KONSPEKT ZAJĘĆ MODELOWYCH
Rodzaj zajęcia: Zabawy dydaktyczne.
Prowadząca: Hanna Dąbrowska
Grupa wiekowa: 5 -latki
Forma pracy: Z całą grupą
Temat zajęcia : Mali detektywi - rozwiązywanie zagadek.
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek przy użyciu różnorodnych zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku.
Rozwijanie logicznego myślenia.
Cele szczegółowe:
Utrwalanie nazw zmysłów (wzrok, słuch, węch, smak, dotyk).
Doskonalenie umiejętności różnicowania faktur i rozpoznawania właściwości przedmiotów za pomocą dotyku.
Kształtowanie umiejętności rozumienia słownych opisów i odnajdywania odpowiadających im osób i przedmiotów.
Rozwijanie spostrzegawczości - odgadywanie, które z dzieci zostało ukryte.
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zapachów i przyporządkowywania im określonych przedmiotów.
Rozpoznawanie i nazywanie smaków (słodki, słony, kwaśny).
Utrwalanie znajomości nazw wybranych instrumentów (kołatka, tamburyno, bębenek) oraz umiejętności rozpoznawania wydawanych przez nie dźwięków.
Doskonalenie syntezy głoskowej oraz utrudnionej syntezy sylabowej wyrazów.
Kształtowanie umiejętności ustalania chronologii wydarzeń ze zwróceniem uwagi na możliwość różnorodnych rozwiązań.
Metody: pokaz, praktycznego działania, słowna.
Pomoce:
Ilustracje do wiersza „Patrzę, słucham... odgaduję”, opaska do zasłonięcia oczu, kwadraty z różnorodnych materiałów o zróżnicowanej fakturze (tkanina, kawałek wykładziny, tektura, folia bąbelkowa, klisza), worek z różnymi przedmiotami (m.in. piłeczką kolczastą, ołówkiem, klockiem Dienesa), instrumenty (kołatka, bębenek, tamburyno), koc, pojemniczki z wacikami nasączonymi zapachami i odpowiadające im przedmioty (cytryna, cebula, czekolada, piernik, perfumy), miarki: z wodą, wodą z solą, wodą z cukrem, wodą z cytryną, ilustracje przedstawiające kurę, jajko i kurczaka, odznaki detektywa dla każdego dziecka, wiersz własny (H. Dąbrowska) „Patrzę, słucham... odgaduję”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna
1. Powitanie
N.: Dzień dobry. Dzisiaj pobawimy się w detektywów. Czy wiecie czym zajmują się detektywi?
D.: Tropieniem przestępców, szukaniem śladów.... itp.
N.: Detektyw to ktoś, kto szuka różnych rzeczy, ludzi i umie rozwiązywać trudne zagadki, nie zawsze kryminalne. Dzisiaj zamienimy się w takich detektywów. Będziemy rozwiązywać różne zagadki. Jeśli uda wam się je rozwiązać, w nagrodę każdy z was otrzyma ode mnie odznakę detektywa.
N.: Pokazując ilustracje recytuje wiersz „Patrzę, słucham... odgaduję”, dzieci uzupełniają.
Mamy oczy do... (patrzenia)
Mamy uszy do... (słuchania)
Język zaś do... (próbowania)
A nos mamy do... (wąchania)
Rękoma swymi badamy
Wszystko czego... (dotykamy)
A gdy przy tym naszą głowę zaangażujemy
To bez trudu wnet zagadki
Wszystkie rozwiążemy.
N.: Jakie zmysły będą nam potrzebne do rozwiązywania zagadek?
Dz.: Wymieniają: wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.
Zagadki
2. Zagadki dotykowe:
Łączenie w pary kwadratów o takiej samej fakturze.
N.: (Wieszając obrazek ilustrujący zmysł dotyku) Teraz będziemy rozwiązywać zagadki dotykowe. Mam tutaj różne kwadraty. Każdy z nich jest inny. Waszym zadaniem będzie odnalezienie takiego samego jak ten, który dam wam do ręki.
Dz.: Z zasłoniętymi oczami dotykają po kolei wszystkich kwadratów szukając właściwego.
Odnajdywanie ukrytych w torbie przedmiotów
N.: W tym woreczku mam różne przedmioty. Waszym zadaniem będzie znalezienie za pomocą dotyku przedmiotu, który wam opiszę.
Jest małe, okrągłe, gumowe i kolczaste (piłeczka)
Jest podłużne, cienkie, drewniane (ołówek)
Jest płaskie, trójkątne, plastikowe (klocek Dienesa)
Dz.: Odnajdują przedmioty opisane przez nauczycielkę.
N.: Brawo! Świetnie poradziliście sobie z tymi zadaniami.
3. Zagadki wzrokowe
Zgadnij o kim mówię?
N.: Nadszedł czas na zagadki wzrokowe (wiesza obrazek ilustrujący zmysł wzroku). Wśród nas znajdują się pewne osoby. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie o kim mówię. Będę opisywała ich wygląd, a wy rozglądajcie się uważnie i znajdźcie osobę odpowiadającą temu opisowi. (3 osoby)
Dz.: Słuchają opisu i odgadują o kogo chodzi.
Zabawa ruchowa „Kto zniknął?”
N.: Teraz będę grała na tamburynie. Gdy przestanę grać musicie klęknąć na ziemi, opierając głowę na rękach i zamknąć oczy. Ja w tym czasie zakryję kocem jedno dziecko, a gdy powiem „już” będziecie musieli odgadnąć kogo zakryłam.
Dz.: Wykonują wymienione czynności, a po sygnale odgadują, kto ukryty jest pod kocem.
N.: Brawo! Z tymi zadaniami również poradziliście sobie jak prawdziwi detektywi! Jesteście bardzo spostrzegawczy!
4. Zagadki węchowe
Rozpoznawanie zapachów
N.: Zgadnijcie jakie teraz będą zagadki? (Pokazuje kolejny obrazek)
Dz.: Węchowe.
N.: Dam wam do powąchania różne zapachy zamknięte w pojemniczkach. Musicie odgadnąć jakie to będą zapachy i dobrać do nich odpowiedni przedmiot.
Dz.: Wąchają waciki nasączone zapachami i wybierają odpowiadające im przedmioty (cytryna, cebula, piernik, perfumy, czekolada).
Zagadki smakowe
Próbowanie płynów i nazywanie smaków.
N.: Węch macie świetny. Zobaczymy, czy równie dobrze poradzicie sobie z zagadkami smakowymi (pokazuje odpowiedni obrazek). Mam tu pojemniczki, a w nich różne płyny, które wyglądają podobnie, chociaż smakują inaczej. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie jaki mają smak.
Dz.: Próbują po jednym płynie i określają smaki (słony - woda z solą, słodki - woda z cukrem, kwaśny - woda z sokiem cytrynowym).
N.: Myślę, że każda agencja detektywistyczna chciałaby mieć pracowników mających tak doskonały smak i węch jak wy.
6. Zagadki słuchowe
Zabawa ruchowa „Jaki to instrument?”
N.: Sprawdzimy, czy słuch też macie równie dobry. (Przedstawia odpowiednią ilustrację). Będę grała na różnych instrumentach. Spróbujcie odgadnąć, jakie to instrumenty.
Dz.: Odgadują (tamburyno, bębenek, kołatka).
N.: Gdy będę grała na tamburynie, będziecie biegać po sali. Gdy usłyszycie kołatkę musicie przeskakiwać z nogi na nogę, a dźwięk bębenka będzie sygnałem do marszu.
Dz. Poruszają się po obwodzie koła w określony sposób, w zależności od usłyszanego dźwięku.
„Co ja mówię?”
N.: Teraz wyobraźcie sobie, że znaleźliście się w kraju, w którym ludzie mówią trochę inaczej niż my. Tam czeka na was kolejne zadanie. Musicie zgadnąć co oni mówią, żeby wiedzieć czego szukać.
N.: Głoskuje wyrazy, np: mapa, samochód, obraz, torba, telefon.
Dz.: Podają wyrazy.
N.: Gdy zdarzy się coś, co ich zdenerwuje, to język im się plącze i mówią jeszcze inaczej. Zobaczymy, czy teraz też odgadniecie, o co im chodzi? (te-ktyw-de,- detektyw, gad-ki-za -zagadki, lot-sa-mo -samolot, pu-ter-kom - komputer)
Dz.: Odgadują wyrazy.
N.: W tej sytuacji również poradziliście sobie świetnie.
7. Zagadka na logiczne myślenie - „Co było pierwsze?”
N.: Widzę, że macie doskonały wzrok, słuch, węch i smak. Wspaniale też rozwiązujecie zagadki dotykowe. Teraz sprawdzimy, czy potraficie myśleć, bo dobry detektyw musi umieć też myśleć. Mamy tutaj trzy ilustracje: pisklę, jajko i kurę. Powiedzcie mi proszę, co było pierwsze?
Dz.: Udzielają odpowiedzi według własnego zdania uzasadniając przy tym swoją odpowiedź.
Zakończenie
Podsumowanie: Rozdanie dzieciom odznak detektywa
N.: Dziękuję wam za to, że tak pięknie pracowaliście. Ponieważ świetnie poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami, w nagrodę każdy z Was otrzymuje ode mnie odznakę detektywa.
N.: Rozdaje dzieciom odznaki.
Dz.: Pokazują odznaki przybyłym gościom.