SCENARIUSZ ZAJĘĆ
JUŻ W PRZEDSZKOLU DZIECKO WIE,
GDZIE ODPADKI WRZUCA SIĘ!
Uczestnicy: 3-5 latki
Cele ogólne:
- Rozwinięcie szacunku, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.
- Kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego.
- Uświadomienie potrzeby segregowania śmieci.
- Segregowanie odpadów do właściwych pojemników.
- Rozpoznawanie materiału z jakiego wykonany jest odpad.
- Globalne czytanie napisów: SZKŁO, PAPIER, PLASTIK, METAL, BATERIE.
- Bogacenie słownika o wyrazy: segregacja, recykling.
- Wykonywanie instrumentów perkusyjnych m.in. z plastikowych odpadów.
- Wytwarzanie radości z wykonywanej pracy.
Cele operacyjne:
Po przeprowadzonych zajęciach dziecko:
- Wie, że należy szanować środowisko przyrodnicze.
- Dba o ochronę środowiska naturalnego.
- Rozumie potrzebę segregowania śmieci.
- Segreguje odpady do właściwych pojemników.
- Rozpoznaje z jakiego materiału wykonany jest odpad.
- Globalnie czyta napisy: SZKŁO, PAPIER, PLASTIK, METAL, BATERIE.
- Zna znaczenie słów: segregacja, recykling.
- Wykona i zagra na instrumencie perkusyjnym z plastikowej butelki.
- Bierze czynny udział w konkursie plastycznym.
- Odczuwa radość i satysfakcję z wykonanej pracy.
Metody pracy:
- słowne (żywe słowo oraz objaśnienia);
- oglądowe (pokaz oraz obserwacja);
- czynne (zabawowa, zadania stawiane do wykonania).
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
techniczne: ---------
konwencjonalne: wiersze „Kaczka-sprzątaczka” oraz „Odpady” pochodzące z informatora „Jak się krzątać, by świata nie sprzątać?” z 1994r., ilustracje przedstawiające zanieczyszczone środowisko, kaczka (maskotka lub sylweta), worek z różnego rodzaju śmieciami, historyjka obrazkowa przedstawiająca drogę nieposegregowanych odpadów na wysypisko śmieci, historyjka obrazkowa przedstawiająca recykling np. szkła, 5 kartonów w kolorach: biały, zielony, żółty, niebieski, czerwony oraz napisy: szkło bezbarwne, szkło kolorowe, plastik, papier, metale, symbol „recykling”, „Recykling” – kolorowanka, kredki, 25 szt. plastikowych butelek po napojach, groch, fasola, kasza..., tempery.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie piosenką zgromadzonych dzieci:
Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy!
2. Zagadka obrazkowa.
Nauczycielka opowiada dzieciom, że była wczoraj na spacerze z którego wróciła bardzo smutna. Następnie pokazuje dzieciom serię obrazków przedstawiających zanieczyszczone środowisko przyrodnicze i zadaje pytanie:
- Jak myślicie, dlaczego to był smutny spacer?
3. Nauczycielka mówi dzieciom, że na spacerze spotkała kaczkę (pokazuje maskotkę lub sylwetę) i zachęca do wysłuchania wierszyka. Prezentacja wiersza „Kaczka – sprzątaczka”.
Nad rzeczką, opodal krzaczka,
mieszkała kaczka – sprzątaczka.
Z pomocą małej zmioteczki
sprzątała ciągle brzeg rzeczki.
Raz, dla przykładu – proszę ja pana -
wymiotła tuzin korków od szampana!
Gdzieś koło środy lub piątku
zbierała puszki w ramach porządków.
A w poniedziałek kupiła sznurek
i pakowała makulaturę.
Nie ustawała w swoich staraniach,
zbierając złom od dnia zarania.
Zysk także czasem miała niewielki,
gdy sprzedawała puste butelki.
Działało jej przy tym na nerwy,
że sprząta i sprząta bez przerwy:
kubeczki, tacki, woreczki, plastiki,
po smakowitych soczkach kartoniki,
torebki, miski, kolorowe karteczki,
niedojedzone kiełbaski, bułeczki.
A na dokładkę – proszę ja pana -
wciąż się ślizgała na skórkach po bananach.
Gryzła się biedna kaczka okropnie:
"A niech tych ludzi gęś kopnie!"
Mimo jej ciągłych, usilnych zabiegów
wciąż brudno było na rzeczki brzegu.
Nie wiedziała kaczka o tem,
jak sobie radzić ze śmieci kłopotem.
Co by tu zrobić, drogie dzieciaczki, by ulżyć doli kaczki - sprzątaczki?
4. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:
- Gdzie mieszka kaczka-sprzątaczka?
- Czym zajmowała się kaczka?
- Kto rozrzucił śmieci nad brzegiem rzeki?
- W jaki sposób możemy kaczce pomóc? (dzieci odpowiadają: pozbierać śmieci)
5. Nauczycielka mówi dzieciom, że w ten sposób właśnie uczyniła i stawia worek pełen śmieci. Uświadamia dzieci, że mamy teraz problem, ponieważ nie wiadomo co z tymi śmieciami zrobić. (Oglądanie śmieci).
Pokazuje na ilustracjach sytuacje jaka będzie miała miejsce, gdy worek pełen różnych odpadów wyrzuci się do śmietnika.
(Dzieci stwierdzają, że należy posegregować śmieci).
6. Prezentacja wiersza „Odpady”
Pomyśl już teraz o naszej planecie,
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to problem nie lada -
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe -
są szklane, papierowe, metalowe także plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!
Osobno plastik,
osobno szkło,
osobno metal,
osobno papier,
ZAPAMIĘTAJ TO !!!
7. Nauczycielka prezentuje dzieciom podpisane kartony – pojemniki na posegregowane śmieci w pięciu kolorach i objaśnia ich symbolikę. (biały – szkło bezbarwne, zielony – szkło kolorowe, żółty – plastik, niebieski – papier, czerwony – metal). Posegregowanie przez dzieci śmieci z worka.
Wyjaśnienie znaczenia słowa: recykling – segregowanie w celu dalszego przetwarzania. Poznanie symbolu recyklingu. Objaśnienie przy pomocy ilustracji recyklingu odpadów szklanych.
8. Wykonywanie instrumentów perkusyjnych z plastikowych butelek po napojach oraz grochu, fasoli, kaszy, ryżu, maku. Malowanie butelek temperą. Wyzwalanie radości z wykonywanej pracy. Wykorzystanie gotowych instrumentów do różnego rodzaju zabaw muzycznych. Uświadomienie dzieci w jaki sposób one wykorzystały plastikowe odpady (butelki po napojach).
9. Recykling – kolorowanka dla dzieci chętnych. Wystawa prac.
10. Przeprowadzenie konkursu plastycznego. Zorganizowanie wystawy. Wspólne podziwianie prac.
Opracowała: mgr Aleksandra Wysocka