Scenariusz zajęć techniki w kl. 6
Prowadząca: Agnieszka Kacprowicz
Temat : Kolorowe koła - MANDALE
Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne
Cele ogólne:
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- Usprawnianie małej motoryki
- Doskonalenie koncentracji uwagi
- Wyrabianie motywacji i wytrwałości w działaniu
- Budzenie wrażliwości estetycznej
- Czerpanie radości z tworzenia
Cele operacyjne:
Uczeń
- słucha opowiadania n-la
- uważnie słucha poleceń n-la
- wykonuje proste ćwiczenia Kinezjologii Edukacyjnej
- wypełnia kredkami świecowymi kontury wg wzoru i wg własnego pomysłu
- dba o estetykę wykonywanej pracy
- smaruje klejem wzór na mandali
- posypuje powierzchnię mandali produktami sypkimi (używając łyżeczki)
- określa kształt, wielkość i kolor elementów użytych w szablonach
- słucha muzyki relaksacyjnej
- cieszy się z własnych osiągnięć (efektu pracy)
Metody:
- pokaz, demonstracja
- działania praktyczne
- elementy Kinezjologii Edukacyjnej
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne i narzędzia:
- szablony mandali, modele (wzory) mandali wykonane różnymi technikami plastycznymi, elementy do naklejania, płyta CD z muzyką relaksacyjną, magnetofon, klej introligatorski, pędzelki, kredki świecowe, produkty sypkie (mak, kasza manna), farby plakatowe, wzór „leniwej ósemki”.
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć
- powitanie uczniów
- ustalenie bieżącej daty (pora roku, miesiąc, dzień tygodnia)
- ustalenie i zaznaczenie stanu pogody na kalendarzu pogody w sali
- zaznaczenie obecności na liście
2. Wprowadzenie w temat:
- przypomnienie tematyki poprzednich zajęć
- podanie czynności i zadań zaplanowanych na dzisiejsze zajęcia
3. Zapoznanie z nową techniką
- krótka historia powstawania mandali
- wyjaśnienie pojęcia „mandala” (koło)
- prezentacja wzorów do malowania, gotowych mandali
- omawianie ich wyglądu
- podanie tematu zajęć: „Kolorowe mandale”
4. Przygotowanie do pracy
- ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej
(picie wody, krążenie szyją, leniwe ósemki, energetyczne ziewanie, punkty przestrzeni i ziemi)
- rozdanie przez dyżurnych przyborów, narzędzi
5. Ćwiczenia praktyczne
- prezentacja sposobu wypełniania szablonu – od środka - na zewnątrz
- wypełnianie mandali kredkami świecowymi
6. Wykonanie „Kolorowej mandali”
- relaksacja przy muzyce
- prezentacja przez n-la wzoru (wykonanego techniką naklejania produktów suchych na papier)
- malowanie wzoru klejem
- posypywanie konturu makiem
- wypełnianie mandali kaszą manną
- malowanie naklejonej kaszy farbami –tworzenie barwnej kompozycji
- porządkowanie miejsc pracy
7. Prezentacja i omówienie wykonanych mandali
- zawieszenie mandali na wystawie klasowej
8. Relaksacja przy muzyce
- słuchanie muzyki relaksacyjnej
9. Ewaluacja
- wybór dowolnego wzoru mandali – do pokolorowania w domu (wg własnego pomysłu)
- podsumowanie i ocena dnia pracy
10. Zakończenie zajęć
- pożegnanie
Opracowała i przygotowała
mgr Agnieszka Kacprowicz