X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20106
Przesłano:
Dział: Logopedia

Korygowanie wymowy głoski "sz"

Konspekt zajęć logopedycznych

Temat: Korygowanie wymowy głoski „sz.”
Cel:
usprawnianie narządów mowy i przygotowanie ich do prawidłowego wymowy głoski „sz”.
Forma pracy: praca indywidualna
Metody:
Wizualna
Instrukcje słowne
Ćwiczenia praktyczne
Zabawowe
Pomoce dydaktyczne: lustro, ilustracje, bibuła, historyjka o języczku, obrazki do kolorowania
Czas trwania: 45 minut.
Przebieg zajęcia:
1. Ćwiczenia narządów mowy:
Ćwiczenia oddechowe:
Podczas wdechu wspiąć się na palce i unieść ręce w górę trzymając paski bibuły. Podczas wydechu poruszać rękami, bibułą naśladując szum wiatru. Wypuszczając powietrze wypowiadamy głoskę „szsz”
Wargi:
- Próby zaokrąglania warg w kształt „ryjka”
- Wykonywanie ruchu napinania i rozluźniania warg – parskanie i gwizdanie
- Cmokanie
- Dmuchanie na bibułę
- Wymawianie a-u, o-a, u-i
- Wymawianie ba-bo-bu-by, pa-po-pu-pe-py
- Wykonywanie „całusków” do lusterka
Język:
- Wysuwanie i chowanie języka
- Kląskanie środkiem języka
- Wypowiadanie na przemian „aaaa-llll”
- Unoszenie języka do górnych zębów i opuszczanie do dolnych
- Unoszenie języka do wałka dziąsłowego i opuszczanie za dolne zęby
Ćwiczenia słuchowe:
- Szum wiatru „szszsz”
- Szum morza „szszsz”
- Szum wody „szszsz”
2.Nauczyciel opowiada historyjkę o Języczku pt. „ Języczek w lesie” Dzieci wykonują poszczególne czynności.

Pewnego dnia Języczek Wędrowniczek wybrał się w odwiedziny do swych leśnych przyjaciół ( wysuwamy język na brodę) . Musiał przejść przez jezdnię, dlatego rozejrzał się na boki ( kierujemy język do lewego potem prawego kącika warg), po czym śmiało, wesoło podśpiewując ruszył w stronę lasu ( śpiewamy lalala). Kiedy dotarł na leśną polanę , na której czekali na niego przyjaciele grzecznie się przywitał ( ślemy całuski) po czym wszyscy zasiedli do stołu, na którym znajdowały się same smakołyki ach, ach, przygotowane przez sowę hu hu. Zwierzęta oraz Języczek zjedli pyszny deser mniam mniam mniam, wypili sok
( naśladujemy prawidłowe połykanie) i ruszyli do zabawy wesoło podskakując (kląskamy). Bawili się w berka ( język unosimy do góry, potem na dół, na boki coraz szybciej) a potem wesoło tańczyli (oblizujemy wargi). Wieczorem Języczek pożegnał przyjaciół ( całuski) i wrócił do domu. Języczek szybko się umył, zjadł kolację (naśladujemy żucie) po czym umył ząbki( myjemy każdy po kolei ząb językiem po wewnętrznej stronie) i bardzo zmęczony poszedł spać (naśladujemy chrapanie).

3. Nauczyciel naśladuje szum wiatru szszsz, szum szum morza szszsz, szum wody szszsz, dokładnie prezentując dziecku ułożenie warg i języka ( wargi zaokrąglone, język unosi się do walka dziąsłowego).

4. Powtarzanie przed lustrem za nauczycielem:
sza, sze, szo, szu, szy
asza, asze, aszo, aszu, aszy
esza, esze, eszo, eszu, eszy
osza,osze,oszo,Oszu,oszy
usza,usze,uszo,uszu,uszy
ysza,ysze,yszo,yszu,yszy
szasza, szasze, szoszo, szuszu,szyszy

5. Powtarzanie wyrazów z głoskami „sz” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
Nagłos: szafa, szelki, szynka, szalik, szklanka
Śródgłos: koszyk, koszula, muszla, kasztan, paliszki
Wygłos: mysz, kosz, grosz, kalosz,kapelusz
Dwa razy „sz” : szyszka, szaszłyk

6. Nauczyciel wymawia wyrazy prawidłowo i źle. Dziecko reaguje klaśnięciem na błędnie wypowiedziany wyraz np.
salik, szafa, selki, szachownica, syba, sabla, szyja, synka, myska, muszla, kosyk, puska, kosula, kasztan, kalosz, gros, gulas, syska, szaszłyk.

7. Powtarzanie za nauczycielem zdań:
Mam nową szafę.
Kupiłam zielony szalik.
Tata lubi szynkę.
Mama kupiła kalosze.
W lesie widziałam małą myszkę.
Owoce są w koszu.
Wczoraj jadłam szaszłyka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.