Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 3-letnich
Temat: Zabawy badawcze z wodą.
Cele ogólne:
- Prowadzenie prostych eksperymentów z wodą (rozpuszczanie różnych substancji w wodzie),
- Rozwijanie zainteresowań badawczych dziecka,
- Poznawanie niektórych właściwości wody.
Cele operacyjne:
dziecko...
- potrafi rozwiązywać zagadki słuchowe,
- wie komu potrzebna jest woda,
- potrafi określić właściwości wody,
- potrafi odgadnąć co zostało dodane do wody,
- potrafi określić smak wody po dodaniu określonej substancji,
- potrafi reagować na umówione sygnały podczas zabawy ruchowej,
- potrafi połączyć odpowiednie rysunki z „kropelką”
Metody pracy:
- aktywizująco – twórcza (doświadczenia z wodą - rozpuszczanie substancji w wodzie, smakowanie, wąchanie), zabawa;
- słowna (rozmowa, instruktaż);
- oglądowa (obserwacja, pokaz);
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: nagrania z odgłosami wody, ilustracje, kubeczki i szklanki z wodą, sól, cukier, sok z cytryny, sok porzeczkowy, szarfy, dzwonki, karta pracy, smutna i wesoła szklanka, kropelki.
Przebieg zajęć:
1. Zagadka słuchowa „Woda” (słuchanie odgłosów wody). Rozwiązanie zagadki jako źródło informacji o czym będzie zajęcie.
2. Obrazki - (ludzie, roślina, zwierzę, przedmioty). Wybranie spośród obrazków tych, które przedstawiają kogoś lub coś komu do życia potrzebna jest woda, uzasadnienie wyboru.
3. Poznanie niektórych właściwości wody.
Obserwacja wody w kubeczku, wąchanie, smakowanie odpowiedzi na pytania:
- czy woda ma kolor?
- czy woda ma smak?
- czy woda ma zapach?
Badanie właściwości wody po dodaniu rożnych substancji (sól, cukier, sok z cytryny, sok porzeczkowy). Łączenie różnych substancji z wodą, smakowanie, wysuwanie wniosków, odpowiedź na pytania:
- Jaki smak ma woda?
- Co zostało rozpuszczone w wodzie?
- Jak wygląda woda w której rozpuszczono....?
4. „Przeskocz przez kałuże” – zabawa ruchowa z elementem skoku.
Dzieci maszerują lub biegają między kałużami (odpowiednio do akompaniamentu), na przerwę w akompaniamencie zatrzymują się przy wolnej kałuży i przeskakują przez nią.
5. Karta pracy
Połączenie obrazków tych, które przedstawiają kogoś lub coś komu do życia potrzebna jest woda z kropelkami.
6. Ewaluacja - każde dziecko, umieszcza swoją kropelkę wody w wyznaczonej szklance wesołej lub smutnej.
Wspólnie oceniamy, która szklanka została napełniona.