dla zajączka, a co złe;
- rozumie, jak ruch i odpowiednie odżywianie zmieniło zajączka z leniucha w dobrego sportowca;
- odczuwa potrzebę uczestniczenia w zabawach ruchowych;
- dostrzega walory zabaw ruchowych;
- chętnie uczestniczy w krótkiej gimnastyce, w formie zabawy;
- dba o swoje zdrowie, wie co należy jeść, aby być zdrowym;
- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązanie zagadki;
- doskonali umiejętności przeliczania;
- śpiewa znane piosenki;
- wdraża się do koncentracji uwagi;
- doskonali spostrzegawczość.
Metody : podające,
problemowe,
aktywizujące,
Pedagogiki Zabawy
Formy : zajęcia organizowane z całą grupą, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne : opowiadanie Cz. Janczarskiego pt : ,, Bieg z przeszkodami ” , płyta CD ,, Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy ” KLANZA, zabawa ,, Gimnastyka” z Pedagogiki Zabawy ”, ilustracje do opowiadania, sylwety { zająca, kota, wiewiórki, myszki, kreta }, liczmany, odtwarzacz CD.
Przebieg zajęcia :
1. Piosenka powitalna z Pedagogiki Zabawy ,, Całuski ”. Wspólne witanie się z dziećmi w zabawie.
2. Rozmowa wprowadzająca { Będziemy mieli gościa, zgadnijcie kto to jest? }
3. Zagadka słuchowa { rozwiązanie zając Szarek }.
°
Ma długie uszy,
Futerko puszyste,
Ze smakiem chrupie,
Sałaty liście.
°
Wesoło po lesie kica,
Lubi mlecz i marchewkę,
I puszystym futrem zachwyca wszystkich.
4. Opowiadanie przez nauczycielkę utworu Cz. Janczarskiego pt : ,, Bieg z przeszkodami ”, o Szarku, który był śpiochem i nie lubił biegać, z wykorzystaniem ilustracji na tablicy.
5. Omówienie treści utworu :
- Jaki był zajączek ?
- O co poprosiła mama kolegów zajączka ?
- Jak Kapustek i Sałatek zmusili zajączka do ruchu ?
- Czy zajączek się zmienił i jak ?
- W czym brał udział ?
- Czemu zawdzięczał swoje zwycięstwo?
- Co my możemy robić, żebyśmy byli tacy szybcy i sprawni jak zajączek ?
6. Zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz do codziennej gimnastyki, zaproszenie do zabawy z Pedagogiki Zabawy pt : ,, Gimnastyka ” , wspólne ćwiczenie z nauczycielką w formie zabawy.
Ach gimnastyka to piękna sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w tył i w bok
I do góry
Teraz skok
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos.
7. Zabawa dydaktyczna : ,, Komu, co smakuje ”, ,, Czyj to ogonek ‘’
Dzieci wybiorą ulubione jedzenie dla zajączka, kotka, wiewiórki, myszki.
Przeliczą liczmany orzechów, marchewek, pomogą odnaleźć zagubione ogonki różnych zwierząt i odpowiednio do nich dopasują .
8. Podziękowanie dzieciom za aktywność i zaproszenie do zabawy wyciszającej z wyk. Płyty CD KLANZA pt : ,, Idzie wąż .”
9. Podsumowanie zajęcia – nastrój dzieci – przyklejanie buźki uśmiechniętej i smutnej.
10. Praca przy stolikach : uzupełnianie brakujących elementów zajączka, dorysowywanie zajączkowi oczu, ogona, i uszów, kolorowanie obrazka.
11. Pożegnanie się poprzez przekazanie ,, Iskierki przyjaźni ”.