X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Beletrystyka - co czytać ? Jakich autorów i tytuły wybrać ? - Scenariusz lekcji bibliotecznej dla gimnazjum

Temat : Beletrystyka – co czytać ? Jakich autorów i tytuły wybrać ?

Cel główny : rozbudzenie potrzeb czytelniczych – przybliżenie sylwetek popularnych, uznanych oraz mniej znanych autorów literatury beletrystycznej dla młodzieży i tytułów ich powieści.
Cele operacyjne :
Po lekcji uczeń :
• Rozumie słowo beletrystyka
• Wie jakie działy beletrystyki znajdują się w bibliotece
• Umie wymienić znanych i mniej znanych autorów literatury młodzieżowej i tytuły ich powieści
• Potrafi korzystać z katalogów aby dotrzeć do książek na półce
Metody i formy pracy : praca zespołowa, przygotowanie notatki, prezentacja

Przebieg lekcji :

1. Wyjaśnienie tematu lekcji oraz terminu beletrystyka, odczytanie jego znaczenia ze słownika języka polskiego
2. Rozdanie zadań utworzonym zespołom
3. Praca w grupach
4. Prezentacja zebranych informacji przez wytypowane osoby z zespołów
5. Przygotowanie notatki na komputerze, wklejenie do zeszytów języka polskiego

Zadania :

I. Sprawdzić w katalogu jakie tytuły książek Małgorzaty Musierowicz znajdują się w bibliotece.
Odszukać, korzystając z przygotowanych słowników, podstawowe informacje o autorce i jej książkach. Kilka tytułów odnaleźć na półce i zaprezentować

II. Odszukać na regałach z literaturą przygodową książki Alfreda Szklarskiego, podać tytuły oraz informację jaki cykl one tworzą.
Wyszukać podstawowe informacje o autorze i jego cyklu. Kilka tytułów wybrać do prezentacji.

III. Wybrać w katalogu z literaturą piękną, polskiego autora (kę), którego książek jest
w bibliotece najwięcej.
Podać tytuły, wybrać kilka do prezentacji.
Wyszukać informacje o autorze i wybranych tytułach.

IV. Odszukać na regałach z literaturą fantastyczną książki z Serii Niefortunnych Zdarzeń, wypisać tytuły
i autora. Wyszukać w Internecie informacje o pisarzu.

V. Wyszukać na regałach z literaturą obyczajową kilka książek z serii Nie dla Mamy, Nie dla Taty, Lecz dla Każdej Malolaty.
Podać tytuły i autorów, wybrać kilka tytułów do prezentacji.
Wyszukać informacje o jednym z autorów.

VI. Wyszukaj na regałach z literaturą historyczną kilka powieści z serii Przygoda z Historią, podaj ich autorów i krótkie informacje o treści.

Literatura pomocnicza :

1. Bartelski L.: Polscy pisarze współcześni 1939-1991 : leksykon. Warszawa, 1995
2. Literatura i nauka o języku : encyklopedia szkolna. Warszawa, 1999
3. Miłkowski T, Termer J.: Słownik pisarzy i lektur dla gimnazjalistów. Warszawa
4. Słownik współczesnego języka polskiego. Red. B.Dunaj. Warszawa,2000

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.