Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie III a gimnazjum z przedmiotu: technika w dniu 06.01.2010r. przez Małgorzatę Łukasik
Temat: Wykonanie kart do kalendarza -zapisywanie najważniejszych dat z życia klasy.
Cel główny: Uświadomienie roli kalendarza w życiu człowieka. Kształtowanie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
-współpracować w grupie,
-właściwie reagować na polecenia nauczyciela,
-ciąć nożyczkami po wyznaczonej linii
-łączyć za pomocą kleju ozdobiony szablon z kartonem
-wykonać dziurki za pomocą dziurkacza
-połączyć karty kalendarza tasiemką
Uczeń rozumie:
-polecenia nauczyciela,
-celowość robienia kalendarza klasowego
Uczeń zapamięta:
-nazwy poszczególnych miesięcy
-sposób użycia pędzla przy smarowaniu brystolu klejem
- przedmioty symbolizujące poszczególne miesiące
Metody: oglądowe-pokaz, słowne-objaśnienie, rozmowa, instrukcje praktycznego działania,
Formy pracy: zbiorowa, zbiorowa zindywidualizowana.
Zasady nauczania: indywidualizacji wymagań, doboru środków, tempa pracy dziecka, gruntownej znajomości dziecka, dostosowania wymagań do możliwości dziecka, wiązania teorii z praktyką.
Środki dydaktyczne: kalendarze, szablony ilustracji symbolizujących poszczególne miesiące, klej, kartki z kolorowego bloku, , tasiemka, mazaki.
Przebieg zajęć:
1.Zajęcia wstępne (poznanie i obserwacja)
a) rozmowa na temat charakterystycznych cech poszczególnych miesięcy
b) oglądanie różnorodnych kalendarzy
c) zwrócenie uwagi na uroczystości przypadające w danym miesiącu (święta, urodziny, imieniny uczniów)
2. Ekspresja uczniów
a) Wykonywanie kart z brystolu do kalendarza
b) wycięcie i ozdobienie szablonów symbolizujących poszczególne miesiące
c) podpisanie mazakami każdą kartę kalendarza – (nazwa miesiąca i najważniejsze wydarzenia klasowe w danym miesiącu)
d) połączenie kart kalendarza za pomocą dziurkacza i tasiemki
3.Zajęcia końcowe
a) uporządkowanie miejsca pracy-chowanie przyborów na swoje miejsce, wytarcie stolików, mycie rąk.
b) ocena pracy -zwrócenie uwagi na estetykę wykonania.
c) umieszczenie kalendarza na tablicy informacyjnej w klasie.