Scenariusz z zajęcia otwartego dla Rodziców prowadzone przez nauczycielkę Beatę Marczak z dziećmi 5- letnimi.
Temat: „Bez liku jest pisanek w koszyku”- poznanie ciekawostek o pisankach, jajku skąd się biorą; posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 5-ciu. Wykorzystanie piosenki K. Różeckiej pt. „Pisanki”.
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie wysłucha piosenki pt. :Pisanki” K. Różeckiej;
- omówi jej treść, przeliczy pisanki liczebnikami porządkowymi;
- wyszuka i omówi co jest narysowane na pisance „pierwszej”, „drugiej” itd., zapamięta, której pisanki brakuje po schowaniu;
- uporządkuje pisanki wg podanych wskazówek n-la: w pary, w plątanince;
- dowie się skąd biorą się jajka – pozna i porówna budowę jajka kurzego
i przepiórki, wygląd skorupek;
- pozna różnorodne techniki malowania pisanek;
- wykona pisankę z wykorzystaniem plasteliny;
- prawidłowo zareaguje na sygnały n-la w zabawach ruchowych przy muzyce z magnetofonu.
Metody:
Słowna: śpiew piosenki, omówienie ciekawostek o pisankach i jajkach, rozmowa z dziećmi;
Oglądowa: pokaz pisanek, jajek przepiórczych i kurzych, sylwety do piosenki
i działań matematycznych;
Czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania;
Elementy m. Pedagogiki zabawy: zabawa integracyjna „Powitanie”.
Forma: zajęcie z całą grupą.
Środki dydaktyczne: tekst piosenki Krystyny Różeckiej pt. „Pisanki”, pięć pisanek wyciętych z kartonu, ozdobionych wzorami zgodnie ze słowami piosenki;
- jaja kurze i przepiórcze;
- obrazek z pisankami z różnych regionów Polski (Świerszczyk);
- sylwety pisanek do działań matematycznych;
- obrazek z przedstawionym rozwojem pisklęcia w skorupce;
- wydmuszki, plastelina;
- nagrania magnetofonowe: piosenki „Pisanki”- wersja ze śpiewem
i instrumentalna; utwór muzyczny „Pisklęta w skorupkach” Musorgskiego.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie”
Wszyscy są, witam Was,
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz, dwa trzy.
Nauczycielka kieruje do dzieci powitanie np.: „Witam wszystkie dzieci uśmiechnięte itd., itp. dzieci machają rączką.
2. Słuchanie piosenki K. Różeckiej „Pisanki”. Omówienie jej treści. Przeliczanie liczebnikami porządkowymi w zakresie 5-ciu. Przeliczanie elementów od strony lewej. Wyszukiwanie i określanie, co jest narysowane na pisance „pierwszej”, „trzeciej” itd. Itp. Wyszukiwanie
i określanie, która to z kolei pisanka, np. ta na, której narysowane są gwiazdki. Chowanie jednej z pisanek- odgadywanie, której brakuje i jak była ozdobiona.
3. Segregowanie na tablicach pisanek wg wskazówek n-la: na jednej: dobieranie pisanek w pary wg wzoru i koloru, na drugiej: wyszukiwanie
i suwanie palcem po nitce w plątanince: jakie zwierzątko dostało jaką pisankę.
4. Zabawa przy muzyce z magnet.- instrumentalna wersja p. „Pisanki”- „Turlające się pisanki” – dzieci leżą na dywanie, n-el pokazuje gestem,
w którą stronę mają się turlać przy włączonej muzyce, na przerwę
w muzyce zatrzymują się.
5. Rozmowa z dziećmi przy obrazku – „Skąd się biorą pisanki, jajka”. Zapoznanie dzieci z etapami rozwoju kurczątka w skorupce w wyniku wysiadywania jaj przez kury (prezentacja obrazka). Oglądanie jaj kurzych
i przepiórczych (ugotowanych na twardo i przekrojonych na pół
i w skorupkach). Określanie kształtu, koloru (zwrócenie uwagi na to, że skorupki jaj kurzych nie mają jednorodnego koloru), dotykanie powierzchni skorupki- określanie, czy jest gładka, czy szorstka. Porównywanie wielkości jaj kurzych i przepiórczych: duże, małe. Kurze skorupki- gładki kolor, przepiórcze w łatki.
6. Zabawa inscenizowana ruchem przy utworze „Pisklęta w skorupkach” Musorgskiego. Pokazywanie ruchem muzyki, reagowanie na zmiany
w muzyce.
7. Zapoznanie dzieci za pomocą obrazka z różnymi technikami malowania pisanek, w różnych regionach Polski (wyk. obrazka z Świerszczyka).
8. Pokaz sposobu oklejania wydmuszki plasteliną. Zaproszenie dzieci do wykonania wydmuszek wg własnych pomysłów, zachęcanie rodziców do wspólnego udziału w pracy.
9. Zakończenie zajęcia: ocena wykonanych prac, umieszczenie pisanek na wystawie.
10. Omówienie zajęcia z rodzicami. Omówienie zrealizowanych celów
i zadań stawianych dzieciom.
Podziękowanie Rodzicom za przybycie na zajęcia i pożegnanie Rodziców.