Scenariusz
zajęć przysposobienia do pracy –szycie ręczne
Prowadząca : mgr Agnieszka Kacprowicz
Przysposobienie do pracy – szycie ręczne
Tematyka: Doskonalenie szycia ręcznego – wyszywanie wzorów na serwetce ściegiem „przed igłą”. Obsługa żelazka – prasowanie wykrochmalonej serwetki.
Cele ogólne :
- Usprawnianie małej motoryki i koordynacji wzrokowo – ruchowej
- Doskonalenie czynności z zakresu gospodarstwa domowego - szycie ręczne, prasowanie.
- Przestrzeganie zasad BHP podczas wykonywania pracy, właściwa organizacja stanowiska pracy.
Cele operacyjne:
Uczeń
- zna ściegi podstawowe – przed igłą, za igłą, sznureczek
- nawleka igłę, wiąże supełek na nitce
- szyje ściegiem przed igłą (ćwiczy przewlekanie na modelach)
- wyszywa ściegiem sznureczkowym na wzorze (lub bez wzoru)
- rozróżnia tkaninę – płótno
- zna splot płócienny (wątek i osnowa)
- wykonuje mereżkę na płótnie
- zna budowę zewnętrzną, przeznaczenie żelazka
- bezpiecznie posługuje się żelazkiem (pod kontrola n-la), deską do prasowania
- prasuje tkaninę (namoczoną w krochmalu)
- mierzy tkaninę centymetrem krawieckim
- odczytuje i zapisuje pomiar z użyciem miana „cm”
- zachowuje ład i porządek w miejscu pracy
Metody:
- pokaz z objaśnieniem, działania praktyczne pod kontrolą n-la
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne, materiały i narzędzia:
- serweta wyszywana ściegami podstawowymi, modele do przewlekania (wyszywanki bez igły), różne rodzaje tkanin (płótna, dzianiny), szablon splotu płóciennego, kordonek, igły do haftu, naparstki, centymetry krawieckie, nożyczki, żelazka, deska do prasowania, krochmal.
Czas pracy – 3 godz. lekcyjne
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć
- powitanie uczniów.
2. Wprowadzenie w temat
- przypomnienie tematyki z poprzednich zajęć,
- podanie czynności i zadań zaplanowanych na dzisiejsze zajęcia.
3. Przygotowanie stanowisk pracy
- ustawienie ławek, oświetlenie, porządek na stolikach
- przypomnienie zasad BHP w czasie pracy (używanie nożyczek, igły, żelazka).
4. Przygotowanie narzędzi i materiałów
- nazywanie narzędzi i ich przeznaczenia (igła, naparstek, centymetr krawiecki, żelazko, deska do prasowania)
- nazywanie materiałów (płótno, dzianina, kordonek)
- nawlekanie igły kordonkiem, cięcie nożyczkami, wiązanie supełka.
5. Wykonanie próbek ściegów
- pokaz prowadzenia nitki za pomocą igły – ścieg przed igłą
- szycie wg demonstracji (objaśnienia) n-la na kawałku płótna
- (przewlekanie na modelu do ćwiczeń)
- sprawdzanie poprawności wykonania ściegu, dokonywanie poprawek.
6. Wykonanie mereżki na serwetce
- omówienie szablonu splotu płóciennego
- wyciąganie nitek osnowy i wątku wg polecenia (wzoru).
7. Ozdabianie serwetki
- dobór kolorów kordonka
- wyszywanie ściegiem przed igłą (lub sznureczkiem) na wzorze
- (przewlekanie na modelu do ćwiczeń)
- sprawdzanie poprawności wykonania ściegu, dokonywanie poprawek.
8. Prasowanie serwetek
- wykonanie krochmalu (pod kontrola n-la), namoczenie serwetki
- prasowanie gorącym żelazkiem przez ściereczkę (pod kontrolą n-la)
- mierzenie serwetek miarą krawiecką, odczytywanie, zapisywanie pomiaru.
9. Ewaluacja zajęć
- czego uczyliśmy się dziś na zajęciach?
- co najbardziej się podobało?
- co sprawiało trudność?
- jak należy zachowywać się podczas prasowania?
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć
- podsumowanie i ocena pracy uczniów
- ekspozycja serwetek na wystawie
- pożegnanie.
Opracowała i przygotowała
mgr Agnieszka Kacprowicz