SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO KOMPENSACYJNYCH
Temat: Usprawnianie percepcji słuchowej
Cel ogólny:
Cele szczegółowe:
Metody pracy terapeutycznej: słowna, oglądowa- pokaz, zajęć praktycznych
Formy terapii: indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Szara godzina” (E. Szełburg-Zarębina); kartoniki z napisami, instrumenty perkusyjne, kartka, ołówek, klocki.
Czas trwania zajęć: 60 minut
Przebieg zajęć
I Część wstępna
- „Powitanie” – Uczeń stoi w parze z terapeutą. Śpiewają i pokazują słowa piosenki
„Hej, dzień dobry , witaj, część mam dla Ciebie świetna wieść. Zaczynamy nowy dzień, wszyscy razem bawmy się.”
- Słuchowe rozpoznawanie wyrazów zawierających głoskę „ sz”. Terapeuta wyraźnie recytuje wiersz:
Szara godzina
Szare niebo za oknem.
Szare drzewa w sadzie.
Szary deszcz się na wszystkim
szarą mgiełką kładzie.
Szary piesek pod piecem
krótką pali fajkę
i szaremu kotkowi
prawi długą bajkę
o małej, szarej myszce,
która siedzi w norze
i wcale w ten dzień słotny
na dwór wyjść nie może.
Po wysłuchaniu wiersza terapeuta i dziecko wspólnie omawiają jego treść. Następnie terapeuta rozdaje kartoniki z napisami, które dziecko głośno odczytuje. W toku słuchania powtórnego przekazu tekstu (tym razem wolniej, z przerwami) dziecko po kolei odkłada etykiety z wyrazami, które usłyszało.
II Część właściwa
- Słuchowe rozpoznawanie sylab - Terapeuta wypowiada grupę sylab, dziecko podnoszą rękę, gdy usłyszą określoną sylabę np.: 1) da — ba, ga, da; 2) pa — ba, pa, da; 3) ta — ta, wa, fa.
- Zabawa ruchowa - Dziecko maszerują po kole. Na dźwięk bębenka unoszą ręce do góry i naśladują wiatr, który mocno wieje — przez cały czas mówią głośno: — Szszszsz... Na dźwięk dzwonków — naśladują deszcz, podskakując, mówią: — Kap, kap, kap... Na dźwięk talerzy wskakują na krzesła, uciekając przed ulewą i rwącą wodą.
- Odtwarzanie wystukanego rytmu - Terapeuta wystukuje za zasłoną określony rytm. Zadaniem dziecka jest powtórzyć rytm, następnie odtworzyć go na kartce za pomocą kółek, np.: 00 oo, o00 0, o 000.
- Wystukiwanie rytmu według podanego układu przestrzennego - Terapeuta ustawia klocki w szeregu od lewej do prawej strony i proponuje, by po kolei każde dziecko wystukało odpowiedni rytm przedstawiony za pomocą klocków.
III Część końcowa
- Podsumowanie zajęć - Terapeuta rozmawia z dzieckiem, o tym, co robili na zajęciach i czego się uczyliśmy.
- Pożegnanie.
Opracowany na podstawie książki:
Kruk H., Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1990.