X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20109
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Wiosenne zgadywanki - wiosenne przeliczanki". Scenariusz zajęcia zintegrowanego otwartego dla rodziców w grupie dzieci sześcioletnich

Scenariusz ze zintegrowanego zajęcia otwartego dla Rodziców
w gr. dz. 6-letnich, przeprowadzonego przez nauczycielkę Beatę Marczak.

Temat: „Wiosenne zgadywanki – wiosenne przeliczanki”, doskonalenie umiejętności niezbędnych w nauce czytania i liczenia, stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych do wykonania.

Cele operacyjne: dziecko uważnie wysłucha i odgadnie treść zagadki,
- podejmie próbę odczytania listu od pani Wiosny,
- rozwiąże krzyżówkę: dokona syntezy głosek i liter, odczyta hasła pomocnicze i końcowe,
- wykona działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie,
- przyporządkuje do cyfr litery i odczyta wyrazy,
- odsunie co drugą literę w wyrazie (na kwiatkach) i przeczyta nowopowstały wyraz,
- zareaguje na sygnał słuchowy i wzrokowy w zabawie, wysłany przez nauczycielkę,
- pokoloruje szablony motyli farbą plakatową przy użyciu swoich palców jako narzędzi do kolorowania, użyje własnej inwencji i pomysłowości.

Metody: słowna: zagadka, śpiew piosenek, rozmowa, czytanie, objaśnienia
nauczycielki,
- oglądowa: pokaz tablicy tematycznej z łąką, pokaz szablonów, obrazków do krzyżówki, pomocy do działań matematycznych i czytania,
- czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania.
Elementy Pedagogiki Zabawy: zabawa integracyjna „Podaj rękę”.

Forma: zajęcie z całą grupą.

Środki dydaktyczne.: tekst zagadki, list od pani Wiosny, obrazki do krzyżówki, karty pracy, kartoniki z cyframi, literami i znakami matematycznymi:+,-;
nagrania z magnetofonu piosenek: „Podaj mi rękę”, „Marsz wiosenny”,
farby plakatowe, szablony motyla dla każdego dziecka.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci, zabawa integracyjna „Podaj rękę”. Nauczycielka kieruje powitanie do dzieci i gości np.: „Witam wszystkie uśmiechnięte dzieci”, „Witam wesołe mamy” itp. Itd. Pozdrawiani machają ręką.
2. Słuchanie zagadki o łące:
Zielony dywan, na nim kwiatów tyle,
Piją z nich nektar pszczoły i motyle.
Bywa tam również i biedronka,
Czy już wiecie?...że to ...łąka.
Po rozwiązaniu zagadki, nauczycielka pyta dzieci: Jakie jeszcze zwierzątka można spotkać na łące?
3. Pokazanie listu od pani Wiosny. Otwarcie listu i próby przeczytania jego treści przez dzieci. Nauczycielka pomaga w razie jakiś trudności.

Drogie................ Witam Was. Mam dla was zadanie. zgubiłam moje owady i ptaki. Ukryły je zagadki. Kolejny znak zaprosi Was do zagadki. To te znaki:........................................ Udanej zabawy! Pani Wiosna.

Pytania nauczycielki:
- O co prosiła pani Wiosna?
- Czy podejmujecie się pomocy?
- Jakie znaki mają nam pomóc w odszukaniu zgubionych zwierząt? Jakie to figury?
Zaproszenie dzieci do poszukiwań.

4. Przy muzyce instrumentalnej p. „Marsz wiosenny” wyruszamy na poszukiwania. Dzieci w parach poruszają się w rytm muzyki po sali. Na przerwę w muzyce i pokazaną figurę geometryczną, kierują się do tablicy oznaczonej tym samym znakiem.
Rozwiązywanie krzyżówki. Nazwanie obrazków. Głoskowanie wyrazów. Następnie dzieci dyktują nauczycielce kolejność wpisywanych liter do rubryk. Odczytują hasła. Po odczytaniu haseł pomocniczych, odczytują rozwiązanie krzyżówki oznaczone kolorową rubryką: motyle. Umieszczenie napisu „motyle” na tablicy pod krzyżówką.

5. Kolejny marsz przy muzyce i kolejny przystanek wg wyżej opisanych zasad. Rozwiązywanie działań matematycznych na dodawanie
i odejmowanie, przyporządkowanie literek do wyniku działań – odczytanie rozwiązania: bocian. Umieszczenie napisu „bocian” na tablicy.
6. Kolejny marsz przy muzyce i działania jak wyżej. Na tablicy umieszczone kwiatki z literkami. Dzieci mają odłożyć co drugi kwiatek i odczytać powstały wyraz: „biedronki”.
7. Pochwała dzieci za rozwiązane przez nie zadania i w nagrodę zaproszenie do zabawy tanecznej przy piosence pt. „Wiosenny marsz”.
8. Po zabawie dzieci otrzymują kartony z konturami motyla. Ich zadaniem jest pokolorowanie motyli farbami plakatowymi za pomocą palców (przypomnienie techniki), używanie kolorów i wzorów wg wyobraźni dzieci. Przestrzeganie zasad wycierania palców w papierowe ręczniki przy każdej zmianie farby. Dostarczenie dzieciom radości z wykonanej pracy.
9. Zakończenie zajęcia: ocena wykonanych prac, przeznaczenie ich na wystawę.
10. Omówienie zajęcia z Rodzicami. Omówienie zrealizowanych celów
i zadań stawianych dzieciom.
Podziękowanie Rodzicom za przybycie na zajęcia i pożegnanie Rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.