Konspekt zajęć z przysposobienia do pracy
Przeprowadzony 2.02.2012 r. w klasie I SSPdP przez Małgorzatę Łukasik
Temat zajęć: „Maski karnawałowe”
Cel główny: Doskonalenie sprawności manualnych poprzez wycinanie określonych kształtów i ozdabianie cekinami, koralikami, brokatem, bibułą, piórkami, wycinankami itp.
Cele operacyjne:
uczniowie:
- umieją odczytać emocje malujące się na twarzy (radość, smutek, złość),
- umieją wypowiadać się na temat przygotowań do karnawału,
- znają pojęcia: maska, bal maskowy, karnawał, bal karnawałowy,
- wiedzą do czego służą maski i kto ich używa,
- odrysowują wybrane szablony masek,
- wycinają po liniach prostych i krzywych kontury masek karnawałowych,
- ozdabiają maski.
Materiały i narzędzia: szablony masek, bloki techniczne, cekiny, koraliki, brokat, bibuła, piórka, wycinanki, gumka, nożyczki, klej, dziurkacz, zszywacz.
Metody: pogadanka, działania praktyczne, zabawa dydaktyczna, swobodna ekspresja.
Środki dydaktyczne: ilustracje i zdjęcia masek: karnawałowych, afrykańskich, greckich; karteczki z nazwami i ilustracjami przedstawiającymi emocje: radość, smutek, złość.
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa.
Przebieg zajęć
1. Powitanie uczestników i podanie tematu zajęć.
2. Zajęcie miejsc przez uczniów
3. Podzielenie dzieci na trzy grupy.
4. Rozdanie dla poszczególnych grup karteczek z nazwami emocji.
5. Prezentowanie przez dzieci emocji. Pozostałe grupy odgadują ukazane emocje.
6. Rozmowa na temat tego, czy zgadzają się z tym, że to co czujemy, maluje nam się na twarzy?
7. Rozmowa na temat tego, kiedy ludzie potrzebują zmienić wyraz swojej twarzy?
8. Prezentacja materiałów ilustrujących maski.
9. Wyjaśnienie techniki pracy, omówienie przeznaczenia materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania masek, ustalenie kolejności wykonywanych czynności.
10. Samodzielna praca dzieci pod kierunkiem nauczyciela.
11. Wystawka prac.
12. Zakończenie zajęć i podziękowanie za udział.