Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 3-4 letnich ( z wykorzystaniem elementów metody C. Orffa)
Temat- „Wiosenne porządki” – wiosenne prace w ogrodzie - improwizacja muzyczno ruchowa – rytmizacja tekstu.
Cele ogólne:
- tworzenie sytuacji tworzenia i przeżycia
- kształcenie wyobraźni dźwiękowej
- kształcenie swobody w zmianie ról, jakie mają dzieci pełnić w utworze
-rytmizowanie refrenu piosenki na instrumentach
- doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką
- doskonalenie zwinności ciała
- inspirowanie do twórczej inwencji ruchowej
Cele szczegółowe:
- dziecko zna słowa i melodię piosenki pt: „ Wiosenne porządki”
- dziecko potrafi zagrać rytm piosenki na wybranym instrumencie, klockach
- dziecko potrafi naśladować ruchem słyszaną melodię
Środki dydaktyczne
Płyta z nagraniem odgłosów padającego deszczu, instrumenty( grzechotki wykonane z opakowań plastikowych wypełnione: grochem, ryżem , koralikami, makiem, dzwonki wykonane z kapsli, drewniane klocki- para dla każdego dziecka, 3 zamykane pudełka po ciastolinie, nasiona: maku, pszenicy fasoli
Przebieg zajęcia
1. Dzieci wchodzą na salę przy akompaniamencie piosenki „Wiosenne porządki”. ( Na środku sali leżą chaotycznie porozkładane klocki, instrumenty).
• Zatrzymują się w półkolu, rozpoznają piosenkę po melodii
• Śpiew piosenki’ Wiosenne porządki”
2. Próba rytmizacji piosenki według propozycji nauczycielki
4- takty , tupnięcia nogami
2- takty uderzenia dłońmi o uda
2- klaśnięcia
4- takty , tupnięcia nogami
2- takty uderzenia dłońmi o uda
2- klaśnięcia
Rozmowa na temat głośności wykonywanych czynności
3. Zagadka słuchowa
Dzieci odwrócone rozpoznają jakie czynności wykonała nauczycielka ( klaskanie , tupanie, uderzenia o uda)
Dzieci, które rozpoznają odgłosy wykonują to samo co nauczycielka.
4.Zabawa rytmiczna- dzieci ustawione w kole siadają w siadzie klęcznym- podejmują próbę gry na klockach i instrumentach w czasie śpiewania piosenki.
5. Porządki w ogródku- klasyfikowanie instrumentów według dźwięków jakie wydają.
6. ZAGADKA SŁUCHOWA- DZIECI SŁUCHAJĄ PADAJĄCEGO DESZCZU( KAPUŚNIACZEK, DESZCZ, ULEWA)
ZAPOZNAJĄ SIĘ Z MOŻLIWOŚCIĄ ZAIMPROWIZOWANIA DESZCZU NA PIANINIE
•
Improwizacja ruchowa do akompaniamentu
- kapuśniaczek- cichy bieg na palcach
- deszcz- podskoki obunóż
- ulewa- głośne tupanie
7. Myszka zbiera nasionka ( włączenie do zabawy rodziców)
- w środku koła siedzi jedno dziecko z zasłoniętymi oczkami
- mysz- drugie dziecko skrada się i zabiera rozsypane nasionka
-dziecko siedzące w kole wskazuje kierunek z jakiego nadeszła myszka
8. Jakie to nasiona? Przesypywanie nasion do pojemników
- dzieci słuchają odgłosów i podejmują próbę rozpoznania, które to nasiona ( mak, pszenica, fasola)
9. Nauka porzekadła- Siała baba mak...
-improwizacja ruchowa ( WSPÓLNIE Z RODZICAMI)- n cwał boczny po kole, zeskok na słowa- MAK- JAK- TAK. Dwa koła jedno dzieci za nimi rodzice.
10. Wypowiadanie słów porzekadła- cicho, głośno, coraz głośniej, wolno, szybko, coraz szybciej. Współudział rodziców
11. Instrumentalizacja porzekadła
- dzieci- klocki
- rodzice- instrumenty
Wiosenne porządki . - K. Różecka
W naszym ogródeczku zrobimy porządki,
zrobimy porządki, zrobimy porządki.
Wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki,
przekopiemy grządki, raz, dwa, trzy.
Potem w miękką ziemię włożymy nasionka,
włożymy nasionka, włożymy nasionka.
Będą się wygrzewać na wiosennym słonku,
na wiosennym słonku raz, dwa, trzy.
Przyjdzie ciepły deszczyk i wszystko odmieni,
wszystko odmieni, i wszystko odmieni.
W naszym ogródeczku grządki zazieleni,
grządki zazieleni, raz, dwa, trzy.