SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI TRZYLETNICH
Przygotowała: Katarzyna Chmielnicka
Data: 25.09.2012r.
Czas trwania: 15 min.
Temat tygodnia: Razem się bawimy.
Temat dnia: Stolik z krzesełkiem lubią się.
Cele ogólne:
- zapoznanie z zasadą i przestrzeganie jej „przysuwamy krzesełka do stolików”
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie pojęcie para,
- dobiera w pary pasujące do siebie przedmioty ,
- wie, że należy przysuwać krzesełka do stolików,
- śpiewa piosenki.
Cel wychowawczy:
- integracja z grupą
Realizowane obszary z Podstawy Programowej:
I. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
III. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
IV. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Metody:
- słowne: rozmowa,
- czynne : zabawowo- zadaniowa,
- oglądowe: pokaz,
- aktywizujące: burza mózgów.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita, grupowa
Miejsce: sala zajęć
Środki dydaktyczne: fragment wiersz B. Szelągowskiej „Zasady przedszkolaka”, obrazki przedstawiające: krzesełko, stolik, pędzel, farby, szalik, czapka,
Przebieg:
1. Zabawa ze śpiewem na przywitanie „Mało nas”.
Mało nas , mało nas do pieczenia chleba,
Tylko nam, tylko nam, ... tu potrzeba.
2. Nauka wierszyka metodą ze słuchu:
Każdy pewnie o tym wie:
Stolik z krzesełkiem lubią się.
My ich tajemnicę znamy,
Krzesełko zawsze przysuwamy.
3. Rozmowa z dziećmi nt treści wiersza.
- jakie meble wymieniła autorka wiersza?
- jaką tajemnicę ma krzesełko i stolik?
- dlaczego należy przysuwać krzesełko do stolika?
4. Zabawa dydaktyczna- dobieranie do pary „Co do siebie pasuje?”
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki przedstawiające: krzesełko, stolik, pędzel, farby, szalik, czapka i prosi kolejno dzieci , aby dobrały w pary pasujące do siebie rzeczy. Dzieci próbują uzasadnić swoje działanie.
5. Zabawa w kole „ Kółko graniaste”
Dzieci łapią się za rączki i robią kółeczko. Chodzą dookoła powtarzając słowa:
Kółko graniaste czworokanciaste,
kółko nam sie połamało
cztery grosze kosztowało,
a my wszyscy BĘC!
W czasie, kiedy dzieci mówią BĘC, wszystkie dzieci się przewracają na podłogę:)
5. Ewaluacja:
Dzieci siedzą w kole. Kolejno podają sobie gwiazdkę i kończą zdanie:
Najbardziej podobała mi się ...
8. Podziękowanie dzieciom za aktywną pracę i nagodzenie ich kolorowankami.