Scenariusz zajęć funkcjonowania w środowisku w klasie 3 gimnazjum
Prowadząca : mgr Agnieszka Kacprowicz
Temat tygodnia: Lato coraz bliżej
Temat: „Przyjście lata” – odpowiedzi dotyczące wiersza J. Brzechwy.
Podział wyrazów na sylaby. Przepisywanie wg wzoru.
Cele ogólne :
- Nazywanie cech charakterystycznych przyrody w lecie
- Praca z kalendarzem (wyliczanie pór roku, miesięcy w kolejności)
- Globalne odczytywanie nazw miesięcy
- Doskonalenie uwagi, koncentracji, pamięci
- Odpowiedzi na pytania zdaniem prostym (lub złożonym)
- doskonalenie liczenia (przeliczanie miesięcy, dni, sylab itp.)
Cele operacyjne:
Uczeń
- uważnie słucha n- la, wypowiedzi innych uczniów
- odpowiada na pytania zdaniem prostym (lub złożonym)
- nazywa cechy charakterystyczne dla letniej pogody, wyglądu otoczenia
- wylicza w odpowiedniej kolejności nazwy miesięcy
- dobiera nazwy miesięcy do pory roku
- dzieli wyrazy na sylaby
- składa wyraz z sylab wg wzoru (lub bez wzoru)
- przepisuje wyrazy wg wzoru
- uzupełnia karty pracy indywidualnej wg poleceń n-la
- oblicza dni do końca roku szkolnego, liczy dni, tygodnie w miesiącu itp.
Metody:
- słowne, poglądowe, działań praktycznych
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza J. Brzechwy „Przyjście lata”, ilustracje pojazdów, napisy globalne (nazwy miesięcy, pojazdów, zwierząt), wyrazy do ćwiczeń (druk, pismo, sylaby), karty pracy indywidualnej.
Czas pracy – 2 godz. lekcyjne
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć
- powitanie uczniów
- ustalenie bieżącej daty (pora roku, miesiąc, dzień tygodnia, godzina)
- ustalenie i zaznaczenie stanu pogody w tabeli pogodowej, temperatury.
2. Wprowadzenie w temat:
- przypomnienie tematyki poprzednich zajęć
- podanie czynności i zadań zaplanowanych na dzisiejsze zajęcia
3. Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy „Przyjście lata”
I cóż powiecie na to,
Że już się zbliża lato?
Kret skrzywił się ponuro:
- Przyjedzie pewnie furą.
Jeż się najeżył srodze:
- Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: - Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: - Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem.
- Skąd znowu - rzekła sroka -
Nie spuszczam z niego oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam je w tramwaju.
- Nieprawda! Lato zwykle
Przyjeżdża motocyklem!
- A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem.
- Nieprawda, bo w karecie!
- W karecie? Cóż pan plecie?
- Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką.
A lato przyszło pieszo -
Już łąki nim się cieszą
I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata.
4. Analiza treści wiersza
- odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu (wyliczanie zwierząt, środków transportu)
- dobieranie etykiet do ilustracji
5. Wypowiedzi uczniów na temat lata na podstawie własnych doświadczeń
- nazywanie cech charakterystycznych dla letniej pogody, wyglądu otoczenia
- wyliczanie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy
- dobieranie nazw miesięcy do pory roku, kolorowanie (wg pory roku)
6. Podział wyrazów na sylaby
- dzielenie wyrazów na sylaby
- składanie wyrazu z sylab wg wzoru (lub bez wzoru)
- dobieranie etykiet (druk-pismo)
- przepisywanie wyrazów wg wzoru
7. Uzupełnianie kart pracy indywidualnej
- uzupełnianie kart wg poleceń n-la
- odliczanie dni do końca roku szkolnego, liczenie dni, tygodni w miesiącu itp.
8. Rozwijanie małej motoryki i koordynacji wzrokowo - ruchowej
- kolorowanie ilustracji , uzupełnianie labiryntów itp.
9. Ewaluacja zajęć
- Co dzisiaj robiliśmy na zajęciach?
- Co wam się najbardziej podobało?
- kiedy zaczyna się lato? Wakacje? Rok szkolny?
- ile dni będą trwały wakacje? (tygodni, dni)
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć
- podsumowanie i ocena pracy uczniów
- zadanie pracy domowej – rozwiązanie krzyżówki lub labiryntu
- pożegnanie
Opracowała i przygotowała
mgr Agnieszka Kacprowicz