Scenariusz zajęcia przeprowadzonego przez nauczycielkę Beatę Marczak w grupie dzieci 6-letnich.
Temat: Leży nad Wisłą, Warszawa – stolica Polski. Poznanie legendy
E. Szelburg – Zarembiny pt. „Warszawa – stolica Polski”.
Cele główne:
- poznanie znaczenia rzeki Wisły dla naszego kraju.
- poznanie herbu stolicy,
- utrwalanie symboli narodowych naszego państwa.
Cele operacyjne:
- uważnie wysłucha legendy „Wars i Sawa’ E. Szelburg-Zarembiny,
- omówi legendę,
- rozwiąże zagadkę słowną,
- wzbogaci wiadomości nt. znaczenia rzeki dla ludzi przy niej osiedlających się (dawniej i dziś),
- wskaże Wisłę na mapie Polski i Warszawę,
- rozumie oznaczenie kolorów na mapie fizycznej ,
- potrafi wskazać góry i morze na mapie,
- rozumie pojęcia: stolica, herb – zaznaczy na mapie konturowej Polski herb Warszawy,
- wykazuje zainteresowanie krajem ojczystym, zna symbole narodowe, odczyta globalnie: godło, flaga, wie, że jest Polakiem i mówi po polsku,
- pokoloruje herb Warszawy.
Metody:
- słowna: zagadka, opowiedzenie legendy, rozmowa, objaśnienia nauczycielki, czytanie globalne,
- oglądowa: pokaz mapy fizycznej Polski, ilustracje do legendy, napisy do czytania globalnego, karty pracy,
- czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania,
Elementy Pedagogiki Zabawy: zabawa integracyjna :Powitanie.
Forma: zajęcie z całą grupą.
Środki dydaktyczne: tekst zagadki, tekst legendy i ilustracje do niej, mapa fizyczna Polski, wskaźnik, obrazek z herbem Warszawy, karty pracy dla pięciolatków, nagranie magnetofonowe piosenki: Płynie Wisła, płynie: kredki.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci, zabawa integracyjna „Powitanie”. Nauczycielka kieruje powitanie do dzieci: witam wszystkie zadowolone dzieci, witam wszystkich, którzy mają niebieskie oczy itp. Itd.
2. Rozwiązanie zagadki:
Maleńkim strumieniem
Z gór wytrysła,
A płynie do morza
Nasza rzeka......(Wisła).
Omówienie wyglądu mapy fizycznej Polski, jakimi kolorami oznaczone są góry, morze, niziny. Chętne dziecko pokazuje Wisłę na mapie Polski ( od źródła do morza). Wzbogacenie wiadomości dzieci nt. dlaczego zakładano miasta nad rzekami, że osiedlano się tam, bo rzeki były źródłem wody i ryb, a także przewożono nimi różne towary, którymi handlowano. Ponieważ Wisła wpada do morza, mogli ludzie handlować z innymi krajami, które leżały nad morzem Bałtyckim. Pokazanie ważniejszych miast leżących nad Wisłą.
3. Zabawa rytmiczna „Wije się rzeka Wisła”- do melodii piosenki „Płynie Wisła, płynie”. Dziewczynki i chłopcy tworzą małe rzeczki „Wisełki”, poruszają się („płyną”) w rytm melodii, na sygnał nauczycielki łączą się w jedną rzekę Wisłę i „płyną” już jak jedna rzeka. Dopłynęła do Warszawy i tu się zatrzymamy, dowiemy się o powstaniu tego miasta.
4. Przedstawienie dzieciom legendy o „Warsie i Sawie”, ilustrowanej obrazkami. Omówienie legendy. Poznanie przez dzieci, że od imion Warsa i Sawy powstała nazwa miasta Warszawa, a na pamiątkę syrenka została herbem miasta Warszawy. Pokazanie miasta na mapie, Omówienie i umieszczenie herbu miasta na mapie konturowej w sali. Przypomnienie, że Warszawa jest stolicą naszego państwa, przypomnienie symboli narodowych, czytanie globalne wyrazów: herb, godło, flaga, stolica.
5. Zabawa taneczna przy „Warszawskiej poleczce”
6. Wykonanie kart pracy. Omówienie dokładne herbu Warszawy, jego kolorystyki, kolorowanie przez dzieci. Ocena i omówienie wykonania prac.